Miehistä ei ole vastuunkantajiksi tiukan paikan tullen. Kun yrittää pitää arkea yllä, alkavat vain tapella vastaan aivan kuin vaimo olisi se perheen pahin vihollinen....s...tana. Miksi miehille ei ole tuota tunneälyä sen vertaa luotu, että pärjäisivät yhteiselossa? Miksi niiden pitää aina pilata kaikki? Miehet vain ahdistuvat, kun menee pieleen ja toimintakyky on nolla. Varoituksia ja järkeä ei kuunnella, eivät usko, että kyllä ne naisetkin jotakin tietävät ja näkevät. Sitten kun kaikki menee pieleen, odottavat vaimoltaa ymmärrystä. Siis voihan.... Vaimon pitää alkaa hartia voimin korjaamaan vahinkoa, ettei kaikki menisi. Ja tässä miehet vielä odottavat, että niitä ymmärrettäisiin ja silitettäisiin päätä.
Siis vittuun kaikki munattomat miehet. Hame päälle prkl....
Siis vittuun kaikki munattomat miehet. Hame päälle prkl....
Vastaukset 20
Vanhimmat
mutta vaan päinvastoin.
Naisista ei ole vastuunkantajiksi tiukan paikan tullen. Kun yrittää pitää arkea yllä, alkavat vain tapella vastaan aivan kuin mies olisi se perheen pahin vihollinen....s...tana. Miksi naisille ei ole tuota järkeä sen vertaa luotu, että pärjäisivät yhteiselossa? Miksi niiden pitää aina pilata kaikki? Naiset vain ahdistuvat, kun menee pieleen ja toimintakyky on nolla. Varoituksia ja järkeä ei kuunnella, eivät usko, että kyllä ne miehetkin jotakin tietävät ja näkevät. Sitten kun kaikki menee pieleen, odottavat mieheltä ymmärrystä. Siis voihan.... miehen pitää alkaa hartiavoimin korjaamaan vahinkoa, ettei kaikki menisi. Ja tässä naiset vielä odottavat, että niitä ymmärrettäisiin ja silitettäisiin päätä.
Siis vittuun kaikki jäkättävät eukot. Hame korviin prkl....
Vihollinen on se lumppujen muodostama parasiitti järjestö joka rikkoo yhteissovun ja tyytyväisyyden tunteen ilmoittamalla ettei teidän perheessänne ole tasa-arvoa ja että naisten on turha olla tyytyväisiä palkkoihinsa, sillä te saatte niin ja niin paljon vähemmän palkka kuin miehet.
Itseasiassa monet miehetkin saavat samasta työstä erilaista palkkaa.
Ulkopuolelta naisen ja miehen vastakkaiasettelu aloitetaan. Kannattaa ajatella tarkemmin, sillä on ihmisiä jotka hyötyvät vanhempien eripurasta ja he ovat molempien vihollisia.
Miehen ja naisen kuuluu olla sovussa.
Tuo palkka oli ainoastaan yksi esimerkki, mutta kun asioita tarkastelee, niin näennäisepäkohtiin takerrutaan pelkästää "etujärjestöjen" edun tähden.
Olenkin aina sanonut tyttärilleni, että mitä te niitä miehiä ollenkaan kattelette, se mitä jokainen nainen tarvitsee on itse asiassa vaimo...
Tekstistäsi päätellen sinä olet perheen mies, mitäs siinä sitten. Äläkä todellakaan yleistä, Jos minä kommentoisin ja kirjoittaisin kuin sinä, uskon, että omakaan mieheni ei korvaiaan lotkaittaisi minun ärinöilleni. Kyllä miehent pärjää oikeanlaisen naisen kanssa.
Meitä miehiä on joka lähtöön, aivan kuten teitä naisiakin. Joiltakin menee toimintakyky kun hankaluuksia tulee ja toiset taas terästäytyvät ja nostavat kissan pöydälle. Muutoinkin näen tämän keskustelupiirin naisten viesteissä selvää katkeraa feminismiä.
