Olin tasan viikon töissä, mutta ei oltu työnjohtajan kanssa vielä ehditty tekemään sopimusta, kun kävi ilmi että kyseinen työ ei soveltunut minulle. Olin joka päivä 7 ja puolesta tunnista 8-tuntiin, ja kerran jopa 11 ja 15-tuntia töissä. Onko minulla oikeutta työtodistukseen kun minkäänlaista sopimusta en ehtinyt allekirjoittaa?
Työtodistus
xaero
5594
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vaikkei työsopimusta ehditty tehdä kirjalliseen muotoon, niin kyllä sinulle työtodistus kuuluu.
Suullinen sopimus on yhtä pätevä, kuin kirjallinenkin sopimus, mutta vaikeampi todistaa.
Palkkahan sulle maksetaan, joten siinähä tulee "sopimus" kirjallisessa muodossa. Älä hukkaa tilinauhaa, johon vedoten voit vaatia työtodistustakin, jos ei ala kuulumaan.
Nyt tuli vastaan semmoinen ongelma, kun työnjohtaja ei suostu kirjoittamaan työsopimusta saati maksamaan palkkaa, ei edes lähettänyt verokorttiani takaisin. Minkäänlaisia lappuja en sieltä ole tähän mennessä saanut, mitä tässä tilanteessa tulisi tehdä? Työnjohtaja rupesi kiukuttelemaan kun kerroin että lopetan työt, kun kävi sen verran raskaaksi. Tätä työtä tarjottiin työvoimatoimiston kautta, joten olisiko siitä apua jos ilmoitan heille tästä?
Työsuojelupiiri hommaa sulle palkan ja työtodistuksenkin. Sinne kannattaa laittaa ensin sähköpostia ja sieltä ottavat sitten yhteyttä, ellivät ota niin sitten voi soittaa. Tai voi sinne soittaa koska vaan virka-aikana.
Yhteystiedot tuolla:
http://www.tyosuojelu.fi/fi/
Johan tuli entinen työnjohtaja yhteistyöhaluiseksi :D
Kiitos tästä!