Mikä mulla on... Oon 20 v nuori nainen. 165cm/58-60 kg on mitat. Olen siis normaalipainoinen, joskin ei kyllä lihasta löydy vaan pelkkää löllöä koko typykkä. Olen ollut aktiiviurheilija useita vuosia kunnes stoppi tuli kaksi vuotta sitten, kehon koostumus muuttunut siitä suuresti. Nooh, en ymmärrä mikä mulla on mutta toisinaan iskee aivan JÄRKYTTÄVIÄ ahmimiskohtauksia. Saatan oikeasti syödä 2-3 päivän edestä. Syön niin kauan että on niin paha olo etten yksinkertaisesti pysty enää syömään. En kuitenkaan oksenna, eli ei voi bulimiaksi laksea... Onko tämä jokin syömishäiriö?
Mikä vaivaa?
ahmijatyttö
2341
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Fysiologisesti ahmimiskohtauksia voi tulla siitä, jos ensin rajoitat syömisiäsi liikaa, verensokeri putoaa, niin silloin tulee helpommin mielitekoja ja niitä on vaikeampi hallita.
Psyykkisistä syistä stressi ja ahdistus ovat ainakin sellaisia, joita saattaa helposti purkaa syömiseen.
Oireilusi kuulostaa hieman syömishäiriöön liittyvältä. Jos mahdollista, kannattaisi varmasti puhua jollekin asioistasi. Se voisi helpottaa syömisoireilua.
se?