Nämä suomalaisten miesten syyllistäjät voisivat tehdä opintomatkan johonkin lähi-idän valtioon, missä raiskatulle naiselle saattavat mullahit määrätä julkisen raipparangaistuksen tai kuoleman tuomion kivittämällä.
Me suomalaiset äijät viihdymme sauna-illoissamme, grillailemme makkaroita ja juomme kernaasti saunakaljamme. No joo... Joskus jää kainalot tai jalat pesemättä tai unohdamme hääpäivämme, kun on se tärkeä lätkämatsikin. Kaiken kaikkiaan suomalaisen miehen pitäisi olla se luonnolisin ykkösvaihtoehto suomalaisen naisen kumppaniksi.
Terkkuja kaikille suomalaisille tasa-arvoisille naisille.
Toivottaa: seppo
naista ja miestä ei oo edes tarkotettukaan yhteiseloon.sen hetken että lisääntyy niin ookoo.that´s it.nainen ei tee miehellä a.yhtään b.mitään. niistä ei oo nykysin edes mihinkään.kuka hullu täyspäinen nainen huolis kivirekee peräänsä tänään ku ei oo edes pakko!!!
talossa asuu samanlaisia jakorasioita, mutta sähkö tulee kuitenkin pistorasiasta.
Olen aika samaa mieltä kanssasi. On nimittäin todennäköistä, että miestä ja naista ei ole koskaan tarkoitettu elämään yhdessä siinä mittakaavassa kun se avioliiton 'keksimisen' myötä on toteutunut.
Nainen ei välttämättä tarvitse miestä muuhun kuin lapsentekoon. Yhä useampi nainen valitsee nykyään myös lapsettomuuden. Tällaisia naisia syytetään täällä ja yleisesti 'feministeiksi'.
Miksi pitää olla jokin nimitys ihmiselle - oli mies tai nainen - joka on itsenäinen ja elää yksinkin ihan tasapainoista elämää? Tokihan naiselle mies on joskus mukava seuralainen, mutta ei todellakaan yleisen hyvinvoinnin kannalta mikään ehdoton asia elämässä.
ilman miesten sinulle luomaa työpaikkaa?
Asuttuani useassa hyvin erilaisessa maassa voin kyllä hieman yleistää, että Suomessa ei ole tasa-arvoa parisuhteissa.
Yksi yleinen kuvio on se, että miehellä ei ole mitään roolia ja vaan makoilee pitkin sohvia, surffaa netissä tai juoksee kavereitten kanssa "pihalla" kuin äidin lellimä teinipoika. Naisille lykätään suhteen tunnepuolen vastuu, hänen pitää aloittaa keskustelu ongelmista, tehdä päätökset, hän huolehtii usein konkreettisestikin parin suhteista miehenkin sukulaisiin, nainen päättää kalustukset ja muut kodin asiat, usein avioerostakin. Jotkut miehet eivät osallistu kodin töihin, siivoa omia jälkiään, tai käy edes töissä vaan elelevät sen huonompaa palkkaa saavan osapuolen kustannuksella.
Tällaista ei paljon ulkomailla näe, usein niissä maissa jossa on tiukemmat roolit mies ei voi pakoilla omaan rooliinsa kuuluvia vastuita. Aikaisemmassa kotimaassani naisille kuului kodin sisäiset asiat, mutta miesten vastuulla oli ostosten teko ja naisten suojelu ja viemien sinne ja tänne. Sen lisäksi että miehen tienestit menivät perheen menoihin, kun taas naisen tulot olivat hänen henkilökohtaista tuloaan. Ja naimisissa oleva mieskin joutui edelleen huolehtimaan äidistään ja naimattomista sisaristaan.
Toisaalta Suomessakin on kilttejä työläitä miehiä, jotka tekevät kaiken perheensä eteen, ja heillä voi olla laiskanpulskea vaimo, joka juoksee illat pubeissa kun mies silittää naisen vaatteet ja pistää lapset nukkumaan.
