Tyhmä kysymys.

Eli ongelmani on, että miten sähkökitarasta saa erilaisia ääniä, siis niinkun esim että kuullostaa akustiselta tai sellanen heviääni? Minulla on Fender squier strat ja fender frontman 15g vahvistin onko tällasilla edes mahdollista saada erilaisia ääniä, paitsi sitä säröä..? Vai pitäskö ostaa jotain lisäjuttuja?
Oon ihan pihalla tämän kitaran kanssa..:'D
6455
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kokeile eri säätöjä vahvistimesta vääntämällä nuppeja. Säröä saa useimmiten vahvistimista laittamalla gainia kovemmalle. Volumen laittamista liian kovalle kannattaa välttää. Käyttöohjeissa lukee yleensä mitä tulee mistäkin säädöistä.

Äänestä

Kysymys on tosiaan varsin tyhmä.

Äänestä

Sähkökitarasta ei saa millään akustista ääntä.

Äänestä
  • Tietenkin on olemassa modulaatiopurkkeja joilla voi matkia akustista ääntä mutta näissä rahat kyllä menee hukkaan. Kitarasyntetisoijasta en ala tässä puhumaan, kun kitarasta oli puhe.
    Eli siis kun tiettyä soitinääntä halutaan parempi hankkia ko. soitin. Eli sähkökitara ei tuota samoja taajuuksia kuin akustinen ja akustisen pinta-ala ei taas riitä pystybasson taajuuksille.

    Äänestä

On taas niin hanurista jotkut kommentit...

Äänillä tarkoitat tässä varmaankin sitä, mitä pidemmälle edistyneet muusikot "soundilla". En itse tunne tuota mainitsemaasi vahvistinta, mutta monissa vahvistimissa ei välttämättä ole muita efektejä (lisää tämä "efekti" myös sanavarastoosi) kuin se särö ja kaiku. Kaikissa ei ole edes kaikua.

Vahvistimessa voi olla oma "kanavansa" särösoundille ja puhtaalle (clean) soundille, erillisen kytkimen takana. Jos etsit akustisempaa soundia, niin silloin tietenkin kytketään särökanava pois päältä. Jos vahvistimen efektit loppuvat siihen, niin voit enää hakea eri sävyjä "bass-middle-treble" -namikoista. Kitarassakin on se kytkin, jolla vaihdetaan eri mikrofonien välillä eri soundeihin, ja omat Volume/Tone -säätimensä.

Jos haluat paljon lisää erilaisia soundeja, etsi jokin multiefekti-laite siihen kitaran ja vahvistimen väliin. Musiikkiliikkeissä varmaankin osataan neuvoa.

Mitään semmoista yleispätevää neuvoa soundin hakemiseen ei ole, se vaan on haettava itse. Mikä toimii jossain tanssilavalla, ei olekaan välttämättä kohdallaan ulkoilmakeikalla.

Äänestä

En tunne vahvistinta mutta tuskin mitään heviä leivot vahvistimella.

Se, mitä tähän akustiseen ääneen tulee, on lähes mahdontonta saavuttaa ilman nyky ajan digitaali vermeitä. Lyhyesti tarvitset jonkun mallentavan vahvistimen tähän hommaan tai erillisen ehvekti pedaalimen. Esimerkkeinä toimii vahvistimissa Rolandin Cube sarja ja pedaaleissa EQ-efektit ja multiefektit. Mutta näillä efekteillä et pääse tarpeeksi lähelle aitoa akustista vaille, sillä nykyisillä efekteillä ei sitä varsinaisesti saa. Akustista saa vain matkittua.

Ja hevi soundeista sen verran, että varsinaista hevi saundia saa hakea ainaskin 30w vehkeillä. Pieni tehoiset laitteet ei vain toimi. Paitsi poikkeus käy tuossa mallentavien kohdalla (Line6, Roland). Hevi soundejakaan ei ole vain yhtä, mutta SINÄ päätät mikä on niistä paras. Hevi soundin saa leivottua ihan vahvistimella tai pedaaleilla. Joitaki kuuluisia hevi vahvistimia on Line6, Marshall ja Peavey.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ehheh.. kirjoitti:

Eli ongelmani on, että miten sähkökitarasta saa erilaisia ääniä, siis niinkun esim että kuullostaa akustiselta tai sellanen heviääni? Minulla on Fender squier strat ja fender frontman 15g vahvistin onko tällasilla edes mahdollista saada erilaisia ääniä, paitsi sitä säröä..? Vai pitäskö ostaa jotain lisäjuttuja?
Oon ihan pihalla tämän kitaran kanssa..:'D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu