Onko täällä kellään järkeviä ideoita, mitä voisi seuraavaksi tehdä, koska en päässyt yhteenkään hakemaani toisen asteen perustutkintoon. Olen lopettanut peruskouluni -05, käynyt sen jälkeen kertaavan 10-luokan, yleissivistävän talouskoulun, työkkärin pakosta työnhakuvalmennukset ja ammatinvalintakurssit..
Eniten minua kiinnostaisi suuntautua vaatetusalalle, joka olikin ensisijainen hakuvalintani, mutta eipä annettu mahdollisuutta.
Olisiko mitään mahdollisuutta hakea ompelimoihin/kagaskauppoihin ensin vaikka työharjoitteluun/kysyä oppisopimuskoulutusmahdollisuudesta??
Mitäs tässä nyt tekis?
4
707
Vastaukset
- onnistuvasi
Kirjoitit, "Eniten minua kiinnostaisi suuntautua vaatetusalalle, joka olikin ensisijainen hakuvalintani, mutta eipä annettu mahdollisuutta.
Olisiko mitään mahdollisuutta hakea ompelimoihin/kagaskauppoihin ensin vaikka työharjoitteluun/kysyä oppisopimuskoulutusmahdollisuudesta??"
Yleensä ihminen onnistuu asioissa, joita voimakkasti haluaa. Jos syksyyn mennessä et ole löytänyt työ-, opiskelu- tai harjoittelupaikka vaatealalta, niin voisit esim. ilmoittautua kansalais- tai työväenopistojen alan iltakursseille. Siellä voisit kehittää osaamistasi. Kun taidot ovat kohdallaan, niin ei järkevät työnantajat tutkintotodistuksista välitä.Kyllä työnantajat katsovat tutkintotodistuksien perään. Tää ala on muutakin kuin suorien saumojen ompelua. Ei pärjää ilman kunnollista ammattikoulutusta ja kokemusta. Kansalaisopiston lyhytkurssit ovat ihan hyviä paikkoja oppia jotain perusjuttuja mutta ei tee ammattilaiseksi.
- kouluun
Hae syksyksi näihin ammattikouluihin vai mitä ne nyt ovat. Taitavat olla nykyään ammattiinstituutteja. Koulutus kestänee 2-3 vuotta. Mitäs tuumaat.
- kysele
kysy kouluista täyttämättä jääneitä paikkoja, jotta pääset haluamallesi alalle opiskelemaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251278
Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä
Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa283939- 43845
- 33631
Tappio Rydmanille
Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html144610- 38587
- 52551
Sometähti villisika-Seppo on kuollut
Suomussalmella lemmikkieläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-2023244528518Tiesitkös rakas
Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔44501- 106477