Jos jotain siis yleistää, niin täältä puuttuu selkeät roolit ja siksi suhteet ovat aika epätasapainoisia. Jos ei ole perinteisiä kummankin hyväksymiä rooleja on parisuhteen alussa keskusteltava ja sovittava yhteiset säännöt joita noudatetaan, mutta jos osapuolet eivät osaa puhua toiveistaan ja tunteistaan eivätkä ole vastuuntunoisia, niin lopputulos on mikä vaan.
Naisena ja feministinä olen sitä mieltä että aikuinen ihminen on itsenäinen enkä ymmärrä ym. miesmalleja mutten suomalaisia naisiakaan jotka alistuvat miehille, yrittävät elää miehen kautta ja antavat miesten elättää itseään. Kotona ovat miesten edessä lampaita ja sitten selän takana naisporukassa haukutaan miestä.
Reilu peli ja kummallekin vastuu omasta elämästä ja taloudesta.
Mitä ihmettä oikein höpiset?
"Jos jotain siis yleistää, niin täältä puuttuu selkeät roolit ja siksi suhteet ovat aika epätasapainoisia."
"Naisena ja feministinä olen sitä mieltä että aikuinen ihminen on itsenäinen enkä ymmärrä ym. miesmalleja mutten suomalaisia naisiakaan jotka alistuvat miehille, yrittävät elää miehen kautta ja antavat miesten elättää itseään."
Nimenomaan feminismihän on johtanut tähän roolittomuuteen. Ennen mies toi leivän pöytään ja nainen hoiti kodin. Nykyään ollaan tasa-arvoisia, joka johtaa sitten noihin ikäviin sivuilmiöihin. Kumpikin sukupuoli tietenkin yrittää ottaa kaiken hyödyn irti tasa-arvosta, elämänsä huolettomaksi tekevät miehet vierittävät vastuuta naisille ja naiset taas pyrkivät kokoajan riistämään mihiltä päätösvaltaa (ja mikäli tämä onnistuu, ei kuitenkaan ole tyytyväinen lopputulokseen).
Omat suhteet on aina olleet melko perinteisiä, minä tuon leivän, avovaimo pitää kodin kunnossa.
Jos Suomessa perinteinen rooli on se, että mies tienaa ja nainen istuu kotona, niin sulla on jäänyt aika iso pala sosiaalihistoriaa tutkimatta!
Eiköhän köyhässä Suomessa ole naiset aina raataneet maataloustöissä ja tehtaissa siinä missä miehetkin -ja sen päälle tehneet kotityöt. Älä puhu puppua.
Ja feminismi on todella vähän vaikuttanut mihinkään täälläkään eikä se ole syy roolittomuuteen. Kuulostaa amerikkalaiselta oikeistokristilliseltä populismilta sun ajatukset, naiset "kodin hengettärinä" kotona ja mies "leivänvoittajana". Pyh.
Naisliikeen tavoitehan on kai ollut tehdä naisesta itsenäinen toimija, ei tuottaa miesroolia, jossa mies nössöttää naisten helmoissa.
Tarkoitin roolittomuudella ed. kommentissani esim. sitä, että monet miehet (kuten ketjun aloittaja) ei näe, että miehet ottaisivat sitä roolia mikä tasa-arvoa tavoittelevassa yhteiskunnassa pitäisi eli itsenäisen ja vastuullisen aikuisen roolia. Mikä näitä miehiä estää?
Nykyään ei tosiaan vielä olla tasa-arvoisia, vaan Suomessakin on vielä tekemistä. Sinunkin miehisyytesi näyttää tarvitsevan sitä, että sinulla on kotona alistettu nainen, vaikka sanot että elämme tasa-arvoisessa maassa. Ihmettelen kyllä että Suomessa on ns. kotirouvia - en itse tunne ketään.
Ja sinun avovaimosi tilanne on todella huolestuttava, hänhän elää sinun kotiorjanasi, et ole edes virallisesti naimisissa, entäs sitten kun lähdet kävelemään tai kuolet - vaikka hän olisi tehnyt sinun tulosi mahdollistavaa uudistavaa työtä ilmaiseksi kotona, hänelle ei jää mitään, koska yhteiskunta kumminkin olettaa että aikuinen ihminen huolehtii itsestään? Ei saa leskeneläkettä, ei työeläkettä, ei peri jne...
Olen samaa mieltä, että suomessa ei ole tasa-arvoa. Täällä monille merkitsee tasa-arvo sitä, että naisia voi puhutella ja kohdella samalla tavoin kuin kännikavereitä läheisessä baarissa. Olen naimisissa ulkomaalaisen miehen kanssa, niin tasa-arvoista ja hyväkäytöksistä miestä saa Suomesta hakea. Monen suomalaiset miehet kun ovat saamattomia nysvääjiä
Meillä on vaimo kotona hoitamassa lapsia. Ainut mitä hävitään tässä on raha. Ongelma on että minua verotetaan kuin sinkkua. Kaikki muu on plussaa. Tämä tilanne on kuitenkin meidän yhteinen valinta.
On aika takapajuista ajatella, jos nainen on kotona että hän on alistettu. Joskus vaimoani häritsee se että hän on kotona ja hän tuntee siitä huonoa omatuntoa. Juuri tämmönen asenteellisuus siihen vaikuttaa. Oletko ajatellut että joskus sinun parjaamasi kotirouvailu voi olla naisen oma valinta. Itse tukisin hänen töihin menoaankin, mutta kun hän ei itse halua mennä. Se että hän on nyt kotona ei tarkoita että hän on lopunelämäänsä kotona. Oli tää välivaihe tai ei niin ei kotona oleminen ole mitenkään huonompaa kuin töissä oleminen.
En ymmärrä miksi perheitä ajetaan johonkin yhteen muottiin. Todellisessa tasa-arvoisessa ja moniarvoisessa yhteiskunnassa pystytään sietämään erilaisia perheitä.
Voisit vähän kertoa että mikä on se miehen rooli tasa-arvoisen yhteiskunnassa? Olen kuullut vastaavia väittämiä, mutta yleensä ne ovat vain sanahelinää ilman sisältöä.
ja lepsukka.
heh... suomessa miehet on paljon nussittavampia kuin naiset! karu totuus mutta fakta sekin!
http://www.nordick.tk
PS: chattissakin miehet ei enää kysyt "onko täällä gimmoja" vaan "onko täällä Kimmoja" jos haluaa mennä suoraan asiaan ja persettä varmuudella saada!!!
Fakta sekin.
kanssas oon :)
Joo ammutaan ja tapetaan kaikki ne miehet jotka sinä luokittelet poistettavaksi.
Jätetään tuollaiset amatsonit hoitamaan maailmaa kuten sinä.
Linkola voisi olla sinulle hyvä kumppani....
Miehet ajattelevat järjellä ja naiset luottavat ennemmin vaikka horoskooppiin kuin järkeen!
Miten sellaisen kanssa joka elää jossain kuvitteellisessa maailmassa voi järkevä ihminen tulla toimeen?
Naiset kuvittelevat tekevänsä jotain äärimmäisen valtavaa ja vaativaa kun leikkivät lasten kanssa kaiket päivät.
Sulla ei olisi mitään "arkea" ollenkaan elleivät miehet sitä olisi rakentaneet.
Pääsääntöisesti jokainen esine, talo, kadut, autot, kunnallistekniikka ja ihan kaikki ovat miesten tekemiä!
Jopa se horoskooppi minkä tilasit "syvästi vastuunsa tuntevalta" ennustajalta!
Osaavat siis miehetkin lässyttää, mutta siitä pitää saada palkkaa!
Korjaisit oman ylimielisen asenteesi niin voisit alkaa tulemaan ihmisten kanssa toimeen!