Avioehto!

Kertokaas tyhmälle, että pystyykö ottamaan avioehdon sille varalle, jos toinen puolisoista kuolee, ja avioliitto loppuu siihen? Miten voisi turvata sen, että puolisoni (ja tulevaisuuden lapset) eivät jäisi tyhjän päälle?

Tämä on minulle tärkeää! kertokaa, kiitos!
5664
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Noh... Jos avioehtoa *ei* ole, omaisuus jaetaan ja lapset perivät vanhempansa eli puolet omaisuudesta. Eloonjääneelle puolisolle jää kuitenkin oikeus asua yhteisessä asunnossa ja hallita omaisuutta. Heidän asemansa on siis turvattu ilman avioehtoa eikä testamenttiakaan tarvita.

Avioehdolla voidaan taas määrätä, että puolisolla ei ole oikeutta toisen omaisuuteen avioeron/kuoleman sattuessa. Lapset taas perivät vanhempansa joka tapauksessa, ellei sitten testamentilla säädetä toisin - ja silloinkin lapsilla on oikeus lakiosaan eli puoleen siitä, minkä he ilman testamenttia perisivät.

Äänestä

Siis jos naimisissa ollaan, eikös aviopuoliso automaattisesti peri. Avioehto tehdään silloin, jos ei haluta, että aviopuoliso perii.

Äänestä

sen jutun nimi on HENKIVAKUUTUS!!!!

Äänestä

Tehdään avioliitossa jossa sovitaan omaisuuden jakamisesta avioeron sattuessa tai toisen kuollessa.

Ilman avioehtoa avioliiton päättyessä eroon kummankin omaisuus lasketaan yhteen ja jaetaan puoliksi ( karkea yksinkertaitaminen )

Kuoleman tapauksessa jäljelle jäävä puoliso on oikeutettu saamaan tasinkoa kuolinpesästä jos hänen omaisuutensa on pienempi kun kuolinpesän. Lapset perivät automaattisesti kuolleen puolison omaisuuden. Leskellä on oikeus jäädä asumaan yhteisenä kotina pidettyyn asuntoon vaikka asunto olisi kuolinpesän omaisuutta.

Pelkästää avioliiton solmiminen turvaa jäljelle jäävän puolison asemaa ja avioehto ei ole tarpeen suojaamaan aviopuolison ja lasten oikeutta. Testamentti toimii paremmin jos halutaan poiketa perintöoikeudesta.

Äänestä

Avioliittolaki on muuttumassa tai jo muuttunut. Otapa selvää siitä, ennen kuin menet naimisiin. Ymmärsin, että haluat turvata perimysoikeuden kuoleman sattuessa mutta evätä omaisuuden jaon avioerotapauksessa. Kaikki on mahdollista. Ota kunnon lakimies tekemään paperit. Et voi olla tyhjätasku, jos olet omaisuudestasi huolissasi. Tuleva perintökin on omaisuutta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pöö kirjoitti:

Kertokaas tyhmälle, että pystyykö ottamaan avioehdon sille varalle, jos toinen puolisoista kuolee, ja avioliitto loppuu siihen? Miten voisi turvata sen, että puolisoni (ja tulevaisuuden lapset) eivät jäisi tyhjän päälle?

Tämä on minulle tärkeää! kertokaa, kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu