jeesuskin oli pitkäaikaistyötön.
Ei se töitä tehnyt. Taisi vieroksua töitä ?
Kuljeskeli kavereitten kanssa pitkin palestiinaa. Pummasi ruokansa ja yösijan...
Nyt se jeesus-legenda on muutettu kirkollisveron ja ahneuden ja alistamisen, hyötymisen, työmoraalin sankariksi. Miten tämä on näin muuttunu ?
Ei se töitä tehnyt. Taisi vieroksua töitä ?
Kuljeskeli kavereitten kanssa pitkin palestiinaa. Pummasi ruokansa ja yösijan...
Nyt se jeesus-legenda on muutettu kirkollisveron ja ahneuden ja alistamisen, hyötymisen, työmoraalin sankariksi. Miten tämä on näin muuttunu ?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ahneet, paksut ja lihavat syö ja juo hyvin. Tyhmä, alistettu työuupuja tekee hommat.
Osa kansaa on heitetty kaiken tulon ja työn ulkopuolelle. Pelotteeksi.
Kauhun tasapainolla pelotellaan ja kidutetaan työ-uupujia yhä suurempiin ponnistuksiin.
Tämä on kuin eläintarha !
Ole kiitollinen, onneksi työttömyys vähenee jo ripeästi. Jos kuitenkin työttömyys joskus pitkittyy, tai on vaikka jotenkin heikko työmarkkina-asema, niin onhan tarjolla hyviä työllistymisen kynnystä madaltavia työllisyyspalveluja esim.
- työvoimakoulutus
- työharjoittelu
- työelämävalmennus
- kuntouttava työtoiminta
- työkokeilu
- palkkatukityö
Ei rahatta tarvitse olla, koska harjoittelu-, valmennus- ja kuntoutusajalta saa vähintään asianmukaiset työmarkkinatuet ylläpitokorvaukset ja palkkatukityöstä ainakin TES:in mukaisen palkan.
Kannatan ehdottomasti näiden hyvien työllisyystoimenpiteiden käyttöä aktiiviseen työllistämiseen ja syrjäytymisen estämiseen. Onhan silloin hyödyksi yhteiskunnassa tekemällä jotain, kokee itsekkin tarpeellisena olon ja lisäksi säästävät verovaroja, sillä rikollisuus, laitos- ja vankipäivät ne vasta kalliita veronmaksajille ovat!
Ei tarvitse lähettää enää uusintoja. Sano minulta terveisiä Vanhaselle, kun näet häntä.
Tässä vauhtia malliksi:
http://www.youtube.com/watch?v=-yAWTAA-Hvw&feature=related