NOFX - Backstage Passport

Sattuiko kukaan näkemään FUSElta tai netistä, tai kuten minä warettamalla NOFX kiertuadokkarin Backstage Passport, ja mitä mieltä olitte näkemästänne?

Omaan silmään pisti ensimmäisenä dokumentin periamerikkalainen tyyli jossa alkuinsertissä luvattiin tyylinmukaisesti paljon enemmän kuin itse jaksossa tapahtui, samoin ärsyttävää oli MTV:ltä lainattu tyyli pistää bändin pojat puhumaan kameralle ja selittämään tekemisiään ja erinäisiä keikoilla ja keikkojen ulkopuolella tapahtuneita sattumuksia.

Ohjelman idea käydä keikkailemassa tuiki tavallisten tanssilavojen sijaan epätavallisissa maissa on sinäänsä kiinnostava, mutta jotenkin dokkarista jäi halju maku suuhun, ehkä ohjelma olisi pitänyt toteuttaa 10-vuotta sitten kun bändi oli parhaassa punk-iässä, eikä vasta nyt kun miehet ovat nelikymppisiä.
No, manageri veti paljon viinaa ja sekoili, Fat Mike veti vihreää viivaa nenuihinsa Indonesiassa ja osoitti rakkauttaan Melviniä kohtaan, ja rikkoi bassonsa hänen otsaansa, ja yhtyeen rumputeknikko kävi tappelemassa israelilaisotilaiden kanssa Fatin kyllästyttyä räityksi tulemiseen.
Ja miksi hitossa Fat Mike kutsui kaikkia fanejaan kakaroiksi, kids tätä kids sitä?
No, onneksi ainakin konserttien järjestäjät osoittautuivat joka käänteessä välistä vetäviksi kusipäiksi - se osoittaa, että punkilla on vielä paljon työtä paremman maailman puolesta.

Musiikki oli tältä vuosikymmeneltä, joka on kait ihan ok valinta, onhan yhtyeen meno nykypäivänä paljon seestyneempää kuin Bobin aikana.
Ja ainakaan hajoamisen merkkejä bändi ei osoita, ainoana huolenaiheenani onkin bändin suhteen sen mahdollinen kaupallistuminen, tekevät paskat liikaa haastatteluja ja esiintyivät jopa pari vuotta sitten Conanin showssa - jonka onneksi sentään vetivät vituralleen.

Vähemmmän raflaavalla ja yleisöä kosiskelevalla tyylillä tehtynä kietuedokumentti olisi ollut paljon antoisampi kokemus - olisivat ottaneet mallia vaikkapa taannoisesta Kohu-63 -dokkarista!

Ja miksi hitossa El Hefe pitää yllään vitun hevi- ja hardrock-paitoja?

1

445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hhshtshts

      ja minkähän vitun takia sä siellä vingut

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      241
      7397
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      139
      3821
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      117
      2168
    4. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      35
      1416
    5. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      26
      1407
    6. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      33
      1362
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      337
      1179
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      992
    9. Milloin palaat

      Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
      Ikävä
      23
      928
    10. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      7
      897
    Aihe