Miksi Suomeen

Joku tuossa alempana jo samaa asiaa kyselikin, mutta ajattelin kysyä asiaa ilman rasistista sävyä. Eli: Miksi suomalaiset, näköjään etupäässä naiset, välttämättä haluavat tuoda ulkomaalaisen kumppaninsa Suomeen?

Kielitaidottomina heillä on vaikeaa löytää töitä, heidän mahdolliset entiset koulutukset ja ammatit eivät päde (ei-länsi-eurooppalaisten tapauksessa) täällä, sekä heillä on useasti kulttuurillisia ristiriitoja meidän kanssamme. Monia varmasti pidemmän päälle alkaa yksinäisyys ja eristyneisyys vaivaamaan, kun ei oman kielisiä tai suomen kielisiäkään ystäviä välttämättä löydy (vaikka puoliso olisikin).

Joten miksi tänne eikä sinne hänen kotimaahansa? Jotkut, kuten R.W. ja kumppanit, varmsti vetoaisivat meidän (mahdollisesti) kehittyneempään yhteiskuntaan ja sosiaaliturvaan. Eivätkä he varmasti täysin väärässäkään ole, mutta onko muita syitä? Oletteko harkinneet asiaa juuri toisinpäin ja voisiko elämänne mahdollisesti toimia jopa paremmin kumppaninne kotimaassa?
784243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 78

Vanhimmat

Minä en ole miestäni tuonut Suomeen, vaan on tänne tullut ihan omin voimin työn perässä (työpaikka oli valmiina). Se on siis joskus mahdollista niinkin, jopa EU:n ulkopuolisista maista tulevien kanssa.

Emme ole tosissamme koskaan harkinneet mieheni kotimaahan muuttoa, koska maa on turvaton, työllistymismahdollisuudet ovat huomattavasti huonommat (minulla varsinkin, jos omalla alallani haluan jatkaa) eikä maassa asu enää ketään mieheni lähisukua, minun suvustani nyt puhumattakaan. Meillä ei siis ole sellaisia siteitä siihen maahan, kun taas Suomessa meillä on sukulaiset ja ystävät ympärillämme.

Mieheni on nyt asunut Suomessa 14 vuotta eikä ole ollut työttömänä, vaikka suomen kielen taito on edelleen heikohko (jokapäiväisestä kanssakäymisestä ja asioinnista tms. selviää kyllä). Hänellä on täällä paljon ystäviä, myös suomalaisia. Meillä on 3 lasta, jotka ovat Suomessa syntyneet ja suomalaisiksi kasvaneet. Heidän juurensa ovat täällä eikä meillä ole mitään syytä alkaa lapsia juuriltaan repiä.

Elämämme siis toimii täällä vallan mainiosti, kiitos kysymästä :-)

Äänestä
  • Että hommat on sujunu ja ymmärrän kyllä ettei mihinkään vaaralliseen tilanteeseen juuri muuteta. Toisenlaisiakin tarinoita olen lukenut/kuullut, henkilöllä on voinut olla esim. lääkärin koulutus ja ammatti kotimaassaan. Täällä ei silti voi oman alansa töitä saada vaan voi joutua esim. siivoojaksi. Ei kovin mieltä ylentävää sekään.

    Sen vähän perusteella mitä olen tätä palstaa selaillut, niin useimpien tapausten kohdalla näyttäisi olevan kyseessä ihan suhteellisen rauhallinen kotimaa, mutta samalla kieli- ja työasiat juuri sillä heikommalla tolalla täällä Suomessa pärjäämiseen. Ehkä kysymykseni oli paremmin tarkoitettu heidän suomalaisten kumppaneiden suuntaan ja ehkä enemmän vasta suhteidensa alkuvaiheissa oleville. Neljätoista vuotta täällä asunut alkaa olla jo varsin vahvasti yhteiskuntaan soputunut ja juurtunut, vaikka kieli vähän takkuaisikin.

    Äänestä

mulla ainakin säästyis rahaa vanhuuttakin varten jos asuisin turkissa enkä täällä missä terveydenhuolto jne ovat ihan peestä!

Äänestä
  • suomessa voi elää tekemättä töitä päivääkään,joko sossu tai eukko elättää.

    Äänestä

  • Onko sinulla kokemusta minkään muun maan terveydenhuollosta? Julkisesta terveyden huollosta? Itse asun ihan hyvässä läntisessä EU-maassa ja vaikka Suomessakin terveyudenhuolossa voi olla puutteita, niin se kuitenkin kaikkinensa elisterveydenhuolto, hammashuolto ym. on todella hyvää. Testeja otetaan ja välineistä ja tilat ja puhtaus ovat huippuluokkaa. Ja tämä on tarjolla koko kansalle. En oikein usko, että Turkki tarjoaa samaa. Tietenkin rahalla saat varmasti sielläkin hoitoa.

    Tekisi varmasti ihan hyvää välillä asua muualla, että saisit vähän vertailukohtaa (pelkkien lomien sijasta) Todennäköisesti Skandinavian maissa on vastaavaa terveydenhuoltoa ja ehkä Saksassa.

    Totta kai sinulla säästyisi rahaa Turkissa, kun hinnat lienevät neljänneksen verrattuna Suomeen. Tosin näin ovat myös palkatkin.

    Huomaisit myös, ettei Turkin "työttömyyskorvauksella ja toimeentulotuella" maksella huoneistojen vuokria, vaatteita, sähkölaskuja, puhelinlaskuja, ruokamenoja.

    Oikeastaan voisit kertoakin meille paljonko tämä työttömyyskorvaus on tai onko sitä ollenaan?

    Äänestä

No, minulla se syy siihen, että välttämättä halusin miehen tänne tuoda oli se, että opinnot olivat kesken. Ja niin muuten tulevat olemaan edelleen vielä muutaman vuoden ajan.

Mieheni tutkinto on pätevä Suomessa, mutta ei ole saanut alansa töitä, vaan ihan muita. Ihan tyytyväinen on työhönsä, vaikka haluaisi jossain vaiheessa suuremmillekin tienesteille. Kulttuurisia ristiriitoja ei juurikaan ole... Ei ole ainakaan valitellut, että olisi ollut mitenkään vaikea sopeutua. Mitä nyt sanoo välillä, että Suomessa on tylsää, kun ihmiset vain istuvat kodeissansa, eivätkä juuri liiku ulkona iltaisin, toisin kuin kotimaassa. Sitten tietty on välillä ikävä sinne vanhaan maahan, mikä on varmasti ihan ymmärrettävää. Onneksi pääsemme käymään suht usein.

Ystäviä tuolla on sekä omasta maasta, että suomalaisia. Niiden lisäksi vielä monista muistakin maista. En nyt tiedä onko sitten ihan sydänystäviä, mutta kavereita kuitenkin, eikä ole valitellut yksinäisyyttä. Kai se alussa oli vähän niin, että minä olin ainoa ystävä, mutta nopeasti tuo tilanne korjaantui.

"Joten miksi tänne eikä sinne hänen kotimaahansa?"

Eikös sitten olisi aivan samat ongelmat mitä luettelit, mutta toisin päin?
Tulevaisuudesta emme vielä tiedä, voi ollakin, että muutamme miehen maahan opintojeni päätyttyä. Se riippuu sitten monestakin asiasta, eniten tietysti työjutuista. Kummassa maassa sitten on paremmat työmahdollisuudet. Minulla ei olisi mitään sitä vastaan, että asuisimme mieheni maassa jonkin aikaa, mutta köyhällä alueella en suostuisi asumaan.

Äänestä
  • Sanoit "Mitä nyt sanoo välillä, että Suomessa on tylsää, kun ihmiset vain istuvat kodeissansa, eivätkä juuri liiku ulkona iltaisin, toisin kuin kotimaassa." Heh, onko miehesi huomannut minkälaista säätä ja valoisuutta täällä on kahdeksan kuukautta vuodesta? Välillä tuntuu, että mielummin työntelisi neuloja kynsien alle kuin lähtisi ulos siihen viimaan ja räntään (pakkanen on toki toinen juttu).

    Äänestä

  • oikea laitalinkki kirjoitti:

    Sanoit "Mitä nyt sanoo välillä, että Suomessa on tylsää, kun ihmiset vain istuvat kodeissansa, eivätkä juuri liiku ulkona iltaisin, toisin kuin kotimaassa." Heh, onko miehesi huomannut minkälaista säätä ja valoisuutta täällä on kahdeksan kuukautta vuodesta? Välillä tuntuu, että mielummin työntelisi neuloja kynsien alle kuin lähtisi ulos siihen viimaan ja räntään (pakkanen on toki toinen juttu).

    Ei sielläkään ilmastossa paljon kehumista ole, mutta ihmiset silti viettävät paljon aikaa ulkona. Tosin alueella, mistä mieheni on kotoisin, uskoisin olevan jonkin verran lämpimämmät kesät, ja ehkä vähän kylmemmät talvet.
    Ainakin kun vertaa nyky-Suomen talveen. Taisi olla kymmenen asteen pakkaset kovimmat, mitä täällä päin oli. Siis päiväsaikaan. Mutta eihän tuollaiset nollasäät kovin tavallisia Suomessa ole läpi talven... Mitä nyt pari viime vuotta vähän sellaista ollut.
    Niin, ja sitä vielä, että emme mekään tietenkään sateeseen mene pomppimaan, vaan ulkoilemme hyvällä säällä, ja silti on miehen mielestä kovin hiljaista.

    Äänestä

Eiköhän _yleensä_ siihen maahan mennä jossa on paremmat oltavat. Kai minäkin nyt mielummin Suomessa asuisin kuin jossain Sudanissa. (Ei ollut kenellekään kohdistettu piikki, vetäisin vain hatusta maan jossa en haluaisi asua...)

Meidän tapauksessa olisi täysin mahdoton ajatus muuttaa kummankaan kotimaahan. Miehen maassa minulla ei olisi muuta mahdollisuutta kuin olla kotirouvana, koska kukaan tuskin minua siellä palkkaisi. Ja tämä ei ole millään pahalla kotirouvia kohtaan, mutta todella paljon koulutukseeni panostettuani ja omasta alastani pitävänä en sitä itselleni haluaisi (siis loppuelämän ajaksi - lapsia kun hankkii niin varmaan täytyy olla ja silloin mielelläni olenkin jonkin aikaa kotona). Ja sama juttu toisin päin, mieheni ei varmasti Suomessa työllistyisi, ei ainakaan läheskään samanveroiseen työhön kuin täällä. Kumpikaan meistä ei haluaisi sellaista elämää, joten ainoa vaihtoehto on asua "kolmannessa maassa" loppuelämä.

Äänestä

Miksi suomalaiset miehet ovat vuosikymmeniä raahanneet tänne naisia jostain Venäjältä ja Aasiasta? Jostain lämpimästä maasta vaikka Thaimaasta tuodaan vaimo orjaksi jonnekin pirun jumalan seljän taakse takahikiälle. Sitten lyödään sitä kännissä ja pidetään lukkojen takana.

Eiköhän naiset ole ihan tasa-arvoisia tuomaan tänne puolisokseen ihan kenet haluaa. Ollaan katsos mekin kansalaisia kaikilla oikeuksilla vaikka se miehiä jotenkin kismittää näköjään. Miksi meidän naisten pitäis muuttaa jonnekin maahan jossa naisilla ei ole oikeuksia missä ei ole mitään kotoutumiskoulutusta eikä mitään työllistymismahdollisuuksia korkeasti koulutetuille suomalaisnaisille. Höh.

Menkää itse suomalaiset kateelliset jurottajamiehet sinne kehitysmaihin vähän niinku simmuja avaamaan maailman asioille.

Äänestä
  • "Menkää itse suomalaiset kateelliset jurottajamiehet sinne kehitysmaihin vähän niinku simmuja avaamaan maailman asioille."

    Korjaan nyt sen verran, että nimenomaan suomalaiset naiset kunnostautuneet kaiken maailman marokkolaisten ym. miesten maahantuomisessa "vuosikymmeniä." Suomalaisten miesten venäläiset tai thaimaalaiset vaimot ovat verrattain uusi (mutta tervetullut) ilmiö.

    Eroa on myös siinä, että suomalaiset miehet yleensä elättävät ulkomaiset vaimonsa jos nämä eivät heti työllisty, mutta teidän miehistänne tulee yleensä kestoriesa KELAlle (ja usein poliisillekin).

    Äänestä

  • "Miksi meidän naisten pitäis muuttaa jonnekin maahan jossa naisilla ei ole oikeuksia missä ei ole mitään kotoutumiskoulutusta eikä mitään työllistymismahdollisuuksia korkeasti koulutetuille suomalaisnaisille."

    Ei vaan oikea kysymys kuuluu, että miksi suomalainen "korkeasti koulutettu" nainen menee naimisiin miehen kanssa, jonka kotimaa on sovinistinen kehitysmaa, jossa naisilla ei ole mitään oikeuksia? Mistä luulet sen johtuvan, että Marokot sun muut ovat sellaisia kuin ovat? Ihmiset luovat ja ylläpitävät yhteiskuntia ja lakeja, ei toisinpäin. Kehitysmaiden tapauksessa miehet luovat yhteiskunnan ja sen lait/tavat/moraalikäsitykset. Marokot sun muut ovat sovinistisia maita, joissa naisilla ei ole mitään oikeuksia, siksi, että marokkolaiset miehet ovat sovinistisia ja haluavat asioiden olevan niin.

    ps. Kehitysmaiden miesten kanssa naimisissa olevat suomalaiset naiset ovat matalasti koulutettuja, eivät suinkaan korkeasti koulutettuja.

    Äänestä

  • €$@ kirjoitti:

    "Miksi meidän naisten pitäis muuttaa jonnekin maahan jossa naisilla ei ole oikeuksia missä ei ole mitään kotoutumiskoulutusta eikä mitään työllistymismahdollisuuksia korkeasti koulutetuille suomalaisnaisille."

    Ei vaan oikea kysymys kuuluu, että miksi suomalainen "korkeasti koulutettu" nainen menee naimisiin miehen kanssa, jonka kotimaa on sovinistinen kehitysmaa, jossa naisilla ei ole mitään oikeuksia? Mistä luulet sen johtuvan, että Marokot sun muut ovat sellaisia kuin ovat? Ihmiset luovat ja ylläpitävät yhteiskuntia ja lakeja, ei toisinpäin. Kehitysmaiden tapauksessa miehet luovat yhteiskunnan ja sen lait/tavat/moraalikäsitykset. Marokot sun muut ovat sovinistisia maita, joissa naisilla ei ole mitään oikeuksia, siksi, että marokkolaiset miehet ovat sovinistisia ja haluavat asioiden olevan niin.

    ps. Kehitysmaiden miesten kanssa naimisissa olevat suomalaiset naiset ovat matalasti koulutettuja, eivät suinkaan korkeasti koulutettuja.

