Seuraavassa TMssä on 2L diesel perheautojen vertailu. Saapas nähdä onko Citikan diesel (C5 ja Mondeo) parempi kuin Toyotan.
Seuraavassa TMssä
2L dieseltesti
221028
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ei tuu työmaalle miellä vissiin enää tm:ää et jää lukematta,.. Riisselien suhteen ihan sama kun en sellasella tee mittään.
voittaa.
oma veikkaukseni järjestykseksi:
mondeo
6
passat
laguna
c5
avensis
tarviiko tota edes epäillä
...ei sellaisia ole mukana.
Tällaiset tulokset on selvillä jo etukäteen. TM:n arvosteluperusteet sovelletaan niin että voittajaksi saadaan se V:llä alkava merkki.
Olipa voittaja mikä tahansa, Toyota maksaa viulut. Toyota on TM:n suurin tukija. Sen vuoksi en ihmettelisi yhtään vaikka Avensis nousisi taas jopa tasapisteisiin Passatin kanssa.
Toyota ei ole lähtenyt tälle tielle ja se näkyy. Auriskin on pyyhkinyt pöytää Golfilla jatkuvasti ympäri maailmaa mutta ei Tekniikan Maailmassa.
Et tainnut ymmärtää lukemaasi? Toyotaa käsitellään TM:ssä silkkihansikkain. Jos VW silti voittaa, täytyy auton olla ylivoimainen.
Ei ole suurin tukija. Itseasiassa Kesko (VW:n maahantuoja) on TM:n kustantajan suurin tukija (mainostaja).
Olet ilmeisesti Keskon opalveluksessa tai muuten vain tyhmä?
Kun kerran aloit mennä henkilökohtaisuuksiin niin sinusta on todettava, että et voi olla muuta kuin Toyota Finlandin palveluksessa ja lisäksi tyhmä.
Toyota on taatusti suurin yksittäisen automerkin mainostaja Tekniikan Maailmassa. Turha yrittää vääristellä selvää asiaa. Jos et usko, ota vaikka viimeisten kolmen vuoden TM:t ja laske eri merkkisten autojen mainossivujen lukumäärä, niin tiedät.
Kesko-merkkistä autoa ei ole olemassakaan!
Älä nyt lapsi jankuta. Kesko tuo maahan volkkaria ja on suurin mainostaja TM:n julkaisijalle. Lisäksi pari vuotta sitten tehdyn tutkimuksen mukaan juuri VW käytti automerkeistä eniten mainostamiseen rahaa Suomessa.
Ei tässä ole mitään selvää, sillä et sinä mainosten laskemisella saa mitään faktaa aikaan. Sitä paitsi mielestäni juuri VW on mainostanut eniten TM:ssa. Siihen lisänä muut lehdet, joissa VW mainostaa jatkuvasti, kuten APU, Seura jne. Niiden levikki on suuri ja kun katsotaan lehtien julkaisijaa, niin voidaan arvioida kokonaismainosmäärää.
Turha sortua alentuvaan kirjoitteluun tällaisessa asiassa!
Näytäpä tutkimus jossa osoitetaan Volkswagenin käyttävän eniten rahaa mainostamiseen Suomessa.
Sen sijaan taannoin oli mediassa juttua Toyotan (ja muidenkin) markkinointipanostuksista per myyty auto viime vuoden 1. neljänneksellä. Ellen väärin muista, Toyota käytti rahaa 1730/auto ja Volkswagen 379€, siis yli nelinkertaisesti.
Tuo markkinointipanostus oli Saksasta.
Mutta tässä viestiketjussahan väitettiin aluksi, että Toyota on TM suurin tukija? Pistä todisteita.
Onhan tuo ihan varmaa, että Kesko käyttää enemmän markkinointiin rahaa kuin Toyota. Maahantuojahan sen merkin mainostamisen rahat maksaa, ei automerkki. Kyllä mille tahansa lehdtikustantajalle Keskon mainosrahat ovat suuremmat kuin jonkun kerta luokkaa pienemmän mainostajan. Ei kustantajaa kiinnosta, että mitä tuotteita kukin firma mainostaa, olipa se sinappia tai autoja, kunhan rahaa tulee kassaan.
Ei sillä ainakaan eniten mainosmillimetrejä ole eikä edes kalleimpia sivuja. Laske ihan issekses sieltä lehdestä Muut sivut ovat saman hintaisia, mutta takakansi noin tuplahintainen ja sisäkannet noin puolet kalliimpia.
Ei Tekniikan Maailman ja Keskon/Volkswagenin yhteistyö ole koskaan ollut mikään salaisuus. Eikä TM ole sitä millään tavoin yrittänytkään peitellä. Yhteistyö on suurin piirtein yhtä tiivistä kuin Keskustapuolueen ja Kehittyvien maakuntien Suomi -yhdistyksen. Molemmat hyötyvät.
Olet kyllä varsinainen oppositiopoliitikko!
Turha inttää mustaa valkoiseksi. Toyotan ja Tekniikan Maailman yhteistyö ei ole mikään salaisuus.
Liittyy löysästi aiheeseen:
Arvaas huvikses mistä automerkistä Tekniikan Maailma on kirjoittanut eniten artikkeleita vaikka mallikirjo on lievästi sanottuna suppea?
Avensis voittaa tuon taatusti. On luokkansa paras, hiljaisin, mukavin, tilava, hyvä ajaa ja mainio moottori. Ja se kestävyys, parasta mitä rahalla saa.
Avensis ruostuu nopeimmin.
Ei suuntavakaa maantiellä.
Ohjaus on huono.
Moottori on vanhaa tekniikkaa verrattuna upeisiin VAG-dieseleihin (Audilla oli moderni suoraruiskudiesel myynnissä jo 1990. Mitä Tojolla oli silloin tarjolla? ei muuta kuin kopiokoneet valmiina kilpailijoiden tietotaidon varastamiseen)