"liikennekäytöstä poisto" pelleilyä

Boxeri66

Ostin tuossa "mökkiauton" ja ajattelin pitää sitä liikenteessä vain sillointällöin viikonlopun ajan.

Oli kyllä melkoinen yllätys kun tutustuin tähän uuteen "seisontavakuutus" systeemiin, eli tilapäiseen liikennekäytöstä poistoon. Ensinnäkin jos otan ajoneuvon viikonlopuksi ajoon, täytyy se ottaa liikenteeseen katsastuskonttorilla joka maksaa 10,20, sitten taas maanantaina "seisontaan" joka maksaa taas 10,20, sitten vielä valtio muistuttaa parinviikon päästä 10 euron ajoneuvoverolla. Eli neljästä ajopäivästä 30,40. Ihan käsittämätöntä ryöstöä. Tällä valtio on kyllä varmistanut maksimaalisen ajoneuvoverotuoton.

Kukahan täydellinen ääliö tuon systeemin on kehittänyt? Miksi syteemi ei voi olla samanlainen kun ennen ja nykyäänkin moottoripyörissä, eli ilmoitus vain vakuutusyhtiöön?????

7

1080

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ennenkin nnn

      Ennenkin piti auton olla pois min 1kk, jotta sai vakuutusmaksuun alea ja yli 1/2v. ajossa, jos aikoi taas bonuksia kerätä...

    • Ewri

      Pelleilyä on tuo sinun oma tapasi. Mikset voisi laittaa sitä autoa liikenteeseen kerralla hieman pidemmäksi aikaa?

    • On tämä parempi systeemi kuin vanha, ainakin sellaiselle, jolla joku auto voi seistä kuukausia, jopa vuosia. Vuosia seiseestä autosta jatkuva ajoneuvoveron juoksu oli ryöstöä. Aina ei halua viedä pois esim. alkuperäisiä kilpiä.

      • tämä uusi tilapäinen

        poisto. Muutaman vuoden kuluttua saattavat periä hiilidioksidiperusteista ajoneuvoveroa, silloin tulee tämä uusi tilapäinen poistosysteemi runsaammin kuluttavalle kesäautolle vieläkin edullisemmaksi.


    • Ole..

      Ei ne ole ääliöitä vaan ME autoilijat ollaan kun annetaan kusipäiden ottaa meiltä rahat ja me ollaan vaan kilttinä maksamassa. Vittu että korpeaa!!

    • euron maksu

      on ihan ok
      kyllä siihen menee virkailijalta aikaa.
      Olisitko itse valmis tekemään työn ilmaiseksi.

      • Ilmai-Seksi

        Siis miksi tuo täytyy tehdä konttorilla. Jos AKE:n järjestelmät olisi päivitetty 2000-luvulle, voisi jokainen tehdä poiston ihan itse ja ilmaiseksi esimerkiksi INETissä .
        10 miljoonia euroja hukattu tuohon AKE:n tietojärjestelmään , ja mitään ei ole saatu aikaan . Melko kallista , eikö totta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      45
      3046
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      23
      2904
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      46
      2757
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2608
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2508
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2490
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2271
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2158
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2068
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2052
    Aihe