Jossain pelimiesohjeista olen lukenut ns. naisen testaamisesta. En ole moiseen aiemmin törmännyt mutta olen tavannut noin kuukausi sitten aika kivan typyn ja hänen testaamisensa on aika ärsyttävää:
1. hän alkaa valittamaan, että tiskaaminen on niin kovaa hommaa ja alkaa vaatia että tiskaisin vaikka tiskipöydällä on naurettavan pieni tiski. Ja myös vaatii muutenkin siivoamaan eli tyyliin "jää sä tänne siivoamaan kun mä lähen töihin, kun täällä on niin likaista".
2. hän puhuu välillä muuttamisesta toiseen kaupunkiin ja ilmiselvästi yrittää saada jotain vastausta minulta tyyliin, että "elä muuta kun pidän sinusta niin jne. blaa blaa"
3. hän yrittää saada minut hieromaan itseään, että "nyt kyllä hierot mua", oikein vaatimalla.
4. hän yrittää saada minut katsomaan hänen valitsemiaan tv-ohjelmiaan kuten salkkarit (hyi helvetti!). Eli vaatii, että minunkin pitäisi alata katsomaan niitä. Voin toki silloin tällöin niitä katsoa mutta kyse ei ole nyt siitä.
En tiedä sitten miten noihin pitäisi suhtautua, onko ne ns. testaamista? Myös kaikkia noita vaatimuksia yhdistää se, että hän ei heitä mitään niistä leikillä eli naureskellen, vaan vakavammalla naamalla vaatimalla tai voivotellen.
1. hän alkaa valittamaan, että tiskaaminen on niin kovaa hommaa ja alkaa vaatia että tiskaisin vaikka tiskipöydällä on naurettavan pieni tiski. Ja myös vaatii muutenkin siivoamaan eli tyyliin "jää sä tänne siivoamaan kun mä lähen töihin, kun täällä on niin likaista".
2. hän puhuu välillä muuttamisesta toiseen kaupunkiin ja ilmiselvästi yrittää saada jotain vastausta minulta tyyliin, että "elä muuta kun pidän sinusta niin jne. blaa blaa"
3. hän yrittää saada minut hieromaan itseään, että "nyt kyllä hierot mua", oikein vaatimalla.
4. hän yrittää saada minut katsomaan hänen valitsemiaan tv-ohjelmiaan kuten salkkarit (hyi helvetti!). Eli vaatii, että minunkin pitäisi alata katsomaan niitä. Voin toki silloin tällöin niitä katsoa mutta kyse ei ole nyt siitä.
En tiedä sitten miten noihin pitäisi suhtautua, onko ne ns. testaamista? Myös kaikkia noita vaatimuksia yhdistää se, että hän ei heitä mitään niistä leikillä eli naureskellen, vaan vakavammalla naamalla vaatimalla tai voivotellen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
" aika kivan typyn "
Joo-o, kivalta tosiaan kuulostaa.
Niin siis lukuun ottamatta tuota edellä mainitsemaani piirettä, hän on aika kiva typy oikeesti =)
Oisit nyt jotain vinkkiä heittänyt kannattaako noihin olla vaan vastaamatta yhtään mitään vai?
Jos pidät oikeasti tuosta naisesta, en suosittele kyllä että alat hyppimään aina sen mukaan mitä nainen haluaa. Kompromisseja joutuu aina tekemään, mutta esim. tuollainen tiskaamaan komentelu on minusta syvältä. Jos ne tiskit oikeasti häiritsisivät nainen olisi ne jo itse tiskannut. Tämä ei tietenkään tarkoita sitä ettei sinun tarvitsisi koskaan osallistua em. kotityöhön. :) Mitä enemmän teet kuten nainen haluaa, sitä enemmän se sinua kyykyttää. Ja jossakin vaiheessa sitten tekee sen johtopäätöksen, jotta olet täysin ohjattavissa oleva tapaus, josta on päästävä pikimmiten eroon.
jos ne jutut sun mielestä oikeasti on älyttömiä, nk. tässä tapauksessa kuulostaa siltä.
have the courage to use your own reason.