    "Kehitysmaiden miesten kanssa naimisissa olevat suomalaiset naiset ovat matalasti koulutettuja, eivät suinkaan korkeasti koulutettuja."

    Vai tällaista se esa keksi taas täksi illaksi! Ei mitään mielenkiintoisempaa väläytystä tullut mieleesi....

    Äänestä

  • niin.. kirjoitti:

    "Kehitysmaiden miesten kanssa naimisissa olevat suomalaiset naiset ovat matalasti koulutettuja, eivät suinkaan korkeasti koulutettuja."

    Vai tällaista se esa keksi taas täksi illaksi! Ei mitään mielenkiintoisempaa väläytystä tullut mieleesi....

    tekee kipeää vai mitä,moppiminna?

    Äänestä

  • I.S.Kuri kirjoitti:

    tekee kipeää vai mitä,moppiminna?

    Sorry, moppia käytän vain kotona!xD Töissä hieman muut kuviot....

    Äänestä

  • niin.. kirjoitti:

    "Kehitysmaiden miesten kanssa naimisissa olevat suomalaiset naiset ovat matalasti koulutettuja, eivät suinkaan korkeasti koulutettuja."

    Vai tällaista se esa keksi taas täksi illaksi! Ei mitään mielenkiintoisempaa väläytystä tullut mieleesi....

    minun keksintöni ole, googletat vain "monikulttuuriset suhteet sillanrakentajina" ja etsit sieltä. Muistaakseni siellä mainittiin, että mm. marokkolaisten ja turkkilaisten miesten suomalaiset puolisot ovat keskimäärin vähemmän koulutettuja kuin vaikkapa brittimiesten suomalaiset puolisot.

    Ei sullakaan sitten ollut mitään älykkäämpää sanottavaa edelliseen viestiini...

    Äänestä

  • €$@ kirjoitti:

    minun keksintöni ole, googletat vain "monikulttuuriset suhteet sillanrakentajina" ja etsit sieltä. Muistaakseni siellä mainittiin, että mm. marokkolaisten ja turkkilaisten miesten suomalaiset puolisot ovat keskimäärin vähemmän koulutettuja kuin vaikkapa brittimiesten suomalaiset puolisot.

    Ei sullakaan sitten ollut mitään älykkäämpää sanottavaa edelliseen viestiini...

    Harvoin sinun juttujasi voi älykkäästi edes kommentoida! Ja katsos, ei meillä kaikilla ole se suosikkisi marokkolainen tai turkkilainen aviomies, maailma on oikeasti hieman suurempi kuin sinä sen käsität!

    Äänestä

  • €$@ kirjoitti:

    "Miksi meidän naisten pitäis muuttaa jonnekin maahan jossa naisilla ei ole oikeuksia missä ei ole mitään kotoutumiskoulutusta eikä mitään työllistymismahdollisuuksia korkeasti koulutetuille suomalaisnaisille."

    Ei vaan oikea kysymys kuuluu, että miksi suomalainen "korkeasti koulutettu" nainen menee naimisiin miehen kanssa, jonka kotimaa on sovinistinen kehitysmaa, jossa naisilla ei ole mitään oikeuksia? Mistä luulet sen johtuvan, että Marokot sun muut ovat sellaisia kuin ovat? Ihmiset luovat ja ylläpitävät yhteiskuntia ja lakeja, ei toisinpäin. Kehitysmaiden tapauksessa miehet luovat yhteiskunnan ja sen lait/tavat/moraalikäsitykset. Marokot sun muut ovat sovinistisia maita, joissa naisilla ei ole mitään oikeuksia, siksi, että marokkolaiset miehet ovat sovinistisia ja haluavat asioiden olevan niin.

    ps. Kehitysmaiden miesten kanssa naimisissa olevat suomalaiset naiset ovat matalasti koulutettuja, eivät suinkaan korkeasti koulutettuja.

    Voivoi! Tiettyjen henkilöiden tiedot tällä palstalla tuntuvat perustuvan johonkin käsittämättömiin ennakkoluuloihin ja oletuksiin.

    Ensinnäkin pieni tarkennus:

    Siis SUOMESSA NAISET ovat tasa-arvoisia kansalaisia, joilla on koulutuksestaaan ja sukupuolestaan riippumatta AIVAN SAMAT OIKEUDET kuin miehillä lain mukaan. NAISETKIN ovat siis IHMISIÄ ja KANSALAISIA (tuntuu unohtuvan joiltakin usein, vaikka muuten on muka tilastot ja faktat niin hallussa!!!)

    Suomalaisella naisella on siis oikeus mennä naimisiin aivan kenen kanssa haluaa niin kauan kuin laillista estettä ei ole. (Huom: Esteeksi EI lasketa suomalaisten miesten "peniskateutta" tummapintaisia miehiä kohtaan).

    Onko muka väestörekisterillä tilasto siitä, kuinka moni "alhaisesti" koulutettu nainen on naimisissa "kehitysmaalaisen" miehen kanssa? Höpö höpö. Ja eikös thaivaimojen ja filippiniläisvaimojen koulutustaso ole keskimäärin aika alhainen? Ja mitä väliä näillä on? Eikös pävinvastoin juuri palveluammatteihin , siivoojaksi ja raksalle haetakin ulkomailta väkeä. Suomalaistenkin akateemisten työttömyys kun taas kasvaa...

    Jutuissa ei ole mitään järkeä. Avioliitto kun on kahden ihmisen vapaa liitto eikä mikään työhallinnon tukitoimi.

    Koulutuksen puute jota niin halveksit kehitysmaan asukkailla voi johtua köyhyyden lisäksi sisällissodista, sodista tai muunlaisesta sorrosta. Ajattelitko sitä?

    Se miksi joissakin maissa on epätasa-arvoa, sovinismia ynnä muuta, tuskin johtuu niistä ihmisistä jotka ovat sieltä pois lähteneet.
    Eivätkö itse asiassa monet tänne pakolaisina ja maahanmuuttajina tulleet ovakin niemenomaan paenneet noita oloja itsekin. Meilläkin asuvista pakolaisista monet joutuneet kidutetuiksi puolustaessaan demokratiaa (tunnen henkilökohtaisesti), kun sinä voit istua turvassa kotona tietsikkasi ääressä arvostelemassa asioita. Eikä laittomaksi siirtolaiseksikaan lähtemien aina herkkua ole, ajattelen esim. Kanarian saarille pyrkivien afrikkalaisten kohtaloja.

    Mitä hyötyä sulla on kaikesta hienosta kehittyneen maan rauhasta, demokratiasta, tasa-arvosta ja korkeasta koulutuksesta, jos ymmärrys, sydämen sivistys ja myötätunto puuttuu?????

    Äänestä

  • niiiii... kirjoitti:

    Harvoin sinun juttujasi voi älykkäästi edes kommentoida! Ja katsos, ei meillä kaikilla ole se suosikkisi marokkolainen tai turkkilainen aviomies, maailma on oikeasti hieman suurempi kuin sinä sen käsität!

    "Ja katsos, ei meillä kaikilla ole se suosikkisi marokkolainen tai turkkilainen aviomies, maailma on oikeasti hieman suurempi kuin sinä sen käsität!"

