onko mielestänne paha kun laihduttajana tänään sorruin syömään 2 grillattua kanafilettä ja grillistä ostettuja ranskalaisia, jotka olivat keitetty rasvassa ja suolaakin oli..
siinä kaikki mitä tänään söin.. päivän kalorit tuskin ylittyivät kauheasti, mutta noi ranksiksethan oli epäterveellisiä.. käykö muillekin näin?
siinä kaikki mitä tänään söin.. päivän kalorit tuskin ylittyivät kauheasti, mutta noi ranksiksethan oli epäterveellisiä.. käykö muillekin näin?
Vastaukset 3
Vanhimmat
... et ole epäonnistunut. Nyt vain uudella innolla eteenpäin. Et varmasti ylittänyt kaloreitasi ainakaan pahasti, joten tämän päivän syömisilläsi tuskin on vaikutusta painoon. =)
ei ylittynyt, syömiselläsi ei ole laihtumiseen minkäänlaista vaikutusta. Korkeintaan suola voi kerätä nestettä, mutta sekin tasaantuu muutamassa päivässä. Kannattaa juoda reilusti vettä, niin se vähentää suolan vaikutusta. Epäonnistunut et missään nimessä ole!
Joskus voi syödä epäterveellisestikin, siitä voi olla hyötyäkin kun sitten jaksaa taas jatkaa terveellisesti. Suunniteltuja repsahduksia kannattaa siis silloin tällöin olla. Joissakin laihdutusohjelmissa (kuten Kiloklubi, Keventäjät) niitä ei edes kutsuta sillä nimellä, vaan ne ovat normaaliin elämään kuuluvia tilanteita. Laihdutusajan syömisen ei siis pidä poiketa normaaliruokavaliosta muulta osin kuin kalorimäärän osalta.
Terveellisyys ei liity suoraan ruoan lihottavuuteen tai laihduttavuuteen. Vaikka söisit epäterveellistä ruokaa sinulle sopivan kalorimäärän puitteissa, laihdut silti. Kokonaiskalorimäärä on se mikä merkitsee. Terveellisyys kannattaa tietenkin ottaa huomioon, mutta laihtumiseen se ei juurikaan vaikuta. Muuten kuin niin, että terveellisellä ruoalla voi syödä itsensä kylläiseksi pienelläkin kalorimäärällä. Sitä saa siis syödä suuremman määrän ja silti laihtuu.
...terveellisyys (vitamiinit, kuidut jne. joita ruoka sisältää) vaikuttaa tietenkin siihen mitä kannattaa syödä.
Jos söisit joka päivä pienen annoksen grillikanaa ja ranskiksia, joiden kalorit olisivat sopivissa rajoissa, niin laihtuisit. Mutta olisit kuitenkin luultavasti koko ajan nälkäinen, ja kohta sinulla olisi kaikenmaailman puutokset ja vatsa sekaisin, koska et saisi tärkeitä vitamiineja, etkä vatsan toimintaa edistäviä kuituja. Siksikin on parempi syödä paljon terveellistä ruokaa kuin vähän epäterveellistä ruokaa.