Vankien hammashoito?

Tuskaa..

Mitenkä on vankiloissa hammashoito? Vangeillahan on minun käsittääksen kaikki terveyspalvelut, joista tavallinen ihminen ei osaa edes uneksia.

6

2095

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • armeijassa

      Aika kovakouraista on

      • tavallisia

        hammaslääkäreitä on vankilassa kuin muuallakin. Ei mihinkään valita sen "kovakouraisempia" kuin muuallekaan. Ei armeijaan eikä vankilaan.


      • hyvää hoitoa

        pahempaa olen saanut yksityispuolella hienohelman hoidossa. Armeijan kävin vuonna 2005 ja paikkauksia tehtiin ja kaikki puudutuksen kanssa. Lisäksi ikeniäkään ei vedetty verille hammaskiven poiston yhteydessä vaan tehtiin ammattitaitoisesti ilman kipua :) mieshammaslääkäri.


      • vankilassa on
        tavallisia kirjoitti:

        hammaslääkäreitä on vankilassa kuin muuallakin. Ei mihinkään valita sen "kovakouraisempia" kuin muuallekaan. Ei armeijaan eikä vankilaan.

        kuin muualla, Ei ne uskalla vankien hampaita kovakouraisesti käsitellä, vangit tulevat ja kostavat jälkikäteen! Ei niitä kohtele huonosti edes hammaslääkäri!


    • Jokelakivitönö

      Oli ainaki Jokelassa ja kiukkunen vittuileva apulainen ,ettei herkkua ... Kyllä täällä siviilissä saa parempaa hoitoa ...

    • Anonyymi

      Suomi on syvällä taantumassa! Mutta vankien hammashoito toimii, kaksi vartijaa on saattamassa kun vankeja käytetään hammashoidossa . Sote kuluja karsitaan , julkisella on vaikea päästä hammashoidon asiakkaaksi . Yhdellä käynnillä paikataan vain yksi reikä , ei uutta aikaa saa samantien , taas jonottamaan viikkoja jatkohoitoa. Julkisella puuttuu kokonaisvaltainen HAMMASHOITO . Se ei ole enää edullista, työnlaatu on heikkoa, pakkausmateriaalit ei kestä hampapaissa , muovitäytteet yms..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2469
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      72
      2311
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1304
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      112
      1132
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      71
      1098
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      233
      987
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      919
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      10
      847
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      789
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      54
      786
    Aihe