Olisko jollain tietoo laitteistoista joita Kraftwerk käyttää??
kraftwerk
jp8000
3720
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://www.rytmi.com/rytmi600/6kraft.html-sivulla kerrotaan ainakin seuraavia....
"Kraftwerk on aina pitänyt Kling Klang -studion laitteiston salaisuutena. Harvoissa studiosta otetuissa varhaisissa kuvissa näkyy vain itse valmistettua, tilaustyönä teetettyä tai hyvin naamioitua elektroniikkaa. Hütter itse on suostunut ympäripyöreästi paljastamaan, että aluksi heillä oli sen aikaisten syntesoijien - Moog, ARP ja EMS - pienimpiä malleja. Vuonna 1977 ilmestyneen Trans-Europe Express -albumin kannesta löytyy pieni teksti: "Synthanorama Sequenzer, Matten & Wiechters, Bonn". Vuoden 1991 Suomen vierailulla lavalla oli ainakin Synclavier. Kraftwerk itse on vaitonainen laitteistostaan, mutta Germankraftin saksankieliselle Internet-sivulle on - uskomatonta kyllä - listattu Kling Klang -studion laitteisto studion perustamisesta eli vuodesta 1970 alkaen.
Ja toden totta, Kling Klangissa on ollut kaikki mahdollinen, esimerkiksi EMS VCS3, ARP 2600, Minimoog, Micromoog, EMS Synthi-A, Mellotron M-400, ARP Odyssey, Polymoog, ARP Omni, Prophet 5, Emulator 1, Korg PS-3100, Synclavier, Roland TR-808, Roland TB-303, Akai S1000 ja Qasimidi Quasar, kuten myös Theremin, Hammond, vibrafoni, Casio Fx 5018 -taskulaskin, lääketieteellisiin tarkoituksiin valmistettu puhesyntesoija, puhuva kirjoituskone, Farfisa-urut ja Hagström-sähkökitara (siellä lienee myös se Monty Pythonin rakastama masiina, joka sanoo ping! -toim. huom). En tiedä, millä ihmeen teollisuusvakoilulla tiedot on saatu, mutta ne löytyvät osoitteesta www.kraftwerk.mdis.de/equipkw.htm. Bonuksena sivulla on kaksi kuvaa studiosta - ulkoapäin. Hütter ei selvästikään halua puhua Kraftwerkin käyttämistä yksittäisistä instrumenteista, vaan sanoo diplomaattisesti, että oikeastaan Kraftwerk käyttää vain yhtä soitinta, Kling Klang -studiota.
Ja toden totta, Kling Klangissa on ollut kaikki mahdollinen, esimerkiksi EMS VCS3, ARP 2600, Minimoog, Micromoog, EMS Synthi-A, Mellotron M-400, ARP Odyssey, Polymoog, ARP Omni, Prophet 5, Emulator 1, Korg PS-3100, Synclavier, Roland TR-808, Roland TB-303, Akai S1000 ja Qasimidi Quasar, kuten myös Theremin, Hammond, vibrafoni, Casio Fx 5018 -taskulaskin, lääketieteellisiin tarkoituksiin valmistettu puhesyntesoija, puhuva kirjoituskone, Farfisa-urut ja Hagström-sähkökitara (siellä lienee myös se Monty Pythonin rakastama masiina, joka sanoo ping! -toim. huom). En tiedä, millä ihmeen teollisuusvakoilulla tiedot on saatu, mutta ne löytyvät osoitteesta www.kraftwerk.mdis.de/equipkw.htm. Bonuksena sivulla on kaksi kuvaa studiosta - ulkoapäin. Hütter ei selvästikään halua puhua Kraftwerkin käyttämistä yksittäisistä instrumenteista, vaan sanoo diplomaattisesti, että oikeastaan Kraftwerk käyttää vain yhtä soitinta, Kling Klang -studiota."
näköjään nämä "vanhat" konemuusikot (Jarre, Kraftwerk, Vangelis ja varmaan myös TD:kin) käyttävät aika paljon samoja laitteita omassa työssään (mutta sounditkin ovat parempia)
kelpais itellekin esim joku vanha moog tai vaikkapa arp2600
Ilmeisesti käyttävät joo...taikka ranketaa itse niitä jostain leivänpaahtimista *nauraa*
Mutta suuri käsi vanhoille staroille! Nauttii vieläkin mun suurta kunnioitusta!
Yksi tuttuni joka oli mukana Panasonic-yhtyeessä näytti niitä ihme laitteita joilla tekivät musaa...ihem vehkeitä...itse saisin aikaan niillä ehkä katastrooffin..en musiikkia