Naiset, miten te laitatte hajuvettä? Suihkautatteko kaulalle, decolteelle vai ranteisiin? Kuivattavatko hajuvedet jotenkin herkkää kaulaa ja decolteetä?
Hajuveden käyttö
10
4418
Vastaukset
- herkkä typykkä
Hajuvesi voi helpostikin kuivattaa ihoa (sieltä ranteistakin), mutta pahempaa on se ihon kutina tai päänsärky, jonka hajuste saa aikaan... Luonnonhajuste voi kuitenkin toimia, nimittäin siis ne, joissa ei ole kemiallisesti valmistettua tuoksua.
Ärsyttämättömiä hajuvesiä voi tehdä itsekin. Itse olen kerran kuivattanut ruusuja ja laittanut sitä veteen, ja tuli ihanan yksinkertainen ja romanttinen tuoksu. Oli siinä valmistuksessa jotain koukeroitakin, mutten muista enää tarkasti. Eiköhän ohjeet löydy netistä. - hajuvettä
Suihkautan esim. nilkkoihin ja ristiselkään, koska minulla on arat silmät.
- Avon-Vippari
alkoholipitoista niin niskaan, ranteisiin tai vaatteisiin. Ite suihkautan yleensä ranteisiin hajuvettä.
- yjuyjyfgj
Itse laitan yleensä yhden suihkauksen niskaan ja sitten yhden molempiin kyynärtaipeisiin ja se on siinä. Minulle ei aiheuta mitään reaktioita ihossa.
- omenat
yjuyjyfgj kirjoitti:
Itse laitan yleensä yhden suihkauksen niskaan ja sitten yhden molempiin kyynärtaipeisiin ja se on siinä. Minulle ei aiheuta mitään reaktioita ihossa.
on hyvä laittaa hiuksiin, ei ärsytä ollenkaan ihoa. Suihkaus vaikka pään yläpuolella ja sit vaan annetaan laskeutua hiuksiin. Lähtee sit pestessä pois ja tuulen mukana tuoksuu ihanasti.
- Pysyy pidempään
Minä suihkautan hiusten latvoihin, sillä olen sen kuullut siellä pysyvän kauemmin, tuoksu siis pysyy kauemmin. Tai sitten kerran suihkautan eteen ilmaan ja kävelen läpi.... yksinkertaista...
- yleensä
Kaulaan ja sitte vaatteisiin rintojen ja vatsan kohdalle ja joskus selän kohalle...
- KosmetologiMK
Hajuveden oikea oppinen käyttö on suihkautus ranteeseen, ranteitten yhteen hierominen ja sen jälkeen hierotaan ranteilla korvien taakse tai alapuolelle.
Näissä paikoissa on paljon imusolmukkeita jossa iho hengittää hyvin, joten parfyymin laittaminen näihin kohtiin on oivallinen.
Tuoksua ei kannata läträtä ympäri kroppaa, hiuksiin ja vaatteiden päälle. Ja varmasti decolletta parfyymi kuivattaa jos siihen suoraan suihkutetaan, koska tuotteet sisältävät usein miten alkoholia ja liuottimia.
Saattaa tuntua siltä että pari suihkausta tai yksi ei riitä, että parfyymi ei ollenkaan vaikuta tai tuoksu, mutta yleensähän se onkin niin että kantaja ei tuoksuaan haista, vaan toinen läsnäolia.
Mutta on tietysti eroja parfyymeissäkin, toilette on kevyempi ja parfym täyteläisempi ja se määrää miten kannattaa päivän mittaan sitä käyttää. Toilettea saa lisätä pari kertaa päivässä ja parfyymi tuoksuu koko päivän tuoden sydäntuoksun haihtuessaan, eli tuoksu muuttuu hieman, siitä tulee pehmeämpi.- Anonyymi
Väärin, hajuvettä EI HIEROTA missään tapauksessa, hierominen rikkoo tuoksumolekyylit ja muuttaa tuoksun, yleensä kitkerämmäksi. Imusolmukkeita? Hajuvesi laitetaan PULSSIALUEILLE: ranne, kyynär- ja polvitaive, soliskuoppa.. korvantaus on siinä ja tuossa laittaako, mitä alempana sen parempi niin oma nenä ei totu niin äkkiä joten ei tule läträttyä liikaa ja saattaa välttää päänsäryn, aivastelun tms.
Ennen laittoa suihkuun, pesu joko saman sarjan saippualla tai hajusteeton pesu hiuksista varpaisiin, pesun jälkeen saman sarjan bodylotion jos on ja vielä nakuna ollessa hajuvesi paikoilleen, sitten hajusteettomat vaatteet päälle ja a vot, hyvä tuoksu on taattu.
- Anonyymi
Suihkautan ilmaan ja kävelen läpi..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1772547Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki82302Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from562100- 1072031
Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276702014Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen341989Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la621347- 1251175
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei241087- 55968