kuukausipalkan laskeminen päiväpalkaksi

pätkittäjä

jos kuukaudessa on 30 pv ja palkanlaskija jakanut mun kk palkan tällä summalla, ja kertonut päivillä jotka töissä, tulee summasta todella paljon pienempi kuin mitä lukee työsopparissa. onko mennyt oikein? korjausta en saanut?

7

36822

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 21,5 päivää

      eli kk-palkka pitää jakaa TYÖpäivien määrällä, että saadaan ns. päiväpalkka.

      PalkanLASKIJAN työhän on pääasiassa sitä, että palkka laskee...

      • .....................

        Tuossa se oikea jakaja tulikin. Palkanlaskija on laskenut sunnuntait työpäiviksi. Älä mene valittamaan, sunnuntailtahan kuuluu maksaa lain mukaan 100 % korvausta, sinun tapauksessasi tulee vielä viikkolevon ylitystä koko sunnuntai, joka on 300 % korvaus. Joten oikea laskukaava sinulle olisi varmaankin:

        palkka / 30 = päiväpalkka
        päiväpalkka - viikonloput = 22
        normipalkka * 22 = viikkotyö
        päiväpalkka * 1,5 * 4 = lauantaipalkka
        päiväpalkka * 3 * 4 = sunnuntaipalkka

        tosipalkka = viikkotyö lauantaipalkka sunnuntaipalkka


      • ............................
        ..................... kirjoitti:

        Tuossa se oikea jakaja tulikin. Palkanlaskija on laskenut sunnuntait työpäiviksi. Älä mene valittamaan, sunnuntailtahan kuuluu maksaa lain mukaan 100 % korvausta, sinun tapauksessasi tulee vielä viikkolevon ylitystä koko sunnuntai, joka on 300 % korvaus. Joten oikea laskukaava sinulle olisi varmaankin:

        palkka / 30 = päiväpalkka
        päiväpalkka - viikonloput = 22
        normipalkka * 22 = viikkotyö
        päiväpalkka * 1,5 * 4 = lauantaipalkka
        päiväpalkka * 3 * 4 = sunnuntaipalkka

        tosipalkka = viikkotyö lauantaipalkka sunnuntaipalkka

        Tuossa ei huomioitu, että lauantailta on 50 % korvaus VAIN niin kauan, että viikkotyöaika menee umpeen (lisätyö, esim 37,5 2,5 = 40). Sen jälkeen se on 100 %, koska ylityötä.


    • vertailua

      Hieman tes sidonnainen;

      kaupan alalla kk-palkan jakaja 21

      sitten riippuen työpäivien määrästä, lasketaan
      joko tehtyjä päiviä, taikka tekemättömiä.

      Esim.
      Ensin katsotaan onko työpäiviä yli, vai ali 14

      kk-palkka 2.000 euroa
      Esimerkkinä toukokuu, jolloin todellisia työpäiviä on 21
      a)
      Tehtyjä työpäiviä on 18

      kk-palkka/21 = 95,24 (päiväpalkka)
      Toukokuun palkka saadaan laskemalla

      21-18 = 3 --> 3*95,24 = 285,72
      Palkka siis 2000-285,72=1.714,28

      b) Tehtyjä työpäiviä on 10
      päiväpalkka 95,24
      10*95,24= 952,40

      Eli riippuen työpäivien määrästä, niistä joko lasketaan nuo tehdyt työpäivät*päiväpalkka taikka sitten kk-palkka - (tekemättömät työpäivät*päiväpalkka)

      Nämä siis tes sidonnaisia asioita.

    • C.E.

      Jos jakajana käytetään lukua 30, kuten esim. kunnalla, niin tällöin pitää tietenkin mukaan laskea myös viikonloput kun lasketaan kuukausipalkkaa, tai muutenhan tulee väärä palkka. Eli jos olet kesäkuussa vaikkapa 15. päivään asti töissä, niin tällöin oikea palkka saadaan kertomalla laskennallinen päiväpalkka luvulla 15, eli kaikki päivät lasketaan. Tai jos päivät eivät ole peräkkäisiä, tai olla koko kuukautta töissä niin jokaiseen täyteen 5 työpäivään lisätään 2 viikonlopun päivää.

      Helpompi tapa on aiemmin kerrottu tapa jakaa kuukausipalkka 21,5 ja kertoa jakojäännös tehdyillä työpäivillä. Tämä on myös vakiintunut käytäntö palkanlaskussa yksityisellä puolella.

      Ei voi muuta neuvoa, kuin että käy puhumassa palkanlaskijan kanssa.

    • kusetusta

      EI OLE. KK-palkka pitäisi jakaa työehtosopimuksessa ilmoitetulla jakajalla. Jakajissa on suurta vaihtelua, joten tulee tarkistaa työehtosopimuksesta tai palkanlaskijalta.

      Helsingin kaupungilla tosin ei palkanlaskija vastaa yksinkertaisiinkaan kysymyksiin ja itseään koskevaa työehtosopimustakaan ei saa nähtäväkseen.

      Luottamusmies tai liiton edunvalvonvalvonta lienee ainoa taho, jolta saa selvityksen.

    • Anonyymi

      jaa kuukausipalkka sen kuukauden TYÖpäivillä saat päiväpalkan. Se vaihtelee kuukaudesta aina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1328
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      677
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      629
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      50
      578
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      549
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      531
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      528
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      176
      478
    Aihe