kirkkoon kuulumaton

Mieheni on eronnut kirkosta, mutta haluaisimme mennä naimisiin. Häiden ei tarvitse välttämättä olla kirkkohäät, mutta voidaanko meidät vihkiä avioliittoon jos mieheni ei ole käynyt rippikoulua eikä kuulu kirkkoon?
4712
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tietenkin voitte mennä naimisiin. Vihkiminen tapahtuu maistraatissa (tai siviilivihkijä vihkii teidät kotona, tai jossain muussa haluamassanne paikassa).

Avioliitolle voitte halutessanne saada myös kirkollisen siunauksen, jonka kaava muistuttaa kovasti kirkkovihkimisen kaavaa.

Äänestä

no vihkiytyä voi vaikka maistraatissa, ei maksa mitään paikan päällä. ja maistraatti väki voi myös 200e veloituksesta tulla valitsemallesi paikalle vihkimään.

hieman outo on kysymys jos kerta jo naimisii olet menossa....

ja jos haluat kirkkohäät niin mies voi liittyä kirkkoon ja käydä rippikoulun nyt. sitten jos haluaa, voi taas erota. ehkä hieman moraalittoman kuulosta..mutta jos itse haluat kirkkohäät eikä miehesi ole sitä vastaan niin miksei?

Äänestä

Avioliitto maistraatissa tai sovittuun paikkaan saapuneen tuomarin edessä. Tämä on ensin.

Sitten myöhemmin samana päivänä tai myöhempänä ajankohtana kirkossa avioliiton siunaaminen.

Meillä oli 8 päivää välissä. Mutta joku voi haluta nuo samalle päivälle.

Eli jos haluaa nuo jutut samalle päivälle: varaa kirkko ja pappi ajoissa. Ota selvää onnistuuko maistraatin avioliiton solmiminen saman päivän aamuna, jos ei niin siirrä kirkon varaus eri päivään ja yritä uudestaan.

Virallinen avioliiton solmimispäivä on kumminkin tuo maistraatin päivämäärä.

Äänestä

haissä, joissa pari oli vihitty pari päivää aiemmin maistraaatissa. kirkossa oli avioliittoon siunaaminen. Kirkko juttu oli melkein kuin vihkimnen, isä saattoi morsiamen, pappi teki vähän erilaiset kysymykset, mutta kaunis tilaisuus. hääjuhla oli perinteinen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


morsian2009 kirjoitti:

Mieheni on eronnut kirkosta, mutta haluaisimme mennä naimisiin. Häiden ei tarvitse välttämättä olla kirkkohäät, mutta voidaanko meidät vihkiä avioliittoon jos mieheni ei ole käynyt rippikoulua eikä kuulu kirkkoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu