Hajuveden käyttö

Ihmettelenpä vain

Naiset, miten te laitatte hajuvettä? Suihkautatteko kaulalle, decolteelle vai ranteisiin? Kuivattavatko hajuvedet jotenkin herkkää kaulaa ja decolteetä?

9

4167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herkkä typykkä

      Hajuvesi voi helpostikin kuivattaa ihoa (sieltä ranteistakin), mutta pahempaa on se ihon kutina tai päänsärky, jonka hajuste saa aikaan... Luonnonhajuste voi kuitenkin toimia, nimittäin siis ne, joissa ei ole kemiallisesti valmistettua tuoksua.

      Ärsyttämättömiä hajuvesiä voi tehdä itsekin. Itse olen kerran kuivattanut ruusuja ja laittanut sitä veteen, ja tuli ihanan yksinkertainen ja romanttinen tuoksu. Oli siinä valmistuksessa jotain koukeroitakin, mutten muista enää tarkasti. Eiköhän ohjeet löydy netistä.

    • hajuvettä

      Suihkautan esim. nilkkoihin ja ristiselkään, koska minulla on arat silmät.

    • Avon-Vippari

      alkoholipitoista niin niskaan, ranteisiin tai vaatteisiin. Ite suihkautan yleensä ranteisiin hajuvettä.

      • yjuyjyfgj

        Itse laitan yleensä yhden suihkauksen niskaan ja sitten yhden molempiin kyynärtaipeisiin ja se on siinä. Minulle ei aiheuta mitään reaktioita ihossa.


      • omenat
        yjuyjyfgj kirjoitti:

        Itse laitan yleensä yhden suihkauksen niskaan ja sitten yhden molempiin kyynärtaipeisiin ja se on siinä. Minulle ei aiheuta mitään reaktioita ihossa.

        on hyvä laittaa hiuksiin, ei ärsytä ollenkaan ihoa. Suihkaus vaikka pään yläpuolella ja sit vaan annetaan laskeutua hiuksiin. Lähtee sit pestessä pois ja tuulen mukana tuoksuu ihanasti.


    • Pysyy pidempään

      Minä suihkautan hiusten latvoihin, sillä olen sen kuullut siellä pysyvän kauemmin, tuoksu siis pysyy kauemmin. Tai sitten kerran suihkautan eteen ilmaan ja kävelen läpi.... yksinkertaista...

    • yleensä

      Kaulaan ja sitte vaatteisiin rintojen ja vatsan kohdalle ja joskus selän kohalle...

    • KosmetologiMK

      Hajuveden oikea oppinen käyttö on suihkautus ranteeseen, ranteitten yhteen hierominen ja sen jälkeen hierotaan ranteilla korvien taakse tai alapuolelle.

      Näissä paikoissa on paljon imusolmukkeita jossa iho hengittää hyvin, joten parfyymin laittaminen näihin kohtiin on oivallinen.

      Tuoksua ei kannata läträtä ympäri kroppaa, hiuksiin ja vaatteiden päälle. Ja varmasti decolletta parfyymi kuivattaa jos siihen suoraan suihkutetaan, koska tuotteet sisältävät usein miten alkoholia ja liuottimia.

      Saattaa tuntua siltä että pari suihkausta tai yksi ei riitä, että parfyymi ei ollenkaan vaikuta tai tuoksu, mutta yleensähän se onkin niin että kantaja ei tuoksuaan haista, vaan toinen läsnäolia.

      Mutta on tietysti eroja parfyymeissäkin, toilette on kevyempi ja parfym täyteläisempi ja se määrää miten kannattaa päivän mittaan sitä käyttää. Toilettea saa lisätä pari kertaa päivässä ja parfyymi tuoksuu koko päivän tuoden sydäntuoksun haihtuessaan, eli tuoksu muuttuu hieman, siitä tulee pehmeämpi.

      • Anonyymi

        Väärin, hajuvettä EI HIEROTA missään tapauksessa, hierominen rikkoo tuoksumolekyylit ja muuttaa tuoksun, yleensä kitkerämmäksi. Imusolmukkeita? Hajuvesi laitetaan PULSSIALUEILLE: ranne, kyynär- ja polvitaive, soliskuoppa.. korvantaus on siinä ja tuossa laittaako, mitä alempana sen parempi niin oma nenä ei totu niin äkkiä joten ei tule läträttyä liikaa ja saattaa välttää päänsäryn, aivastelun tms.
        Ennen laittoa suihkuun, pesu joko saman sarjan saippualla tai hajusteeton pesu hiuksista varpaisiin, pesun jälkeen saman sarjan bodylotion jos on ja vielä nakuna ollessa hajuvesi paikoilleen, sitten hajusteettomat vaatteet päälle ja a vot, hyvä tuoksu on taattu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      43
      3054
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1897
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1870
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      75
      1571
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1474
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1358
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      25
      1300
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1289
    9. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      104
      1086
    10. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1083
    Aihe