FSO Polle

125p

Minä vuosina on suomessa myyty fso pollea? Itse hankin juuri -87 mallin pelin. Pakokaasut pitäs saada leimalle kohdilleen,olisko vinkkejä missä vikaa? Olisin kiinnostunut myös ostamaan/noutamaan halvalla fso polleja ja myös polonez:iä voi tarjota, mieluiten Itä suomesta.

3

1570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vulkan

      Taidettiin niitä johonkin 1980-90-luvun taitteeseen asti myydä. Aikanaan melko yleinen työkalu, mutta hävisivät aika nopsasti jossain välissä.

      Polo-merkkinen kaasutin oli murheenkryyni, mutta kulutus putosi kuulemma puoleen kun laittoi tilalle Fiat Mirafiorin kaasuttimen joka oli vastaavan kokoisesta moottorista peräisin. Muita vitsauksia olivat ruoste ja käsijarru, joka vaikutti taka-akselin levyjarruihin. Auto on kankea ajettava mutta olemukseltaan ihan siisti ja siedettävä, ainakin itäautoksi. Lavakatekin siihen oli olemassa.

    • pipemanrille

      ei muuta tule mieleen muuta kun sytkä kohdalleen ja kaasari säätöihin. ja sekin vaikuttaa kun vaihtaa tulpat ym. muut sytkävehkeet uusiin sekä öljyt.Pirkanmaalta löytyis polle, ei tosin ajokuntonen mutta halvalla varmaan lähtee,seissy muutaman vuoden.todennäköisesti venttiilikoneistossa joku vika kun rupes kilkattamaan rajusti..

      • 125p

        Nytten vaihdoin uuden bensapumpun niin lähti jo käyntiin,mutta ei kestä kun noin 20sek käynnissä pitipä ryyppyä päällä tai polki kaasua miten tahansa niin sammuu. Sitten taas jonkun aikaa startattua käynnistyy ja tekee saman? Ollut ajamattomana 4vuotta tämä auto ulkosalla. Käykös tuohn minkä kaasari tuon oman tilalle muukin kuin fiiatin kaasari? Mites ladan 1500 osat sopii?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      18
      5888
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      84
      5502
    3. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3514
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      93
      3482
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      121
      1261
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1207
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1132
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      929
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      923
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      25
      889
    Aihe