    No tuskinpa ne nigerialaiset, gambialaiset, ghanalaiset, kenialaiset, sudanilaiset, iranilaiset, kurdit, irakilaiset, afganistanilaiset jne. ovat yhtään parempia kuin marokkolaiset ja turkkilaiset. Jostain näistä kehitysmaista se sinunkin armaasi on lähtöisin.

    Äänestä

  • €$@ kirjoitti:

    "Ja katsos, ei meillä kaikilla ole se suosikkisi marokkolainen tai turkkilainen aviomies, maailma on oikeasti hieman suurempi kuin sinä sen käsität!"

    No tuskinpa ne nigerialaiset, gambialaiset, ghanalaiset, kenialaiset, sudanilaiset, iranilaiset, kurdit, irakilaiset, afganistanilaiset jne. ovat yhtään parempia kuin marokkolaiset ja turkkilaiset. Jostain näistä kehitysmaista se sinunkin armaasi on lähtöisin.

    Juu, niin onkin ja häneltä löytyy varmasti paljon enemmän viisautta, rohkeutta, ystävällisyyttä, vahvuutta, luotettavuutta, inhimillisyyttä,rehellisyyttä, komeutta ja rakkautta kuin sinulta!! ;)

    Äänestä

  • €$@ kirjoitti:

    minun keksintöni ole, googletat vain "monikulttuuriset suhteet sillanrakentajina" ja etsit sieltä. Muistaakseni siellä mainittiin, että mm. marokkolaisten ja turkkilaisten miesten suomalaiset puolisot ovat keskimäärin vähemmän koulutettuja kuin vaikkapa brittimiesten suomalaiset puolisot.

    Ei sullakaan sitten ollut mitään älykkäämpää sanottavaa edelliseen viestiini...

    Muistetaan heti ensimmäisestä viestistä lähtien laittaa se "keskimäärin" tuonne väliin. Hieman eri viestiä lähetit tuossa ensimmäisessä kommentissasi:

    "ps. Kehitysmaiden miesten kanssa naimisissa olevat suomalaiset naiset ovat matalasti koulutettuja, eivät suinkaan korkeasti koulutettuja. "

    Tälläkin palstalla pyörii useampi korkeasti koulutettuja (tai ainakin kouluttautumisvaiheessa olevia) naisihmisiä, joilla on puoliso kehitysmaasta. Samoin on itselläni puoliso sellaisesta maasta ja molemmilla on korkea koulutus.

    Äänestä

  • niiiiin kirjoitti:

    Juu, niin onkin ja häneltä löytyy varmasti paljon enemmän viisautta, rohkeutta, ystävällisyyttä, vahvuutta, luotettavuutta, inhimillisyyttä,rehellisyyttä, komeutta ja rakkautta kuin sinulta!! ;)

    Ihan varmasti löytyy... Odotapa nyt vuosi tai pari ja katsotaan sitten uudelleen tilannetta. :-)

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Muistetaan heti ensimmäisestä viestistä lähtien laittaa se "keskimäärin" tuonne väliin. Hieman eri viestiä lähetit tuossa ensimmäisessä kommentissasi:

    "ps. Kehitysmaiden miesten kanssa naimisissa olevat suomalaiset naiset ovat matalasti koulutettuja, eivät suinkaan korkeasti koulutettuja. "

    Tälläkin palstalla pyörii useampi korkeasti koulutettuja (tai ainakin kouluttautumisvaiheessa olevia) naisihmisiä, joilla on puoliso kehitysmaasta. Samoin on itselläni puoliso sellaisesta maasta ja molemmilla on korkea koulutus.

    Toisaalta, voidaan myös kiistellä siitä, mikä itse asiassa on korkeasti koulutettu. Onhan tällä palstalla tosiaan muutama "korkeasti koulutettu" humanisti, mutta toisaalta kuka tahansa vähä-älyinen pääsee johonkin humanistiseen tiedekuntaan opiskelemaan. Riittää, että opettelee jonkun läpyskän tai pari ulkoa ja se on siinä. Palstan "korkeasti koulutetuilta" naisilta puuttuu se kaikkein oleellisin eli looginen päättelykyky, eivät he muuten olisi naimisissa jonkun kurdin kanssa saati tekisi sille lapsia.

    Toisaalta, onhan se filosofian maisterikin kai parempi kuin ammatillinen koulutus (ainakin jonkun mielestä), sillä KESKIMÄÄRIN kehitysmaiden miesten kanssa naimisissa olevilla suomalaisilla naisilla on "vain" ammatillinen koulutus.

    ps. Mainitaan nyt vielä, koska siitä kuitenkin tulee avautumisia, että korkea koulutus eli yliopisto-/korkeakouluopinnot eivät takaa älykkyyttä. Toisaalta, ammatillisen koulutuksen saaneet voivat myös ihan hyvin olla älykkäitä. Tosin, teknillisessä yliopistossa tai lääketieteellisessä opiskeleva on todennäköisemmin älykäs kuin ammatillisen koulutuksen omaava. Ammatillisen koulutuksen saaneet naiset ja korkeasti koulutetut naiset, jotka ovat naimisissa kehitysmaan miesten kanssa eivät kuitenkaan ole terävimpiä kyniä penaalissa.

    Äänestä

  • €$@ kirjoitti:

    Toisaalta, voidaan myös kiistellä siitä, mikä itse asiassa on korkeasti koulutettu. Onhan tällä palstalla tosiaan muutama "korkeasti koulutettu" humanisti, mutta toisaalta kuka tahansa vähä-älyinen pääsee johonkin humanistiseen tiedekuntaan opiskelemaan. Riittää, että opettelee jonkun läpyskän tai pari ulkoa ja se on siinä. Palstan "korkeasti koulutetuilta" naisilta puuttuu se kaikkein oleellisin eli looginen päättelykyky, eivät he muuten olisi naimisissa jonkun kurdin kanssa saati tekisi sille lapsia.

    Toisaalta, onhan se filosofian maisterikin kai parempi kuin ammatillinen koulutus (ainakin jonkun mielestä), sillä KESKIMÄÄRIN kehitysmaiden miesten kanssa naimisissa olevilla suomalaisilla naisilla on "vain" ammatillinen koulutus.

    ps. Mainitaan nyt vielä, koska siitä kuitenkin tulee avautumisia, että korkea koulutus eli yliopisto-/korkeakouluopinnot eivät takaa älykkyyttä. Toisaalta, ammatillisen koulutuksen saaneet voivat myös ihan hyvin olla älykkäitä. Tosin, teknillisessä yliopistossa tai lääketieteellisessä opiskeleva on todennäköisemmin älykäs kuin ammatillisen koulutuksen omaava. Ammatillisen koulutuksen saaneet naiset ja korkeasti koulutetut naiset, jotka ovat naimisissa kehitysmaan miesten kanssa eivät kuitenkaan ole terävimpiä kyniä penaalissa.

    Mikäs on sinun koulutuksesi?

    Äänestä

  • €$@ kirjoitti:

    Ihan varmasti löytyy... Odotapa nyt vuosi tai pari ja katsotaan sitten uudelleen tilannetta. :-)

    Juu, luulenpa,että parin vuoden päästä mies on vieläkin viisaampi, katsos ei ole tuollaisen esamaisen ailahteleva pikkupoika...

