vaikea kysymys

Tämä tarina saattaa nyt kuulostaa hölmöltä ja luultavasti myös väärällä palstalla mutta en sopivampaakaan keksinyt/löytänyt.

Eli tyttöystäväni/avoni joka on vielä selvästi alta 18 (selvästi yli 15) asuu sijaiskodissa.
Nyt hän on meiän kahden onneksemme ehkä masennuksesksi raskaana, mitään muuta emme haluaisi niin kuin pitää tämän lapsen ja kasvattaa hänet itse, pystymme varmasti takaamaan hänelle hienon tulevaisuuden.

Mutta herääkin kysymys voiko jokin taho pakottaa hänet tekemään abortin?
Entä voiko vain ikään ja sijaiskotiin vedoten viedä lapsen meiltä pois tämän synnyttyä?
Tässä tarkoitan lähinnä sossuja.

Pyydän asiallisia vastauksia, kiitos.
6923
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Olen itse asunut myös perhekodissa.

En tiedä tarkoin tätä lakia, mutta minun käsittääkseni äiti saa pitää lapsen jos haluaa. TOinen asia on sitten pystyvätkö he myöhemmin vetoamaan, että ette ole kykeneviä vanhemmiksi ja ottaisivat lapsen pois...

AInakin paljon tarkkailuja tullaan tekemään. Ja en tiedä saako tuleva äiti muuttaa pois sijaiskodista omaan asuntoon vai joutuuko hän asumaan siellä kauemmin.

Ja jos hänen vanhempansa ovat kuolleet? Onko hänet adoptoitu? Vai huostaanotettu?

Onko hänellä jälkihuoltosopimus? (yleensä on jos vanhemmat kuolleet).

Minun vanhempani kuolivat kun olin 14 ja minulle tehtiin jälkihuoltosopimus. Se on todella hyvä sopimus. Sen mukaan kunta on velvollinen huolehtimaan huollettavaksi 21v asti. Eli tarkoittaa asumista ym. Minä saan 700€ /kk. Se ei myöskään vaikuta opintotuleen ym etuuksiin. Se auttaa elämän alkuun.

Ja sinuna selvittäisin juristilta nämä asiat.

Äänestä

Kukaan ei voi pakottaa aborttiin, se on selvää. Suoraa huostaanottoakaan ei tehdä, mutta teidän tai hänen tulee hyvissä ajoin hankkia lapselle sellaiset olosuhteet, joissa lasta voi kasvattaa. ongelma oikeastaan tässä tilanteessa onkin vain tuo häenn ikänsä. Olet sekaantunut alaikäiseen, mikä ei todellakaan näytä hyvältä sinun kannaltasi, kun jatkoa ja huoltajan oikeuksia yms. selvitellään. Sijaiskoti voi nostaa syytteen, jolloin olet vielä huonommassa jamassa. Keskustelkaa tytön kanssa sellaisesta mahdollisuudesta, että otatte välimatkaa kunnes hän on ylittänyt suojaiän, ongelmaa ja selbvittelyä ja sosiaalitätien käyntejä on muutenkin ihan tarpeeksi.

Äänestä

Varmaksi en tiedä, mutta vahva tuntuma on, että kumpikaan ei ole mahdollista, varsinkaan se aborttijuttu. Tai jos joku voidaan viralliselta taholta pakottaa aborttiin, niin sitten minäkin otan oikeuden pakottaa muutama ihminen itsemurhaan.
Ja jos kasvatatte ja hoidatte lapsen asiallisesti, antamatta sossuille syytä epäillä pätevyyttänne lapsen huoltajina, ei niilläkään pitäisi olla mitään veruketta vaatia teitä luopumaan lapsestanne.
Ensisijaisestihan lapsen paikka on hänen oma kotinsa, niin kauan kuin olosuhteet siellä ovat hänen etujensa mukaisia.

Äänestä

että, jos itse olet täysi-ikäinen ja tyttö alle 16-vuotias, voidaan sinua syyttää lapseen sekaantumisesta. Todisteet ovat pitävät nyt kun lapsikin on tulossa.

Missä on vastuuntuntoisuus ehkäisyn käytössä??
Tyttö on VALTAVAN nuori saamaan lapsen. Toivottavasti henkisesti jaksaa seisoa jaloillaan.

Äänestä
  • Lapsi sai alkunsa tyttöystävän ensimmäisellä kotilomalla hänen täytettyään sijaiskodissa 16vuotta.
    tässä asiassa siis ei ole hätää.

    Molemmilla meillä on rakastava ja tukeva perhe takana. kaikesta huolimatta, hätää ei ole.

    Äänestä

Lasta ja äitiä ei pääsääntöisesti eroteta ellei
äiti ole vakavasti sairas tai pahasti alkoholisoitunut. Antakaa lapsen syntyä ja pitäkää hänestä hyvää huolta. Nuoriahan te vielä toki olette, mutta nuoria olimme mekin saadessamme esikoisemme. Ei pitäisi tulla mitään ongelmia viranomaisten taholta. Tunnusta isyytesi. Kyllä se siitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vastauksia. kirjoitti:

Tämä tarina saattaa nyt kuulostaa hölmöltä ja luultavasti myös väärällä palstalla mutta en sopivampaakaan keksinyt/löytänyt.

Eli tyttöystäväni/avoni joka on vielä selvästi alta 18 (selvästi yli 15) asuu sijaiskodissa.
Nyt hän on meiän kahden onneksemme ehkä masennuksesksi raskaana, mitään muuta emme haluaisi niin kuin pitää tämän lapsen ja kasvattaa hänet itse, pystymme varmasti takaamaan hänelle hienon tulevaisuuden.

Mutta herääkin kysymys voiko jokin taho pakottaa hänet tekemään abortin?
Entä voiko vain ikään ja sijaiskotiin vedoten viedä lapsen meiltä pois tämän synnyttyä?
Tässä tarkoitan lähinnä sossuja.

Pyydän asiallisia vastauksia, kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu