Olisiko mahdollista saada mies käsittämään kaikkien harrastuksiensa ja työnsä lomassa, että minä taikka ainakin minun pitäisi olla kaikken tärkein.
Miksi mies ei kuuntele ja vain voi tehdä mitä toinen pyytää, vaan aina murista vastaan ja oikein tekemällä tekee monenpäivän riidan.
sittenhän on aikaa taas mennä metsälle kuinka mieli tekee.
Rakastaako mies?
Vai onko mies vain toivoton parisuhteeseen haluaja mutta ei kuitenkaa osaa pitää parisuhteestaan huolta.
Mies siis yrittää kokoajan vain parannella asemaansa parisuhteessa ja latistaa minua.
Miksi sitten?
Mies ei voi kantaa ostoksia mukisematta?
Mies ei voi hyväillä tuntematta itse tyydutystä?
Mies ei voi siivota ilman pyyntöä?
Mies ei voi puollustaa minun mielipiteitäni?
Mies ei voi viettää aikaa vain minun kanssani?
Mies ei voi, ei voi, ei voi...
Miksi mies ei kuuntele ja vain voi tehdä mitä toinen pyytää, vaan aina murista vastaan ja oikein tekemällä tekee monenpäivän riidan.
sittenhän on aikaa taas mennä metsälle kuinka mieli tekee.
Rakastaako mies?
Vai onko mies vain toivoton parisuhteeseen haluaja mutta ei kuitenkaa osaa pitää parisuhteestaan huolta.
Mies siis yrittää kokoajan vain parannella asemaansa parisuhteessa ja latistaa minua.
Miksi sitten?
Mies ei voi kantaa ostoksia mukisematta?
Mies ei voi hyväillä tuntematta itse tyydutystä?
Mies ei voi siivota ilman pyyntöä?
Mies ei voi puollustaa minun mielipiteitäni?
Mies ei voi viettää aikaa vain minun kanssani?
Mies ei voi, ei voi, ei voi...
Vastaukset 3
Vanhimmat
Miksi sinun pitäisi olla kaikkein tärkein?
Miksi miehen pitäisi tehdä kaikki, mitä sinä pyydät? Miten yksin voi riidellä?
Rakastatko itse vai haluatko vain jonkun, joka elää tismalleen sinun ehdoillasi? Oletko koskaan edes kysynyt, mitä mies haluaa parisuhteelta?
Miksi yrität itse koko ajan parannella asemaasi muuttamalla häntä erilaiseksi?
Miksi sitten?
Miehen pitäisi kantaa ostokset, jos olet terve ihminen?
Vain sinun tapasi kokea hellyyttä on oikea?
Sinun siisteyskäsityksesi on ainoa oikea?
Miehen pitäisi olla samaa mieltä kanssasi ja/tai puolustaa mielipiteitäsi, etkö itse osaa puolustaa niitä?
Miksi et itse vietä enemmän aikaa muiden kanssa?
SINÄ et voi, et voi et voi nähdä että parisuhteeseen tarvitaan kaksi.
Parisuhteessa on aina kaksi osapuolta (yllättäen?)
Et voi kuvitella miehesi tekevän kaiken työn parisuhteenne eteen, sama pätee myös itseesi.
Näin juuri niitä ongelmia syntyy. "Minä olen oikeassa. Hän on väärässä"-ajatukset pitäisi heittää pois.
Ajatus tulisi olla "me" eikä "minä ja hän".
Suhde pitäisi perustua tähän ajatusmalliin ja sitä kautta oppia tukemaan toinen toistaan. Yhdessähän te tässä suhteessa olette?
Molemmilla on oma ympärivuorokautinen rytminsä.
Miehet esimerkiksi ovat päivällä omissa ajatuksissaan, puuhailevat ja hääräävät, jolloin nainen voisi kaivata huomiota mieheltään. Kun yö tulee miehellä on ajatukset rakkaudessa ja haluaakin tulla naisen kainaloon ja miettii mikä hänen naisellaan oikein on kun ei saa vastarakkautta? Jos naista ei ole kohdeltu hyvin päivällä ei hän takuu varmalla lämpene yöllä.
Tästä pääteltynä, jos molemmat ymmärtävät ja tietävät toisten "tarpeensa" voidaan saada suhteeseen paljon enemmän iloa ja riidat voivat vähentyä huomattavasti.
Nainen tietää miestään lähestyessään päivällä että miehen on vaikea antaa huomiota hänelle, hän ei vaadi sitä liikaa vaan hänelle riittää sekin pieni huomio mitä mies voi hänelle antaa. Mies taas tietää kuinka paljon nainen haluaa tätä huomiota päivällä, ja vaikka näkeekin itselleen vaikeaksi antaa huomiota hän yrittää parhaansa.
Tämä voi auttaa ymmärtämään sitä "ei voi, ei voi miestäsi" ja se voi myös auttaa miestäsi ymmärtämään sinua. Itse olen ainakin "saanut aikaan" positiivisia tuloksia ymmärtämällä tämän. Kahdestaan pystyy yllättävänkin suuriin asioihin jos niitä oikein yrittää saavuttaa. :)
Meistä on kuitekin moneksi, en takaa että kaikki ovat samaa mieltä. Nämä ovatkin siis omia höpötyksiäni ja jos niistä joku jotain apua saa niin se on hyvä. :)
että elät liikaa parisuhteellesi.hommaa elämää.ihan mitä tahansa.keskity välillä elämään ilman parisuhde murheita.huomaamatta piristyt itsekkin.ilosi tarttuu mieheesi,herätät mielenkiinnon ja parisuhde alkaa kuin itsestään loistaa!parisuhde on kahden kauppa eika siinä ole hyvä olla jos ei kumpikin tee osaansa mutta ikinä ei pidä langeta siihen ansaan että odottaa toisen vain tekevän sinut onnelliseksi.jokainen itse on onnestaan vastuussa,vain sinä itse voit siihen vaikuttaa.eikai onnesi ole miehestäsi kiinni?