    Äänestä

  • €$@ kirjoitti:

    Toisaalta, voidaan myös kiistellä siitä, mikä itse asiassa on korkeasti koulutettu. Onhan tällä palstalla tosiaan muutama "korkeasti koulutettu" humanisti, mutta toisaalta kuka tahansa vähä-älyinen pääsee johonkin humanistiseen tiedekuntaan opiskelemaan. Riittää, että opettelee jonkun läpyskän tai pari ulkoa ja se on siinä. Palstan "korkeasti koulutetuilta" naisilta puuttuu se kaikkein oleellisin eli looginen päättelykyky, eivät he muuten olisi naimisissa jonkun kurdin kanssa saati tekisi sille lapsia.

    Toisaalta, onhan se filosofian maisterikin kai parempi kuin ammatillinen koulutus (ainakin jonkun mielestä), sillä KESKIMÄÄRIN kehitysmaiden miesten kanssa naimisissa olevilla suomalaisilla naisilla on "vain" ammatillinen koulutus.

    ps. Mainitaan nyt vielä, koska siitä kuitenkin tulee avautumisia, että korkea koulutus eli yliopisto-/korkeakouluopinnot eivät takaa älykkyyttä. Toisaalta, ammatillisen koulutuksen saaneet voivat myös ihan hyvin olla älykkäitä. Tosin, teknillisessä yliopistossa tai lääketieteellisessä opiskeleva on todennäköisemmin älykäs kuin ammatillisen koulutuksen omaava. Ammatillisen koulutuksen saaneet naiset ja korkeasti koulutetut naiset, jotka ovat naimisissa kehitysmaan miesten kanssa eivät kuitenkaan ole terävimpiä kyniä penaalissa.

    "Ammatillisen koulutuksen saaneet naiset ja korkeasti koulutetut naiset, jotka ovat naimisissa kehitysmaan miesten kanssa eivät kuitenkaan ole terävimpiä kyniä penaalissa. "

    esa hei, miksi jaksa aina jauhaa samaa p******? Mitä tuosta saat? Sen verran älyä täällä kirjoittelevilta naisilta löytyy,että eivät voi kuin naureskella ja pyöritellä silmiä jutuillesi...

    Äänestä

  • €$@ kirjoitti:

    Toisaalta, voidaan myös kiistellä siitä, mikä itse asiassa on korkeasti koulutettu. Onhan tällä palstalla tosiaan muutama "korkeasti koulutettu" humanisti, mutta toisaalta kuka tahansa vähä-älyinen pääsee johonkin humanistiseen tiedekuntaan opiskelemaan. Riittää, että opettelee jonkun läpyskän tai pari ulkoa ja se on siinä. Palstan "korkeasti koulutetuilta" naisilta puuttuu se kaikkein oleellisin eli looginen päättelykyky, eivät he muuten olisi naimisissa jonkun kurdin kanssa saati tekisi sille lapsia.

    Toisaalta, onhan se filosofian maisterikin kai parempi kuin ammatillinen koulutus (ainakin jonkun mielestä), sillä KESKIMÄÄRIN kehitysmaiden miesten kanssa naimisissa olevilla suomalaisilla naisilla on "vain" ammatillinen koulutus.

    ps. Mainitaan nyt vielä, koska siitä kuitenkin tulee avautumisia, että korkea koulutus eli yliopisto-/korkeakouluopinnot eivät takaa älykkyyttä. Toisaalta, ammatillisen koulutuksen saaneet voivat myös ihan hyvin olla älykkäitä. Tosin, teknillisessä yliopistossa tai lääketieteellisessä opiskeleva on todennäköisemmin älykäs kuin ammatillisen koulutuksen omaava. Ammatillisen koulutuksen saaneet naiset ja korkeasti koulutetut naiset, jotka ovat naimisissa kehitysmaan miesten kanssa eivät kuitenkaan ole terävimpiä kyniä penaalissa.

    "Toisaalta, voidaan myös kiistellä siitä, mikä itse asiassa on korkeasti koulutettu."

    Minäkin tässä taannoin peräänkuulutin, että josko nämä "korkeasti koulutetut" vaivautuisivat ilmoittamaan myös tutkinnon. Ei tarvinne erikseen mainita, että pyyntööni ei suhtauduttu kovinkaan myönteisesti.

    Äänestä

  • €$@ kirjoitti:

    Toisaalta, voidaan myös kiistellä siitä, mikä itse asiassa on korkeasti koulutettu. Onhan tällä palstalla tosiaan muutama "korkeasti koulutettu" humanisti, mutta toisaalta kuka tahansa vähä-älyinen pääsee johonkin humanistiseen tiedekuntaan opiskelemaan. Riittää, että opettelee jonkun läpyskän tai pari ulkoa ja se on siinä. Palstan "korkeasti koulutetuilta" naisilta puuttuu se kaikkein oleellisin eli looginen päättelykyky, eivät he muuten olisi naimisissa jonkun kurdin kanssa saati tekisi sille lapsia.

    Toisaalta, onhan se filosofian maisterikin kai parempi kuin ammatillinen koulutus (ainakin jonkun mielestä), sillä KESKIMÄÄRIN kehitysmaiden miesten kanssa naimisissa olevilla suomalaisilla naisilla on "vain" ammatillinen koulutus.

    ps. Mainitaan nyt vielä, koska siitä kuitenkin tulee avautumisia, että korkea koulutus eli yliopisto-/korkeakouluopinnot eivät takaa älykkyyttä. Toisaalta, ammatillisen koulutuksen saaneet voivat myös ihan hyvin olla älykkäitä. Tosin, teknillisessä yliopistossa tai lääketieteellisessä opiskeleva on todennäköisemmin älykäs kuin ammatillisen koulutuksen omaava. Ammatillisen koulutuksen saaneet naiset ja korkeasti koulutetut naiset, jotka ovat naimisissa kehitysmaan miesten kanssa eivät kuitenkaan ole terävimpiä kyniä penaalissa.

    Pätemäänkö täällä nyt pääsee? Siinä tapauksessa olen aina valmiina osallistumaan keskusteluun. :)

    Laitat taas käsityksesi kattamaan koko porukan. Mitenkään humanisteja väheksymättä, itse opiskelen Teknillisessä Korkeakoulussa hyvinkin vaativaa teknistä alaa. Homma vaatii paljon matemaattista ja geometrista hahmotuskykyä, loogisesta päättelykyvystä puhumattakaan. Ja kyllä minä siellä pärjään muiden veroisesti. Jos olisin vähän ahkerampi, pärjäisin loistavasti.

    Sen verran vähän on opiskelijoita ja varsinkin meitä tyttöjä tuossa lajissa, että en viitsi sitä nimeltä käydä mainitsemaan. Läheisemmät tutut tunnistaisivat minut joka tapauksessa jos tätä palstaa lukisivat, mutta jokaisen puolitutun ei tarvitse tietää elämäni kiemuroista.

    Äänestä

  • taas,,,... kirjoitti:

    Voivoi! Tiettyjen henkilöiden tiedot tällä palstalla tuntuvat perustuvan johonkin käsittämättömiin ennakkoluuloihin ja oletuksiin.

    Ensinnäkin pieni tarkennus:

    Siis SUOMESSA NAISET ovat tasa-arvoisia kansalaisia, joilla on koulutuksestaaan ja sukupuolestaan riippumatta AIVAN SAMAT OIKEUDET kuin miehillä lain mukaan. NAISETKIN ovat siis IHMISIÄ ja KANSALAISIA (tuntuu unohtuvan joiltakin usein, vaikka muuten on muka tilastot ja faktat niin hallussa!!!)