"Oisit nyt jotain vinkkiä heittänyt kannattaako noihin olla vaan vastaamatta yhtään mitään vai? "
paras tapa vastata "testeihin" on olla välittämättä niistä. se taas käytännössä tarkoittaa kuin niitä ei olisi olemassakaan sinulle. ja se taas tarkoittaa sitä että sinun ei pitäisi edes tiedostaa niiden testien olemassaoloa, tai edes ajatella niitä testeinä.
ajattele niitä vitseinä..
siis mietipä sitä, että onko naisen esittämät vaatimukset oikeasti kohtuullisia ja järkeviä vai yrittääkö hän vain katsoa kuinka pitkälle hypit hänen pillinsä mukaan. jos kerran olet valmis hyppimään pienen heiveröisen naisen pillin mukaan niin miten hän voi olettaa että pystyt edes pitämään itsestäsi huolta niinkuin aikuinen mies.
ja syyhän miksi nainen miestä "testaa" on se että hän haluaa nähdä miten reagoit tilanteeseen - hän haluaa nähdä pystytkö hallitsemaan tilanteen. nainen ei välttämättä tätä tiedosta, mutta tämä on käytännössä tieteellisesti todistettu. nainen testaa koska ei ole vakuuttunut siitä että oletko oikeasti oman itsesi herra. reaktiosi tilanteeseen kertoo oletko sitä vai et. simppeliä.
eli paras tapa reagoida on olla välittämättä täysin näistä testeistä.
voit sanoa naiselle, että mietipäs nyt vähäsen mitä sä siinä selität, sähän käyttäydyt kuin täysi dorka/pieni lapsi.
ja muistat pitää myös kiinni omasta mielipiteestäsi. ja voisit myös antaa sille vähän piiskaa kun se on ollut tuhma tyttö..
Joo vitsiksi olen yleensä nuo hänen vaatimuksensa vetänyt ja nauranut niille mutta tuntuu vaan oudolta, kun en muilta naisilta tällaista ole kokenut tai sitten en ole vaan huomannut. Tosin ei minulla kovin montaa naista ole ollutkaan vielä.
Omassa asunnossaanko hän käskee sinun siivota? Mielestäni hieman ihmeellistä, että kuukauden tuttavuuden jälkeen jättää lähes vieraan ihmisen kotiinsa kun lähtee töihin.
Jos olette yhdessä astiat sotkineet niin mielestäni sinä voisit oman osuutesi tiskeistä hoitaa. Tai ylipäänsä joskus tiskata kaiken häntä ilahduttaaksesi. Meinaan, että itseäni ainakin ärsyttäisi jos joku kävisi kämpilläni vain sotkemassa.
Joillakin on tapana puhua muuttamisesta, vaikka heillä ei olisi aikeitakaan tehdä sellaista. Lähinnä varmaankin jotain kuvittelua jostain paremmasta tai uuden elämän aloittamisesta. Toki hän voi myös olla haikailusi perään. Vaikea sanoa kun ei ole nähnyt ja kuullut tilannetta.
Tv ohjelmiin totuttaminen lienee vain tottumiskysymys. Itsekin yritän tuputtaa omia ohjelmiani muille, mutta jokainenhan saa katsoa mitä itse haluaa. Mielestäni voisit sanoa naisellesi, että olisi mukava joskus katsoa myös sitä mitä sinä haluat katsoa. Tosin voithan sinä omalla asunnollasi katsoa sitä mitä sinä haluat. Vieraana on itselläni tapana katsoa sitä mitä asunnon omistaja haluaa katsoa. Toki saatan ehdottaa muuta kanavaa, en vaatia.
Minusta vaikuttaa siltä, että hän yrittää heti alkuun tehdä sinusta hänelle sopivaa miestä. Sinuna ottaisin asian ihan puheeksi jos se sinua häiritsee. Minun mielestäni tuollaiset erilaisten arkien kohtaamisesta aiheutuvat ongelmat ovat ihan normaaleja ja ne varmasti tasoittuvat ajan kanssa.
Kerrottakoon vielä, että minä olen mies. Tuli jotenkin naismainen olo tätä kirjoittaessa niin ajattelin tehdä tämän asian selväksi.
Siis hänen asunnossaan tuota tiskaamaan pyytämistä tapahtuu enkä ole siellä vielä kovin paljon kerennyt majailemaan eli hän on ne tiskinsä aiheuttanut.
"Mielestäni hieman ihmeellistä, että kuukauden tuttavuuden jälkeen jättää lähes vieraan ihmisen kotiinsa kun lähtee töihin."
