Mitäs tässä nyt tekis?

nainen 20v

Onko täällä kellään järkeviä ideoita, mitä voisi seuraavaksi tehdä, koska en päässyt yhteenkään hakemaani toisen asteen perustutkintoon. Olen lopettanut peruskouluni -05, käynyt sen jälkeen kertaavan 10-luokan, yleissivistävän talouskoulun, työkkärin pakosta työnhakuvalmennukset ja ammatinvalintakurssit..
Eniten minua kiinnostaisi suuntautua vaatetusalalle, joka olikin ensisijainen hakuvalintani, mutta eipä annettu mahdollisuutta.
Olisiko mitään mahdollisuutta hakea ompelimoihin/kagaskauppoihin ensin vaikka työharjoitteluun/kysyä oppisopimuskoulutusmahdollisuudesta??

4

707

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnistuvasi

      Kirjoitit, "Eniten minua kiinnostaisi suuntautua vaatetusalalle, joka olikin ensisijainen hakuvalintani, mutta eipä annettu mahdollisuutta.
      Olisiko mitään mahdollisuutta hakea ompelimoihin/kagaskauppoihin ensin vaikka työharjoitteluun/kysyä oppisopimuskoulutusmahdollisuudesta??"

      Yleensä ihminen onnistuu asioissa, joita voimakkasti haluaa. Jos syksyyn mennessä et ole löytänyt työ-, opiskelu- tai harjoittelupaikka vaatealalta, niin voisit esim. ilmoittautua kansalais- tai työväenopistojen alan iltakursseille. Siellä voisit kehittää osaamistasi. Kun taidot ovat kohdallaan, niin ei järkevät työnantajat tutkintotodistuksista välitä.

      • Kyllä työnantajat katsovat tutkintotodistuksien perään. Tää ala on muutakin kuin suorien saumojen ompelua. Ei pärjää ilman kunnollista ammattikoulutusta ja kokemusta. Kansalaisopiston lyhytkurssit ovat ihan hyviä paikkoja oppia jotain perusjuttuja mutta ei tee ammattilaiseksi.


    • kouluun

      Hae syksyksi näihin ammattikouluihin vai mitä ne nyt ovat. Taitavat olla nykyään ammattiinstituutteja. Koulutus kestänee 2-3 vuotta. Mitäs tuumaat.

    • kysele

      kysy kouluista täyttämättä jääneitä paikkoja, jotta pääset haluamallesi alalle opiskelemaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      79
      1511
    2. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      139
      1183
    3. Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä

      Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i
      Maailman menoa
      118
      846
    4. Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee

      Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku
      Tv-sarjat
      22
      749
    5. S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä

      Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant
      Maailman menoa
      29
      709
    6. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      41
      698
    7. Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen

      Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁
      Ikävä
      67
      627
    8. Mitä vit,,tua!

      Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul
      Suomussalmi
      28
      600
    9. Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta

      Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk
      Haapavesi
      69
      590
    10. Mies miksi moinen vetäytyminen?

      1) Olit loukkaantunut tai suuttunut 2) Sulla oli toinen nainen 3) Luulit, etten halua jatkaa tutustumista 4) Vai joku
      Ikävä
      52
      569
    Aihe