    Suomalaisella naisella on siis oikeus mennä naimisiin aivan kenen kanssa haluaa niin kauan kuin laillista estettä ei ole. (Huom: Esteeksi EI lasketa suomalaisten miesten "peniskateutta" tummapintaisia miehiä kohtaan).

    Onko muka väestörekisterillä tilasto siitä, kuinka moni "alhaisesti" koulutettu nainen on naimisissa "kehitysmaalaisen" miehen kanssa? Höpö höpö. Ja eikös thaivaimojen ja filippiniläisvaimojen koulutustaso ole keskimäärin aika alhainen? Ja mitä väliä näillä on? Eikös pävinvastoin juuri palveluammatteihin , siivoojaksi ja raksalle haetakin ulkomailta väkeä. Suomalaistenkin akateemisten työttömyys kun taas kasvaa...

    Jutuissa ei ole mitään järkeä. Avioliitto kun on kahden ihmisen vapaa liitto eikä mikään työhallinnon tukitoimi.

    Koulutuksen puute jota niin halveksit kehitysmaan asukkailla voi johtua köyhyyden lisäksi sisällissodista, sodista tai muunlaisesta sorrosta. Ajattelitko sitä?

    Se miksi joissakin maissa on epätasa-arvoa, sovinismia ynnä muuta, tuskin johtuu niistä ihmisistä jotka ovat sieltä pois lähteneet.
    Eivätkö itse asiassa monet tänne pakolaisina ja maahanmuuttajina tulleet ovakin niemenomaan paenneet noita oloja itsekin. Meilläkin asuvista pakolaisista monet joutuneet kidutetuiksi puolustaessaan demokratiaa (tunnen henkilökohtaisesti), kun sinä voit istua turvassa kotona tietsikkasi ääressä arvostelemassa asioita. Eikä laittomaksi siirtolaiseksikaan lähtemien aina herkkua ole, ajattelen esim. Kanarian saarille pyrkivien afrikkalaisten kohtaloja.

    Mitä hyötyä sulla on kaikesta hienosta kehittyneen maan rauhasta, demokratiasta, tasa-arvosta ja korkeasta koulutuksesta, jos ymmärrys, sydämen sivistys ja myötätunto puuttuu?????

    "Onko muka väestörekisterillä tilasto siitä, kuinka moni "alhaisesti" koulutettu nainen on naimisissa "kehitysmaalaisen" miehen kanssa? Höpö höpö."

    Kyllä vaan jokaisesta meistä tiedot väestörekisterin tietokannasta löytyy.
    Kuka tahansa voi haluamillaan muuttujilla tuolta tilaston itselleen ajaa jos oikeudet tuohon tietokantaan on. Voit myös maksua vastaan tilata haluamasi tilason kuten tutkijat tekevätkin.
    Alhaisin koulutus löytyy nimenomaan suomalaisilta naisilta jotka ovat naimisissa miehen kanssa joka on kotoisin lähi-idästä tai afrikan mantereelta.
    Useimmitenhan naimisiin mennään sen maan kansalaisen kanssa jossa maassa itsekin asuu/ on töissä. Korkeasti koulutetut naiset harvemmin asuu/ ovat noissa maissa töissä.

    Äänestä

  • tilastoidaan kirjoitti:

    "Onko muka väestörekisterillä tilasto siitä, kuinka moni "alhaisesti" koulutettu nainen on naimisissa "kehitysmaalaisen" miehen kanssa? Höpö höpö."

    Kyllä vaan jokaisesta meistä tiedot väestörekisterin tietokannasta löytyy.
    Kuka tahansa voi haluamillaan muuttujilla tuolta tilaston itselleen ajaa jos oikeudet tuohon tietokantaan on. Voit myös maksua vastaan tilata haluamasi tilason kuten tutkijat tekevätkin.
    Alhaisin koulutus löytyy nimenomaan suomalaisilta naisilta jotka ovat naimisissa miehen kanssa joka on kotoisin lähi-idästä tai afrikan mantereelta.
    Useimmitenhan naimisiin mennään sen maan kansalaisen kanssa jossa maassa itsekin asuu/ on töissä. Korkeasti koulutetut naiset harvemmin asuu/ ovat noissa maissa töissä.

    "Useimmitenhan naimisiin mennään sen maan kansalaisen kanssa jossa maassa itsekin asuu/ on töissä. Korkeasti koulutetut naiset harvemmin asuu/ ovat noissa maissa töissä."

    Korkeasti koulutetut siellä juuri ovatkin töissä, jos siellä ylipäätään kukaan on. Mitä sinä kuvittelet siellä kouluttamattoman suomalaisen tekevän? Ei ota töihin mikään kotimaan firma tai yhteisö ulkomaan komennukselle, ei edes ilmaiseksi, eikä ota paikallinenkaan työnantaja, kun paikalliset tekevät hommat ruokapalkalla/taskurahalla. Ei kouluttamaton suomalainen matkusta lomillakaan kuin korkeintaan Tallinnaan tai Kanarialle (syömään lihapullia). Näin on näreet!

    Teillä hölmöillä on se luulo, että naiset hakevat ne kaikki miehensä itse tuolta maailmalta. Moni kuitenkin löytää ne ihqunsa ihan täältä koto-Suomesta. Katsos, ei moneenkaan paikkaan tehdä turistimatkoja ja omatoimimatkailu saattaa käydä hengen päälle. Suurin osa maista, joista saapuu turvapaikanhakijoita, ovat "matkailukelvottomia" ts. matkailu niissä ei tuota sitä nautintoa ja lepoa, mitä suomalaiset pakettimatkoiltaan hakevat.

    Äänestä

  • voivoivoivoi kirjoitti:

    "Useimmitenhan naimisiin mennään sen maan kansalaisen kanssa jossa maassa itsekin asuu/ on töissä. Korkeasti koulutetut naiset harvemmin asuu/ ovat noissa maissa töissä."

    Korkeasti koulutetut siellä juuri ovatkin töissä, jos siellä ylipäätään kukaan on. Mitä sinä kuvittelet siellä kouluttamattoman suomalaisen tekevän? Ei ota töihin mikään kotimaan firma tai yhteisö ulkomaan komennukselle, ei edes ilmaiseksi, eikä ota paikallinenkaan työnantaja, kun paikalliset tekevät hommat ruokapalkalla/taskurahalla. Ei kouluttamaton suomalainen matkusta lomillakaan kuin korkeintaan Tallinnaan tai Kanarialle (syömään lihapullia). Näin on näreet!

    Teillä hölmöillä on se luulo, että naiset hakevat ne kaikki miehensä itse tuolta maailmalta. Moni kuitenkin löytää ne ihqunsa ihan täältä koto-Suomesta. Katsos, ei moneenkaan paikkaan tehdä turistimatkoja ja omatoimimatkailu saattaa käydä hengen päälle. Suurin osa maista, joista saapuu turvapaikanhakijoita, ovat "matkailukelvottomia" ts. matkailu niissä ei tuota sitä nautintoa ja lepoa, mitä suomalaiset pakettimatkoiltaan hakevat.

    "Korkeasti koulutetut siellä juuri ovatkin töissä, jos siellä ylipäätään kukaan on."

