Miksi kaverit jää?

Mikä siinä on, kun nainen alkaa seurustella vakavasti niin kaverit jäävät kuin seinään?
Onko ne kaverit olleet siinä vaan sen aikaa kunnes joku ukko löytyy rinnalle?

Uskomatonta!
Ottaa ihan tosissaan päähän!
Itse taas sinkku ja silloin kun vietä seurustelin niin olin ja vietin aikaa sinkkukavereiden kanssa. Nyt itse sinkkuna ja kaverit ei välillä ehdi edes puhelimeen vastata kun pitää uuden ukon kanssa viettää kaikki aika.

Jos oisin tämän tiennyt niin eipä olis mullekaan tarvinnut soitella että lähde baariin ym.

Joo, olen todella katkera!
9695
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

voit olla katkera. Samaisesta aiheesta oli juuri viikonloppuna puhetta ja myönsin nöyränä syyllisyyteni siitä että, en ole pitänyt yhteyttä ystäviini kun aloin seurustelemaan miesystäväni kanssa.
Oma selitykseni oli se että sitä on niin rakastunut, että ei tahdo jakaa vähäistä vapaa-aikaa muitten kanssa kun työ ryöstää jo muutenkin suurimman osan ajastamme.
Anna ystävillesi anteeksi, en usko että he ilkeyttään sinulle niin tekevät, ajattelemattomuuttaan pikemminkin.

Äänestä
  • viimeistään siinä vaiheessa huomaa, kun ero tulee omalle kohdalle, niin olisi sittenkin kannattanut pitää kavereista/ystävistä kiinni...
    kumma miten sitä ollaan niin laput silmillä, että..
    jos omaa hyviä kavereita kyllä heillekkin löytyy aikaa, onko se sitten halusta kiinni ???

    Äänestä

  • naisetko vain... kirjoitti:

    viimeistään siinä vaiheessa huomaa, kun ero tulee omalle kohdalle, niin olisi sittenkin kannattanut pitää kavereista/ystävistä kiinni...
    kumma miten sitä ollaan niin laput silmillä, että..
    jos omaa hyviä kavereita kyllä heillekkin löytyy aikaa, onko se sitten halusta kiinni ???

    Mitä se tarkoittaa? Toisille se tarkoittaa, että käydään kavereiden kanssa ryypyllä/bileistämässä. Tämä ei kyllä oiekin onnistu, jos seurustelee. Minullakin on niin paljon kavereita harrastustoimintaa, että jos kaikkien kanssa hoitaisi ne "vakikeikat" niin joka vkonloppu kuluisi baarissa. Siitäkös puoliso tykkäisi!

    Äänestä

  • pitäminen kirjoitti:

    Mitä se tarkoittaa? Toisille se tarkoittaa, että käydään kavereiden kanssa ryypyllä/bileistämässä. Tämä ei kyllä oiekin onnistu, jos seurustelee. Minullakin on niin paljon kavereita harrastustoimintaa, että jos kaikkien kanssa hoitaisi ne "vakikeikat" niin joka vkonloppu kuluisi baarissa. Siitäkös puoliso tykkäisi!

    ei meidän ystävyyteen pelkkään baarissa juoksemiseen perustunut.
    on jäänyt kahvittelut, lenkkeily, shoppailut, reissut ja KAIKKI mitä liittyy ystävyyteen mitä oli silloin kun minä seurustelin, siksi niiiiin perkeleen katkera olenkin. Itse en moiseen temppuun pysty.

    Joo, on entinen kaveri. En tee tollasilla kavereilla mitää.
    Se vaan on aikuisiällä pirun vaikeaa saada kavereita ja se tässä on ongelma. Miehiä piisaa vaikka muille jakaa mutta ei nyt kiinnosta kun olen edellisestä toipumassa.

    Äänestä

tuon tunteen kanssa.

On ymmärrettävää, että rakastetun löytyessä suuri osa huomiosta kiinnittyy häneen, mutta ei ystäviä saisi unohtaa.

Miehet eivät tuota vastaavaa juurikaan tee kavereilleen. Naiset ovat sisimmässään niin miellyttämisenhaluisia , että yksi jos toinen tuohon lankeaa. Valitettavasti.

Ja ystävien on sitten kuitenkin aina toimittava olkapäänä...