Tosiaan se oli juuri tuollainen pyyntö vakavalla naamalla, että "sähän voisitki jäädä tänne siivoomaan" Tietenkin sen vitsinä ymmärsin mutta ilmeisesti hän ei sitä ollut niin tarkoittanut. Ei hän varmaan minua sinne yksin olisi jättänytkään mutta juuri tuota tarkoitankin, että hän ns. testaa mitä vastaan tuollaisiin vaatimuksiin.
Juu omalla kämpällä katsonk mitä lystään.
Sanot vaan naureskellen että "tiskaaminen ei ole valkoisen miehen hommaa". Katso mitä tykkää.
Ei jumalauta aleta siivoamaan eikä tiskaamaan, ellei olla itse oltu aiheuttamassa sitä tiskiä.
Mutta hieroa kyllä voi, kunhan sen tekee aina vähän sillätavalla eroottisestikin.
Missä terve järki? Minkälaisia ihmisiä päästät kotiisi? Mikä on ihmiskuvasi? Entä käsityksesi naisesta? Tuollaisia tuli mieleen kirjoituksestasi. Vapaaehtoisesti kai olet hänen kanssaan vai "testaamassa" itsekin?
"Missä terve järki?"
hmm omasta järjestäni en tiedä mutta tähän mennessä hän on tyttöystävistäni ehdottomasti järkevin eli loput olleet vielä häntäkin kahjompia.
"Minkälaisia ihmisiä päästät kotiisi?"
No narkkareita, juoppoja enkä hulluja päästä sisälle.
"Mikä on ihmiskuvasi?Entä käsityksesi naisesta?"
Naisista yleensä olen saanut hyvin kylmän kuvan. Useat mm äitini ovat hyvin kylmiä ihmisiä eli kohtelevat tuntemattomia ihmisiä paskasti mm puhuvat selän takana paskaa. mm. sosiaaliasemalla olen ollut joskus aikaa sitten vähän aikaa töissä, niin siellä kaikki naiset olivat samanlaisia toisiaan selkäänpuukottajia. Ja muutenkin miehet ovat minua kohdelleet aina reilusti ja minä heitä. Naiset ovat päässeet muutaman kerran minua käyttämään hyväkseen, eivätkä ole sitä itse pitäneet millaan lailla pahana, vaan jopa syyttäneet sitten minua, kun olen vain kertonut kavereilleni faktat, mitä on tapahtunut. Saattaa olla osin tästä että en tähänkään naiseen kovin helpolla luota.
"Tuollaisia tuli mieleen kirjoituksestasi. Vapaaehtoisesti kai olet hänen kanssaan vai "testaamassa" itsekin?"
Ihailen häntä monessakin asiassa ja en mielestäni ole mitään testaamassa.
Itse asiassa nyt kun tarkemmin tässä olen pohtinut, niin muutkin naiset ovat heittäneet vastaavia "testejä", aika jännä että nyt kun asiaa tarkemmin ajattelee, niin vastaavia tapauksia muistuu mieleeni. Yksi naisystäväni, joka lopulta minua käytti hyväkseen, teki samantapaisia testejä. Ensin hän heitti jonkun hullun ehdotuksen ja kun en suostunut, niin "hihihii no enhän mä tosissani tarkottanu". Toisaalta taas joskus suostuinkin hyväntahtoisuuttani hänen ehdotuksiinsa, mikä taisi olla paha virhe. Tosiaan, kun olen naiselle tehnyt palveluksen, ei hän ole siitä millään tavalla kiittänyt tai tehnyt vastapalvelusta. Miesystäväni taas ovat muistaneet aina palvelukseni ja ovat sen korvanneet.
Naisena minua hermostuttaa miehissä monikin seikka.
Jos meistä tulee jonkun miehen kanssa pari, niin olenko minä myöhemmin sitten se "nainen" joka perinteiseen tapaan joutuu hoitamaan kaikki puhtaanapitoon liittyvät asiat. vai voiko luottaa siihen että mies nielee ylpeytensä ja silloin tällöin tekee niitä juttuja.
Myös kaikenlainen halu saada tietää, että kannattaako jatkaa seurustelua on hyvin tyypillistä.
Kyllä minä haluaisin tietää, että vituttaisiko minun miehelläni tai poikaystävälläni se jos minä muutan toiseen kaupunkiin.