    Näinpä juuri eli JOS SIELLÄ YLIPÄÄTÄÄN KUKAAN ON!
    Sen vuoksi korkeasti koulutetuilla naisilla onkin puoliso Englannista, USA:sta, Ranskasta, Saksasta jne. eikä suinkaan Afrikan mantereelta tai lähi-idästä :)
    Turha edes kuvitellakkaan että esimerkiksi Turkissa on niin paljon korkeasti koulutettuja suomalais naisia että niistä riittää yli 100 avioliittoa / vuosi. Kyllä ne lähinnä mese- tai lomaromanssin seurauksia on joissa ei koulutusta vaadita :)

    Äänestä

  • windflow kirjoitti:

    Pätemäänkö täällä nyt pääsee? Siinä tapauksessa olen aina valmiina osallistumaan keskusteluun. :)

    Laitat taas käsityksesi kattamaan koko porukan. Mitenkään humanisteja väheksymättä, itse opiskelen Teknillisessä Korkeakoulussa hyvinkin vaativaa teknistä alaa. Homma vaatii paljon matemaattista ja geometrista hahmotuskykyä, loogisesta päättelykyvystä puhumattakaan. Ja kyllä minä siellä pärjään muiden veroisesti. Jos olisin vähän ahkerampi, pärjäisin loistavasti.

    Sen verran vähän on opiskelijoita ja varsinkin meitä tyttöjä tuossa lajissa, että en viitsi sitä nimeltä käydä mainitsemaan. Läheisemmät tutut tunnistaisivat minut joka tapauksessa jos tätä palstaa lukisivat, mutta jokaisen puolitutun ei tarvitse tietää elämäni kiemuroista.

    Loogisesti päätellen löysit sitten itsesi syyrialaisen jalkavaimona. Erittäin hyvin pärjätty!

    Äänestä

  • €$@ kirjoitti:

    Toisaalta, voidaan myös kiistellä siitä, mikä itse asiassa on korkeasti koulutettu. Onhan tällä palstalla tosiaan muutama "korkeasti koulutettu" humanisti, mutta toisaalta kuka tahansa vähä-älyinen pääsee johonkin humanistiseen tiedekuntaan opiskelemaan. Riittää, että opettelee jonkun läpyskän tai pari ulkoa ja se on siinä. Palstan "korkeasti koulutetuilta" naisilta puuttuu se kaikkein oleellisin eli looginen päättelykyky, eivät he muuten olisi naimisissa jonkun kurdin kanssa saati tekisi sille lapsia.

    Toisaalta, onhan se filosofian maisterikin kai parempi kuin ammatillinen koulutus (ainakin jonkun mielestä), sillä KESKIMÄÄRIN kehitysmaiden miesten kanssa naimisissa olevilla suomalaisilla naisilla on "vain" ammatillinen koulutus.

    ps. Mainitaan nyt vielä, koska siitä kuitenkin tulee avautumisia, että korkea koulutus eli yliopisto-/korkeakouluopinnot eivät takaa älykkyyttä. Toisaalta, ammatillisen koulutuksen saaneet voivat myös ihan hyvin olla älykkäitä. Tosin, teknillisessä yliopistossa tai lääketieteellisessä opiskeleva on todennäköisemmin älykäs kuin ammatillisen koulutuksen omaava. Ammatillisen koulutuksen saaneet naiset ja korkeasti koulutetut naiset, jotka ovat naimisissa kehitysmaan miesten kanssa eivät kuitenkaan ole terävimpiä kyniä penaalissa.

    Jos yritit viitata minuun, niin metsään meni ja rytinällä.
    Esa on hyvä ja tarkistaa tiedekunnat sisäänpääsyvaatimukset opinto-ohjelmat ensin ja jutustelee sen jälkeen sitten lisää, jooko?

    Äänestä

  • itse :) kirjoitti:

    "Korkeasti koulutetut siellä juuri ovatkin töissä, jos siellä ylipäätään kukaan on."

    Näinpä juuri eli JOS SIELLÄ YLIPÄÄTÄÄN KUKAAN ON!
    Sen vuoksi korkeasti koulutetuilla naisilla onkin puoliso Englannista, USA:sta, Ranskasta, Saksasta jne. eikä suinkaan Afrikan mantereelta tai lähi-idästä :)
    Turha edes kuvitellakkaan että esimerkiksi Turkissa on niin paljon korkeasti koulutettuja suomalais naisia että niistä riittää yli 100 avioliittoa / vuosi. Kyllä ne lähinnä mese- tai lomaromanssin seurauksia on joissa ei koulutusta vaadita :)

    että ns, Englantilaiset joiden kanssa korkeasti koulutetut Suomalais naiset pariutuvat,ole useimmin juuri noita Intialais/pakistanilaisia?

    Äänestä

Niin, en nyt kuitenkaan sanoisi, että välttämättä naiset mitenkään etupäässä niitä kumppaneita Suomeen tuo. Siis miehiä enempää...

Jos minun pitäisi Suomeen muuttoa alkaa puoltamaan niin ainakin sanoisin, että siellä on sen iänikuisen sosiaaliturvan lisäksi myös raikkaampi ilma, paljon luontoa, hyvä koulutus, suht helppo liikkua paikasta toiseen (esim. ilman omaa autoa, hyviä ruoka-aineksia helposti saatavilla, kätevät kuivauskaapit tiskeille ja pussilakanoissa valmiiksi reiät kulmissa helpottamassa peiton sisälle asettelua, ja ennen kaikkea: salmiakkia! kaiken maailman muodoissaan... löytyyhän noita...

Vaikea kuvitella, että kukaan länsimaalainen pyrkisi Suomeen sosiaaliturvan perässä, ei sillä nyt niin herroiksi elä, mutta ei se minusta välttämättä ole ns. kehitysmaista muuttavienkaan ykkösmotiivi. Monet köyhistä maista länsimaihin muuttavat janoavat vapautta ja uusia mahdollisuuksia, jotka ovat aika minimissään sielä kotomaassa.

Mutta kun noista sossu- ja verovarojen vääriin taskuihin päätymisestä täällä aina murehditaan, niin mitäs mieltä ollaan noista 'mikahäkkisistä' yms. jotka makean omaisuuden ansaittuaan muuttavatkin veroparatiiseihin, etteivät joudukkaan antamaan osaa onnestaan kotoSuomelle?

Äänestä
  • maksaisitko itse heidän sijassaan verot suomeen?noilla tuloilla alkaa verotuskin täällä olla sen verran tuntuvaa ettei taida olla aivan niin isänmaallinen.
    vaikka palkkatuloista verot eivät suomeen päädykään,miehillä on sen verran siteitä suomeen että ei verottajakaan ihan tassujaan jää nuolemaan herrojen varallisuudesta.
    En ole työtön mutta muuttaisin ilomielin maahan jossa sosiaaliturva niin hyvä ettei tarvitsisi herätä joka saatanan aamu ennen kukonlaulua suhteellisen paskan palkan ja raskaan duunin vuoksi:(.
    Ei tämä todellakaan mikään onnela ole länsimaalaisen silmistä katsottuna vaikka köyhien maiden maahanmuuttajat oletettavasti saavat elintason nousun sikäläiseen maahansa verrattuna.
    saavathan he naistakin helposti,suomiseijalta tunnetusti ns.heruu helposti ulkomaalaiselle.