Äänestä
  • Ystävistä seurustelee nykyisin, ja ne on ne miespuoliset jotka ovat kadonneet kuin tuhka tuuleen.. Joitakin ei ole näkynyt enää armeijan jälkeen, ja viimeistään sitten kun löytää naisen, niin ystävät jää!

    Äänestä

Joo, ja sit samat "ystävät" ottaa yhteyttä juhannuksena/vappuna/uutena vuotena ym et vois olla bileet..joo, kätevää tulla sit toisten bileisiin ku ite ei tarvi tehä mitään. Ja sit loukkaantuvat, jos eivät ole kutsuttuna. Ite oon kylmästi jättäny näitä kutsumatta vaan, siinäpähän olkoot. Itse myös näin avovaimona (ja seurustellessamme ennen avoliittoa) olen aina pitänyt ystäviin yhtetytä, jos nyt en juuri sillä sekunnilla viestiin vastaa mutta kuitenkin samana päivänä yleensä, ellei ole myöhän tullut tekstiä. Ja pidän heihin itse yhteyttä ja kyselen kuulumisia. Minua just jurppii nämä, jotka hylkäävät ystävät kun ukko löytyy..ja ku ukko lähtee, niin ystävät taas kelpaa. Ei sovi meikäläiselle tämmönen.

Äänestä

kaikota, pidä ihmeessä heihin yhteys! mulla on kohta ero edessä, myös lapsen syntymä syksyllä... kaverit on kaikonnu kaikki kun aloin seurustella tän nykysen kanssa... (jonka syy se on) mä en saisi tehdä yhtään mitään ja jos haluisin johonkin lähteä en saa ottaa autoa tai rahaa. mies menee ja tulee niinkuin haluaa... kohta olet samassa tilanteessa. mä en ainekaan enää jaksa. jos olisin ollu järkevä olisin pitänyt ystävä suhteni kunnossa, tämä olisi satakertaa helpompaa!!!

Äänestä

kolme vuotta vakavasti (tahtoo sanoa että asumme yhdessä ja perheen perustamista suunnittelemme vakavasti) ja kyllä mulla on samat ystävät pysyneet kaiken aikaa! Olivat sitten sinkkuja tai parisuhteessa! :)

On totta että aika ei riitä läheskään yhtä hyvin ystävien kanssa hengailuun kuin ennen, mutta tämä johtuu lähinnä elämänmuutoksesta lukion jälkeen jolloin mieheni tapasin. Enää emme siis ole samassa koulussa ystävieni kanssa, jotkut ovat muuttaneet kauemmas ja itsellä opiskelu ja työ vie sen verran aikaa että ei sitä hirveästi ehdi ympäri maailmaa juosta..

Toinen asia on se, että jotkut ystäväni viihtyvät enemmänkin tuolla baarin puolella (kuten eräs ystäväni joka valittaa että näen häntä niin harvoin). Mulla ei opiskelijan upealla budjetilla ole hirveästi varaa ryypätä. Eikä mua kiinnostakkaan ryyppääminen. Mielelläni näkisin tätä ystävääni selvin päin vaikka rannalla tai kahvilassa tai meillä tai hänen luonaan tms.. Mutta kun sen pitäisi aina olla se baari. Eikä mua kiinnosta AINA pidellä tyypin hiuksia sen oksentaessa.. Että näin.

Jotkut eristäytyvät kun alkavat seurustelemaan, mutta itse koen että tällaiset ihmiset ovat harvassa. Herää kysymys olisiko kaverisuhteessa jotain...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ottaa päähän kirjoitti:

Mikä siinä on, kun nainen alkaa seurustella vakavasti niin kaverit jäävät kuin seinään?
Onko ne kaverit olleet siinä vaan sen aikaa kunnes joku ukko löytyy rinnalle?

Uskomatonta!
Ottaa ihan tosissaan päähän!
Itse taas sinkku ja silloin kun vietä seurustelin niin olin ja vietin aikaa sinkkukavereiden kanssa. Nyt itse sinkkuna ja kaverit ei välillä ehdi edes puhelimeen vastata kun pitää uuden ukon kanssa viettää kaikki aika.

Jos oisin tämän tiennyt niin eipä olis mullekaan tarvinnut soitella että lähde baariin ym.

Joo, olen todella katkera!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu