WC:n lattian halkeaman paikkaus

Minulla on 90-luvun puolivälin Solifer, jonka WC:n lattiaan on tullut pari noin 10 cm pituista hiushalkeamaa. WC:n lattialta päässyt vesi valuu niistä pitkin vaunun lattiaa. Millä voisi näppärästi paikata (päältä päin) nuo muovissa olevat halkeamat? Onko jotain sopivaa liimaa / massaa joka kestäisi hyvin?
3862
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

asuntovaunu?

Osta asunto!

Äänestä

Ekana tuli mieleen epoksi, joka toimii varmasti. Olen käyttänyt sitä itse pieniin halkeamiin muovissa ja se pitää kyllä. Ennemmin repeää se muovi siitä ympäriltä kuin epoksi pettää.

Tee näin: hae sopiva pakkaus epoksia mistä sitä nyt saakin sitten, esim K-rauta tms. (itse olen käyttänyt kaverin ns teollisuusepoksia, mutta sama asia, eri pakkauskoot vain). Sotke soosit keskenään (koostuu siis itse mäskistä ja kovettimesta) hyvin juoksevaksi litkuksi ja laita se vaikka lääkeruiskuun tai muuhun teräväkärkiseen kaatoastiaan. Rajaa halkeamaa sen ympäriltä vaikka maalarinteipillä (ettei juokse pitkin lattiaa) ja pruutaa soossi sinne minne se kuuluu.
Soosi on erittäin juoksevaa ja tunkeutuu siis hiushalkeamiinkin. Homman nimi onkin juuri, että hiushalkeama täytetään eikä tehdä ulkopuolisia tukkoja. Kannattaa tehdä pieni testi vaikka puukalikassa olevaan puukon viiltoon niin huomaa kuinka juoksevaa epoksi kunnolla tehtynä on.

Sen jälkeen pari päivää kuivumisrauhaa ja voi jollain 600-hiomapaperilla vetää koko hoidon tasaiseksi.

Äänestä

Kannattais ottaa muovinen lattia irti ja varmistaa, ettei alta löydy mitään ikävää yllätystä.
Meinaan vaan, jos vettä on päässyt muovilattian ja varsinaisen vaunun lattiaelementin väliin, saattaa siellä olla muhimassta yllätys.
En halua maalata paholaisia seinälle, mutta kun noi vaunujen rakenteet eivät oikein siedä vettä:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vesivek kirjoitti:

Minulla on 90-luvun puolivälin Solifer, jonka WC:n lattiaan on tullut pari noin 10 cm pituista hiushalkeamaa. WC:n lattialta päässyt vesi valuu niistä pitkin vaunun lattiaa. Millä voisi näppärästi paikata (päältä päin) nuo muovissa olevat halkeamat? Onko jotain sopivaa liimaa / massaa joka kestäisi hyvin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu