HALOO

mikä on mustapää, onks se sama kun finni? ootteko käyttäny apteekin Neutrogena Visibly Clear-tuotteita? onks se minkälaisia?
1148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

mustapää ei ole sama asia kun finni. olen käyttänyt sitä Neutrogenan visibly clear blackhead eliminating daily scrupia. ei auttanu ainakaan mustapäihin, ihan turha tuote ainakin meikäläiselle.

Mustapäät eli komedot ovat kuona-aineella tukkeutuneita ihohuokosia. Erityisesti aknessa talirauhasten suulla esiintyy sarveismuodostusta, jolloin ihon muodostama talimassa ei pääse ulos, vaan tukkeutuu rauhastiehyeeseen muodostaen mustapään. Mustapäitä ei kannata yrittää tyhjentää väkisin eikä varsinkaan puristella tulehtuneita ihomuutoksia - tällöin ihon tulehdusreaktio voi pahentua entisestään.



lähde: wikipedia

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fuytu kirjoitti:

mikä on mustapää, onks se sama kun finni? ootteko käyttäny apteekin Neutrogena Visibly Clear-tuotteita? onks se minkälaisia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu