Henk.väkivalta

Ex uhri

Olen ollut henkisen väkivallan uhri vuosia.
Olin viaton, kiltti ja hyväsydäminen tyttö josta exäni halusi tehdä paholaisen, valehtelijan ja täysin kusipään(melkein onnistuikin siinä).
Exäni oli pahimman luokan narsisti ja tuntuu että arvet ei parane ikinä.
Hän asuu samassa kaupungissa(ei olla tekemisissä) ja sisimmissäni yhä pelkään et jos hän tekee mulle jotain, vaik hänel jo uusi nainen.

Mun on todella vaikea luottaa ihmisiin.
Olen tavannut miehen johon olen tosi ihastunut ja haluaisin aloittaa seurustelun.
Mutta pelko väkivallasta on liian suuri. Haluaisin niin luottaa häneen, mutta en uskalla.
En ole kertonut hänelle tästä, kerron kun tunnemme paremmin.

Miten olette pystyneet aloittamaan uuden suhteen jos olette olleet aikaisemmassa suhteessa henkisen väkivallan uhri?
Menikö kuinka kauan?

4

933

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eri asioihin

      Katso sivut www.narsistienuhrientuki.info. Katso
      sieltä keskustelupalstalta,mitä muut uhrit kirjoittavat. Sinule sopivin palsta on nimenomaan parisuhdetta käsittelevä palsta.
      Voit myös kertoa oman tarinasi sinne nimettömänä ja pyytää neuvoja. Varmasti tulee jotain mielipiteitä,jotka auttavat sinua eteenpäin.

    • -ev-

      ...

    • Kesti n.6 vuotta, ennen kuin avioeroni jälkeen aloin vakavissani edes harkita uutta suhdetta. Yhdenlaisen helvetin läpikäyneenä ei oikein jaksanut uskoa miehiin ja tavallaan maksan siitä vieläkin, olen yli-itsenäinen, itsepäinen ja en anna kenellekään yliotetta itsestäni. Tähän kai on kaatumassa nykyinenkin suhteeni (10v). Opin jo varhain, että kovaa vastaan pärjää olemalla kovempi. Asennevika, tiedän sen. Mut tällä on mentävä..

    • kolme vuotta

      ..sitten...en ole rohjennut tutustua tämän jälkeen naisiin..enkä enää varmaan kykenisikään parisuhteeseen ja seksuaalisuuteen...joten tiedän, että uhrien osa on raskas kannettava.
      ..mutta mutta...ehkä jokus sitten..M 1960

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      47
      1509
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      345
      1279
    3. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      35
      1080
    4. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      331
      1029
    5. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      60
      987
    6. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      136
      914
    7. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      821
    8. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      195
      728
    9. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      61
      625
    10. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      42
      609
    Aihe