Omistus 50/50, mutta toinen maksanut

xo xo

X:llä ja Y:llä on avoero ja omaisuuden jako edessä. Talo ja sen laina ovat omistussuhteilla 50/50, mutta X on maksanut kaikki lainan lyhennykset ja remontit sekä suurimman osan sähkö-vesi-vakuutusmaksuista. Lisäksi X on myös osallistunut perheen ruokamenoihin ym. menoihin lähes samansuuruisella summalla kuin Y:kin.

Miten X voi nyt eron tullessa saada korvauksen siitä, että on maksanut talolainan yksin ja lisäksi noin puolet asumis- ja elämiskustannuksista? Voiko talon omistussuhteisiin (lainhuudatukseen)
hakea muutosta? Vai miten pitäisi toimia?

7

1421

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannattiko?

      Tyhmyydestä joutuu aina maksamaan, tavalla tai toisella.

      • anonyymi

        mee asianajajalle se tietäää ja neuvoo miten etenet...kysymyksessä voisi olla perusteettoman edun palautus....


    • palautus mahdollista

      On olemassa vastikkeettoman edun palautus eli toiselle annettu raha, saadaan perittyä takaisin. Tositteet toki pitää olla, raha siirrot tiliotteista ja kaikki mahdollinen kuitti. Jos summa on pieni, kannattaa miettiä maksaako vaivaa, mahdollinen pesänjakaja, oikeudenkäyntikuut ja asianajo palkkiot kuitenkin 10.000€-15.000 / kumpikin osapuoli, mitä riitaisammaksi asia menee, lasku vain kasvaa. Ja aina on riski hävitä ja maksaa häviäjänä kummankin osapuolen kulut.

      Yksin et selviä, ota asiaan perehtynyt asianajaja. Yhteinen osakesiirto tai lainhuuto ei muuta omistus suhteita, 50 / 50 on ja pysyy.
      Toinen vaan maksaa saamansa etuisuutensa takaisin.

      • ----

        1. Se on perusteettoman edun palautus.
        2. Ei välttämättä onnistu, kun partneriaan saa elättää ihan vapaasti - ei siis perusteetonta. Peursteettoman edun mallitapaus on rahan siirto väärälle tilille.
        3. Pesänjakajaa ei tässä tarvita, kun on avosuhde.


    • Zzzuristi

      Jos omistus on yhteinen ja laina on yhteinen niin silloin on myynnistä saatava tulo 50/50.

    • saman...

      kokenut.joka ainoan lainalyhennyksen olen omalta tililtäni maksanut,mutta puolet maksoin kiinteistöstä erossa,koska omistus oli 50/50,mutta kysymys on keskinäisestä kaupasta joten jos ette ole pahasti riidoissa voit yrittää neuvotella kauppahinnan kohtuulliseksi koska mikään taho ei hintaa määrää silloin.

      • Alppah

        Mitenkähän se menee kun meille tuli juurikin ero ja on rakennettu oma talo missä tosin 100% kaikki lainat ja kiinteistöt on minun eikä emännän nimissä. niin onko ex-emännällä oikeus vaatia jotain itselleen nyt erossa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      236
      4600
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3035
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2463
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1767
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      25
      1613
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1439
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1285
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      938
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe