Kertokaa vuokrafirmoista,mikä hyvä sekä mikä taasen huono.Millaista palkkaa maksavat ja oletko työllistynyt vakkariksi vuokrafirman asiakasyritykseen?Millaisia muunlaisia ongelmia ollut vuokrafirmojen kanssa?
VUOKRA
FIRMAT
6964
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vuokratyöfirmat ovat syntyneet juuri siksi koska niiden avulla voidaan kiertää palkkasäännöstelyä ja irtisanomissuojaa. Vanhassa kekkoslaisessa taloudessa AY-liike on käytännössä pienten etuoikeutettujen eliitti-työläis-ryhmien (mm paperi-ala) suojatyöpaikkojen turvaaja. Kyse on reviirin ja saavutettujen etujen suojelemisesta. Työttömät pidetään työttöminä vaikka suostuisivat matalampaan palkkatasoon.
Työskentelin noin kolme vuotta erään vuokrafirman palveluksessa ja ainakin meillä kaikki velvoitteet hoidettiin viimeisen päälle. Eli palkat, ylityöt, lomat, lomarahat, sairausajan palkat jne. Palkka esimerkiksi oli ihan normaali alalla vallitseva palkkataso. Alani on IT.
Noin puoli vuotta sitten työllistyin asiakasyritykseen, ja kaikki on mennyt o.k.
ja pelkää paskaa käteen. murusia vaan saanut ja elämä meni pilalle. Hakekaa sitä oikeaa työtä samalla vaikka olette pätkätöissä.
joo voi niistä työllistyä...hmmm...
Olen samaa mieltä..
Työvoimapulaa..heh..heh..ihmettelen mitä sontaa ajetaankin julkisuuteen tällä verukkeella.
Samaan aikaan kierretään normaaleja työsuhteita roskatöillä.
Paskan olen saanut itsekin käteeni ja kehuja näille firmoille ei ikinä!
Olen kuullut kaikenlaisia lupailuja, puheita ja muuta paskaa työnantajilta vakitöistä ihan tarpeeksi.
POIKKEUS VAHVISTAA VARAMIES SÄÄNTÖJÄ;-)
Itse olen vuokrafirman kautta tällä hetkellä kesän ajan töissä asiakasyrityksessä (toimistotyötä). Palkkani on normaalia korkeampi(hyvin puhuttu haastattelu), ja kaikki menee mallikkaasti.
Aina on niitä jotka saavat mielestään kaikkialla huonoa palvelua ja rekryfirmat ja työt ja mitkään eivät kuulemma mene niinkuin pitäisi. Katsokaa ihmiset peiliin.