...kun päästitte oman miehen (Eeron) pois demareiden peräsimestä, ja sallitte ei SAK:sen tulla SDP:n johtoon (onnea Jutta).
Nyt alkaa uuden tuulet puhaltamaan työväenpuoluueessakin, vieläkö saataisiin se "kostonhaluinen SAK:n juoksutyttö" pois korkeasta virastaan.
Sitaateissa oleva lause on vuorineuvosehdokkaan lause.
Nyt alkaa uuden tuulet puhaltamaan työväenpuoluueessakin, vieläkö saataisiin se "kostonhaluinen SAK:n juoksutyttö" pois korkeasta virastaan.
Sitaateissa oleva lause on vuorineuvosehdokkaan lause.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olikohan sinun tämä viimeinen valitushuuto ammattiliitot palstalla.
Kirjoituksestasi päätellen olet nyt vihdoin siinä pisteessä, että annat äänesi SDP:lle, josta olet ollut niin huolissasi. Ilmeisesti kuulutkin tähän mainitsemaasi työväkeen, kun työväenpuolueet kiinnostaa?
..mitä tarkoitat valittamisella, mutta tulen tälle palstalle kirjoittamaan kritiikiä tulevaisuudessakin.
En tule äänestämään SDP:tä (onneksi monipuoluejärjestelmässä on valinnan varaa).
Mutta tottakai olen huolissaan SDP:n tilasta, kun se on perinteisesti ollut suomen suurimpia puolueita ja siten suuria vallan käyttäjiä.
ps. duunari olen, kuten suurin osa suomen kansalaisista.
Perinteitä kunnioittaen ja huolestuen. Mitä SDP:stä edelleen puuttuu, jotta äänesi toteuttaisi tarpeesi? Vasemmalle, oikealle... tms...
Nämä ensiksi kuntoon:
* demokratian kunnioittaminen ja valta hallitukselle eduskunnan luottamuksella, pois SAK:n sanelu
* pois omahyväiset diktatuuriset menetelmät, esim. Lipposen vallankaappaus josta ei edes tullut kunnon otsikoita (media rähmällään)
* jäsenäänestys puheenjohtajasta, olisi hyvä alku Tuomiojan idean mukaisesti
* järkevä vaihtoehtojen tuonti, kerrotaan myös miten rahoitetaan nätit lupaukset
* yrittäjien ymmärtäminen, tapa talopoika päivässä mennyt välilä linjalle tapa yrittäjä päivässä
* menneisyyden tunnustaminen ja aloittaminen sen jälkeen puhtaalta pöydältä, esim. Liikasen Neuvostoliitolle vakoilu (hiljennettiin koko asia)
** ei nykyaikana enää mietitä vasemmalle ja oikealle vaan järkevää talouspolitiikkaa, joka mahdollistaa heikompien kannustamisen/auttamisen eikä enää toisinpäin...
* Mielestäni juuri hautasit SAK:n sanelun menneeksi.
* Lippponen on kai jo eläkkeellä.
* Jäsenäänestys ok, kai olet itse jäsen myös.
* Järkevillä vaihtoehdoilla varmaan kritisoit päiväjoitomaksuja, et taida omistaa lapsia? mitenkäs polttoaineverotus...
* Yrittäjät, pitäisikö yrittää ymmärtää myös kuljetusalan yrittäjiä...
* Menneisyys ei ole tulevaisuutta.
** Nykyaika noudattaa edelleen politiikan perusasioita vaikka onkin muuttunut, sitä vain tulkitaan hieman toisin. Näihin kuuluu myös ne samat käsitteet: minä ja me.
..katsotaan mitä puoluetta kannatetaan ja äänestetään.
Se on totta että Lipponen ja ilmeisesti myös SAK:n valta on vähentynyt/loppunut osittain SDP:ssä.
Mutta ensiksi vaaditaan todisteita, ennenkuin ääniä annetaan.
On lapsia minullakin, mutta silti en kannata ilmaista päivähoitoa, (ilmaista lounasta ei ole olemassakaan).
Vaan silloin kun tälläistä ehdotetaan, niin pitää selvästi kertoa mistä verovarat otetaan ja mikä on vaikutus siihen kohtaan josta ne rahat siirretään.
Jutta ei ole vielä kertonut yhtään avausta tai ideaa joka saisi minut äänestämään SDP:tä, siinä mielessä on pakko katsoa historiaan, koska se on ainoa keinoa simuloida mitä Urpilainen tulee ajamaan tai kommentoimaan.
Mitä tulee sanoihin minä ja me, niin se kuvastaa hyvin näitä sanoja kun nämä niin sanotut me ihmiset ostavat kiinalaisia tuontitavaroita vaikka meillä olisi vastaavia kotimaisiakin.
Elikkä kovasti se me muuttuu minäksi vaikka olisi telaketjukommunisti, vähän samalla tapaa kuin toisten kesämökit jaetaan kaikkien kesken muttei omaa.
Ja tähän perisyntiin tuntuu aina demareiden ideologia menevän, esimerkkinä tapaus KMS ja Vanhanen.
Olisitte kerrankin avoimia ja tekisitte välikysymyksen ja tunnustaisitte omat vaaliraha sotkunnekkin ja toisitte samalla esiin AY-rahan osuuden ja myöskin heidän osuuden lainsäädäntöön.
Silloin voisin katsoa, että uudistumista olisi tapahtunut, pelkkä pääministeri vastauksen vaatimus ei sitä tee, koska opposition sotkut jää silloin selvittämättä.
ps. oma suosikkini demareiden pj:ksi olisi ollut Koskinen. (koulutus, työkokemus, analyyttisyys)
"Olisitte kerrankin avoimia ja tekisitte välikysymyksen ja tunnustaisitte omat vaaliraha sotkunnekkin ja toisitte samalla esiin AY-rahan osuuden ja myöskin heidän osuuden lainsäädäntöön."
Eikös AY-liikkeen maksama raha ollut 1/3 osa siitä, mitä KSM maksoi omille "edustajilleen".
Tästä oli joku tutkimus, mutta ikävä kyllä en pysty ainakaan heti laittamaan Sinulle linkkiä.
Kuten sanoit:" Ilmaisia lounaita ei ole"
..muistaakseni jostain 2/3 summasta (tämä ei ole sitten faktaa).
Mutta sen lisäksi tulee päälle vielä rahan arvoinen tuki, jota on vaikeampi laskea.
Mainokset (ilmaiset) työväen lehdissä, SAK:n soppatykit ja joissakin vaaleissa oli mukana myös SAK:n työntekijöitä, Oulussa oleva asuntosäätiö joka vuokratuloista rahoitti SAK:n ehdokkaita, työväenlehdet joita liitot sponssaa ja siten verovaroin tukevat (jäsenilleen alennuksia lehdistä) jne.
Eli eipä ihme ettei välikysymystä tule, on toi Ihalaisen valta jo muutenkin vähenemässä (TUPOkin on lakkautettu).
Voisiko Laurin (ja muut AY-herrat) lomauttaa, nyt kun ei tule TUPOja ja samalla huomioida sen jäsenmaksujen tiputtamisena ??
verran kahvitaukoon.