JEESUKSEN SEURAAMISESTA
Mark. 8:34-9:1
(Rinnakkaisteksti Matt.16:13-28)
--
8:34 Ja hän kutsui tykönsä kansan ynnä opetuslapsensa ja sanoi heille: "Jos joku tahtoo minun perässäni kulkea, hän kieltäköön itsensä ja ottakoon ristinsä ja seuratkoon minua.
8:35 Sillä joka tahtoo pelastaa elämänsä, hän kadottaa sen, mutta joka kadottaa elämänsä minun ja evankeliumin tähden, hän pelastaa sen.
8:36 Sillä mitä se hyödyttää ihmistä, vaikka hän voittaisi omaksensa koko maailman, mutta saisi vahingon sielullensa?
8:37 Sillä mitä voi ihminen antaa sielunsa lunnaiksi?
8:38 Sillä joka häpeää minua ja minun sanojani tässä avionrikkojassa ja syntisessä sukupolvessa, sitä myös Ihmisen Poika on häpeävä, kun hän tulee Isänsä kirkkaudessa pyhien enkelien kanssa."
9:1 Ja hän sanoi heille: "Totisesti minä sanon teille: tässä seisovien joukossa on muutamia, jotka eivät maista kuolemaa, ennenkuin näkevät Jumalan valtakunnan tulevan voimassansa".
Jeesuksen seuraamisesta, Mark.8:34-9:1
4
130
Vastaukset
Markus mainitsee nyt ensimmäistä kertaa evankeliumissaan ristin (Jeesuksen aikaan risti oli roomalaisten käyttämä teloituksen väline).
Kun Jeesus oli kutsunut ensimmäiset opetuslapsensa, pyysi Hän seuraamaan itseään (1:17, 2:14).
Nyt Hän tarkentaa ristin jo häämöttäessä Hänen silmiensä edessä, mitä Hän seuraamisella tarkoitti.
Mitä ehtoja se pitää sisällään.
Samoin kuin Jeesuksella, on meillä itse kullakin kannettavanamme oma ristimme, kärsimyksen väline (34).
Jeesuksen ristintien kanssa yhtärintaa käy Hänen opetuslastensa ristintie.
Tässä kilvoituksessa meidän tulee muistaa:
1) Ihmissielun määrätön arvo (35,36),
2) maailman katoavaisuus, jonka johdosta sitä ei tarvitse aarteenaan pitää (36),
3) Herran lähestyvä tulemus, joka tuo mukanaan tuomion ja samalla vapahduksen (38, 9:1).
--
Raamatun ”punainen lanka” eli keskeisin sanoma koskee Kristusta; Hän on sovittanut syntimme vuodattamalla verensä meidän ja koko maailman puolesta (Joh. 3:16).
Meidät on kalliisti lunastetut, Jeesuksen Kristuksen, Jumalan Pojan verellä.
Meidän ei tarvitse jäädä epätoivoon. Meillä on rakastava Isä ja Jumala, joka tahtoo vapauttaa meidät synnin ja perkeleen vallasta.
Perkeleen valta on kukistettu. Pahan voimat on voitettu. Se tapahtui ristillä.1.
Kristuksen tähden menköön vain
maailma tykkänään,
kun kalleimpana aarteenain
mä pidän ristiään.
2.
On kuolemassaan, ristissään
elämä, uskoni,
on haavoissaan ja veressään
nyt vahva toivoni.
3.
Ristille saakka minua
on rakastanut hän
ja kuolemallaan kovalla
ansainnut elämän.
4.
Kuolemaan kanssa Kristuksen
on minut haudattu,
vanhurskauden vaatteeseen
kasteessa puettu.
5.
En enää elä itse mä,
vaan Kristus minussa.
Hän pitää viettelyksissä
luontoni kurissa.
6.
Ja minkä vielä lihassa
nyt elän päällä maan,
Jumalan Pojan uskossa
sen elää täällä saan.
7.
Oi Henki Pyhä, armias,
vahvista uskoni
ja anna, että autuas
on täältä lähtöni.- s(//)mpylä
>>>9:1 Ja hän sanoi heille: "Totisesti minä sanon teille: tässä seisovien joukossa on muutamia, jotka eivät maista kuolemaa, ennenkuin näkevät Jumalan valtakunnan tulevan voimassansa".
Tämä jae on aiheuttanut päänvaivaa Raamatun selittäjille.
Milloin Jumalan valtakunta tuli/tulee voimassaan?
Jumalan valtakunta tuli ”voimassaan” Kristuksen ylösnousemuksessa (Room. 1:4, 2.Kor.13:4).
Miten sinä/muut tulkitset(te) tämän jakeen (Mark.9:1)?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672415- 661397
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww761230EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje61152- 79865
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19860- 44713
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta84693Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe26668- 30656