MUTTA Koska miehet ovat herkkiä tunteissaan ja kääntävät äkkiä kelkkansa, tai unohtavat mistä oli kyse, tai menevät lukkoon, näitä asioita ei voi heiltä kysyä suoraan, joten pitää keksiä kaikkea pientä sivulauseiden lomassa.
Eli jos
mieheltä kysyy suoraan että rakastaako mies minua: se on epävarmuutta ja samalla tulee nainen tahtomattaan tavallaan "pyytäneeksi" että rakastaisi. Ja sellainen taas yleensä saa miehen, joka muuten rakastaisi lakkaamaan rakastamasta koska miehet ei rakasta naisia jotka haluavat että heitä rakastetaan.
JOS: Kysyn sivulauseissa mies alkaa epäilemään minua kieroudesta ja halveksii minua siitä, että yritän jollain lailla saada selville toisen ajatuksia.
Taidan siirtyä maahan jossa saa olla hunnun tai sermin takana ja iskä kysyy sulhasen iskältä että paljon maksaa morsmaikku, ja minun ei tarvitse huijata viattomia miehiä kertomaan minulle tunteistaan, jotta voisin tehdä päätökset helpommin kenen kanssa kannattaa aikaansa tuhlata.
Miehet voisi ensin opetella tiettyjä kohteliaisuusjuttuja, eli kuinka saat naisen olon mukavaksi eikä hänen tarvitse hihitellä sinulle että pehmentäisi sanomisiaan.
Kuitenkin tämä kaikki on turhaa oikeastaan siksi, että pariskunta jotka alusta asti epäilee toista vilpillisyydestä, että hän pahaa tahtoen "testaa" toista koska haluaa olla vittumainen ja kiero bimbo, eikä suinkaan siksi että haluaa vain tietää, tai mies ei korvaa lotkauta jos vittumainen ja kiero bimpo uhkaa muuttaa hevon vittuun asumaan, koska bimbo ei ole miehelle läheskään korvaamaton tai edes tärkeä.
Että erotkaa suosiolla koska tuo ei johda mihinkään terveeseen ja normaaliin ainakaan.
Kun tuolla lailla on molemmilla taka-ajatuksia toisen motiiveista, niin odotahan kun seksikin loppuu tai käyt tylsäksi niin alatte maksaa hintaa noista epäilyistänne, ja se kyllä tyssää siihen.
"Naisista yleensä olen saanut hyvin kylmän kuvan. Useat mm ÄITINI ovat hyvin kylmiä ihmisiä eli kohtelevat tuntemattomia ihmisiä paskasti mm puhuvat selän takana paskaa."
Se kuva minkä äitisi on sinulle naisista antanut, tulee hallitsemaan käsitystäsi loppuelämäsi. Halusimme tai emme, totuus on, että vanhempiemme antama kuva hallitsee käsitystämme vastakkaisesta sukupuolesta.
Veikkaan, ettet tule koskaan elämään kovin pitkäaikaisessa parisuhteessa. Vaikka kohtaisit kuinka reilun ja empaattisen naisen, et usko hänen olevan sellainen, vaan etsit koko ajan todisteita äitisi kaltaisuudesta. Olet tyytyväinen vasta, kun löydät (joko kuvitellun tai todellisen) todisteen siitä, että naisesi on "hyvin kylmä ja muita paskamaisesti kohteleva".
Tuota sinulle muodostunutta käsitystä eivät nimittäin tosiasiat pysty muuksi muuttamaan. Sellaisia me ihmiset olemme. Niimpä parisuhteesi todennäköisesti, tulevat kaatumaan yksi toisensa jälkeen tuohon luottamuspulaan.
Ettäkö ihan peräti kuukauden perusteella olet jo osannut vetää tuollaiset johtopäätökset että nainen testaa sinua? Really?
Aloittajan kaltaista epäluuloista ja harhaista ukkoa en jaksais katsella päivääkään.
Aloittaja voisi miettiä ihan itse rakastaako muijaansa, ja kertoa se hänelle selvin sanoin, niin ei tarvitse kenenkään testata.
Mikä maailman napa kuvittelee olevansa?
Käy kohta niin että kun et anna eukollesi vastakaikua niin muuttaa sinne toiseen kaupunkiin. Sitä varmaa toivotkin.