Olen ollut henkisen väkivallan uhri vuosia.
Olin viaton, kiltti ja hyväsydäminen tyttö josta exäni halusi tehdä paholaisen, valehtelijan ja täysin kusipään(melkein onnistuikin siinä).
Exäni oli pahimman luokan narsisti ja tuntuu että arvet ei parane ikinä.
Hän asuu samassa kaupungissa(ei olla tekemisissä) ja sisimmissäni yhä pelkään et jos hän tekee mulle jotain, vaik hänel jo uusi nainen.
Mun on todella vaikea luottaa ihmisiin.
Olen tavannut miehen johon olen tosi ihastunut ja haluaisin aloittaa seurustelun.
Mutta pelko väkivallasta on liian suuri. Haluaisin niin luottaa häneen, mutta en uskalla.
En ole kertonut hänelle tästä, kerron kun tunnemme paremmin.
Miten olette pystyneet aloittamaan uuden suhteen jos olette olleet aikaisemmassa suhteessa henkisen väkivallan uhri?
Menikö kuinka kauan?
Henk.väkivalta
4
933
Vastaukset 4
- eri asioihin
Katso sivut www.narsistienuhrientuki.info. Katso
sieltä keskustelupalstalta,mitä muut uhrit kirjoittavat. Sinule sopivin palsta on nimenomaan parisuhdetta käsittelevä palsta.
Voit myös kertoa oman tarinasi sinne nimettömänä ja pyytää neuvoja. Varmasti tulee jotain mielipiteitä,jotka auttavat sinua eteenpäin. - -ev-
...
Kesti n.6 vuotta, ennen kuin avioeroni jälkeen aloin vakavissani edes harkita uutta suhdetta. Yhdenlaisen helvetin läpikäyneenä ei oikein jaksanut uskoa miehiin ja tavallaan maksan siitä vieläkin, olen yli-itsenäinen, itsepäinen ja en anna kenellekään yliotetta itsestäni. Tähän kai on kaatumassa nykyinenkin suhteeni (10v). Opin jo varhain, että kovaa vastaan pärjää olemalla kovempi. Asennevika, tiedän sen. Mut tällä on mentävä..
- kolme vuotta
..sitten...en ole rohjennut tutustua tämän jälkeen naisiin..enkä enää varmaan kykenisikään parisuhteeseen ja seksuaalisuuteen...joten tiedän, että uhrien osa on raskas kannettava.
..mutta mutta...ehkä jokus sitten..M 1960
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty471539Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä3511305Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto351100Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s3401050- 621041
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine137929Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel33831Treffi-ilmoituksia!
Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte199754- 42629
- 61625