Henk.väkivalta

Ex uhri

Olen ollut henkisen väkivallan uhri vuosia.
Olin viaton, kiltti ja hyväsydäminen tyttö josta exäni halusi tehdä paholaisen, valehtelijan ja täysin kusipään(melkein onnistuikin siinä).
Exäni oli pahimman luokan narsisti ja tuntuu että arvet ei parane ikinä.
Hän asuu samassa kaupungissa(ei olla tekemisissä) ja sisimmissäni yhä pelkään et jos hän tekee mulle jotain, vaik hänel jo uusi nainen.

Mun on todella vaikea luottaa ihmisiin.
Olen tavannut miehen johon olen tosi ihastunut ja haluaisin aloittaa seurustelun.
Mutta pelko väkivallasta on liian suuri. Haluaisin niin luottaa häneen, mutta en uskalla.
En ole kertonut hänelle tästä, kerron kun tunnemme paremmin.

Miten olette pystyneet aloittamaan uuden suhteen jos olette olleet aikaisemmassa suhteessa henkisen väkivallan uhri?
Menikö kuinka kauan?

4

898

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eri asioihin

      Katso sivut www.narsistienuhrientuki.info. Katso
      sieltä keskustelupalstalta,mitä muut uhrit kirjoittavat. Sinule sopivin palsta on nimenomaan parisuhdetta käsittelevä palsta.
      Voit myös kertoa oman tarinasi sinne nimettömänä ja pyytää neuvoja. Varmasti tulee jotain mielipiteitä,jotka auttavat sinua eteenpäin.

    • -ev-

      ...

    • Kesti n.6 vuotta, ennen kuin avioeroni jälkeen aloin vakavissani edes harkita uutta suhdetta. Yhdenlaisen helvetin läpikäyneenä ei oikein jaksanut uskoa miehiin ja tavallaan maksan siitä vieläkin, olen yli-itsenäinen, itsepäinen ja en anna kenellekään yliotetta itsestäni. Tähän kai on kaatumassa nykyinenkin suhteeni (10v). Opin jo varhain, että kovaa vastaan pärjää olemalla kovempi. Asennevika, tiedän sen. Mut tällä on mentävä..

    • kolme vuotta

      ..sitten...en ole rohjennut tutustua tämän jälkeen naisiin..enkä enää varmaan kykenisikään parisuhteeseen ja seksuaalisuuteen...joten tiedän, että uhrien osa on raskas kannettava.
      ..mutta mutta...ehkä jokus sitten..M 1960

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3295
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3107
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2468
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      2250
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1913
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1415
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1142
    Aihe