    Äänestä

  • kimiräikköset kirjoitti:

    maksaisitko itse heidän sijassaan verot suomeen?noilla tuloilla alkaa verotuskin täällä olla sen verran tuntuvaa ettei taida olla aivan niin isänmaallinen.
    vaikka palkkatuloista verot eivät suomeen päädykään,miehillä on sen verran siteitä suomeen että ei verottajakaan ihan tassujaan jää nuolemaan herrojen varallisuudesta.
    En ole työtön mutta muuttaisin ilomielin maahan jossa sosiaaliturva niin hyvä ettei tarvitsisi herätä joka saatanan aamu ennen kukonlaulua suhteellisen paskan palkan ja raskaan duunin vuoksi:(.
    Ei tämä todellakaan mikään onnela ole länsimaalaisen silmistä katsottuna vaikka köyhien maiden maahanmuuttajat oletettavasti saavat elintason nousun sikäläiseen maahansa verrattuna.
    saavathan he naistakin helposti,suomiseijalta tunnetusti ns.heruu helposti ulkomaalaiselle.

    "maksaisitko itse heidän sijassaan verot suomeen?"

    Vaikea sanoa kun on niin utopistinen ajatus, etta olisi sellaiset tulot :)

    Mutta sehan siina verotuksessa on ideana, etta ne jotka kykenee maksamaan enemman maksaa enemman koyhempien puolesta. On se minusta vahan kieroa, jos joku nimeomaan siita syysta muuttaa muualle asumaan. Voihan se olla, etta he vaikka lahjoittavatkin hyvantekevaisyyteen ynna muuta yleishyodyllista, mutta tuli vaan mieleen kun on taalla aina ikuinen itkuvirsi niista verorahoista ja niiden vaarinkaytosta.

    Vaikka sosiaaliturva olisi kuinka huippuhyva niin en usko etta silti ihan kaikki mielellaan ihan vaan silla elelisi. Tyo antaa ihmiselle muutakin kuin palkan. Juuri viikonloppuna kun oli puhetta lottovoitoista niin kaverit naureskeli minulle, etta mina se vaan viipottaisin toihin tukka putkella seuraavana aamuna, vaikka voittaisin lotossa :D

    Äänestä

Suomalainen nainen työllistyy lähes takuuvarmasti paremmin ulkomailla kuin ulkomaalainen mies suomesta jollei ole vankkaa ammattitaitoa.Ja uskon ettei useimmilla näistä tuontitavaroista ole laukkujen kantamista,pizzan pohjaan polttamista naisten hurmaamista kummempaa osaamista.

Äänestä

että minulla oli vielä opiskelut kesken (tapasimme ulkomailla, emme kuitenkaan miehen kotimaassa) ja halusimme kuitenkin antaa suhteellemme mahdollisuuden. Muutimme vielä joksikin ajaksi ulkomaille, mutta palasimme taas Suomeen. Täällä molemmilla on työpaikat, miehelle löytyi koulutustaan vastaava työ helposti. Miehen kotimaassa meillä molemmilla olisi todennäköisesti vaikea työllistyä.

Kenties vielä tiemme viekin ulkomaille, mieluusti myös muutamaksi vuodeksi miehen kotimaahan. Mutta nyt ei ole kiire, sen verran hyvin asiamme ovat täällä Suomessa.

Äänestä

Asuimme vuosia ulkomailla ennenkuin muutimme Suomeen. Kaipasin välillä Suomea. Hintoja vertailtuamme huomasimme että Suomesta voi ostaa asunnon hinnalla, jolla sieltäpäin saisi vain autotallin. Jatkoin sitten Suomessa opiskelua ja työntekoa.

Olemme kuitenkin aika usein ulkomailla ja mieheni minua vieläkin useammin. Suomesta hankittiin kämppä vain siksi että halusin olla välillä kotimaassani ja lähellä perhettäni. On tosin mahdollista että muutamme vielä pois Suomesta ja käymme täällä vain kesälomalla. Mies ei halua olla talvella Suomessa ja itsekin olen vain jos olen silloin töissä.

Äänestä

Tämä vastaukseni on nyt vähän ajatusleikkiä kun emme ole kumppanini kanssa edes samassa maassa, mutta onhan näistä asioista paljon puhuttu. En myöskään kommentoi Suomeen tuloa, koska tulevaisuutemme tulee olemaan pitkälti (todennäköisesti) jossain kolmannessa maassa. Mutta voin hyvin kommentoida tuota kumppanini maahan lähtöä.

En tässä elämän vaiheessa voisi mitenkään kuvitella muuttoa miehen maahan. Suurin syy on, että minulla on opinnot kesken, enkä kieliongelmien takia voisi jatkaa niitä miehen kotimaassa. Lisäksi omaan kasan epäilyksiä heidän yliopistojensa opetuksen tasosta. Myöskään mies ei halua tällä hetkellä muuttaa kotimaahansa, vaan kerätä työkokemusta maailmalta.

Myöhemmässä vaiheessa taas ongelmaksi koituisi työt, koska omalla alallani työmahdollisuudet niin Suomessa kuin Syyriassakin ovat heikot. Töitä on jonkun verran, mutta sellaista paperin pyöritystä ne ovat, että eivät minua näin enemmän käytännön ihmisenä kovin kiinnosta. Lisäksi Syyriassa olisi kieliongelman lisäksi sukupuoliongelma. Naiset saavat hyviäkin työpaikkoja, mutta käsittääkseni aika suppealla alavalikoimalla. En tiedä miten he suhtautuisivat naiseen hyvin miesvaltaisella alalla.

Oikeastaan ainoa tilanne, jossa olisin hyvinkin valmis kokeilemaan oudossa kulttuurissa ja ympäristössä elämistä, olisi perheen perustamisen aikoihin. Pienten lasten aikaan en halua työelämässä olla muutenkaan (mikäli vain on mahdollista), joten silloin eivät työllistymisongelmat olisi esteenä. Muuton edellytyksenä kuitenkin olisi, että oppisin siihen mennessä kieltä jollain tasolla ja että pääsisin ennen sitä "kokeilemaan" miten oikeastaan sopeudun paikalliseen kulttuuriin.

Jotenkin tunnen, että sopeutuisin kulttuuriin tietyissä rajoissa. Paikallisia tapoja kunnioittaen, mutta kuitenkin suomalaisena ollen. Pelkäänkin lähinnä, miten mies pystyisi sopeutumaan siihen, että taatusti minun tapojani, tekemisiäni ja olemistani arvosteltaisiin pinnan alla ja selän takan oikein urakalla. Minusta kun ei arabinaisen kaltaista saisi tekemälläkään, saati että haluisinkaan unohtaa omaa taustaani ja minuuttani.

Äänestä

Suomi ei houkuttele nimenomaan mainitsemistasi negatiivisista syistä, joten se on pois suljettu mahdollisuus. Itsekin asun mielummin muualla, olisi siis sääli roudata mies tilanteeseen missä en itsekään viihdy.

Palstalta olen kylläkin lukenut, että monen muun Suomessa asuvan ulkomaalainen aviomies on oppinut kielen, käy töissä ja on saanut ystäviä. Muutama naispuolinen palstalainen myös asuu miehensä kotimaassa. Vaikka maa olisikin elintasoltaan alhaisempi, niin perhe-elämän laatu saattaa olla silti huomattavasti rikkaampi.

Joku taas repii riemunsa siitä, että saa jonottaa ilmaiseksi terveyskeskuksessa. Silloin kannattaa tosiaankin harkita Suomea asuinmaana.

Äänestä

No minä olen kyllä suunnitellut päinvastoin ajattelen miestäni, että muutamme hänen maahansa tai johonkin muuhun maahan kuin Suomeen, sillä näin kieli ei ole ongelma, koska itse voin puhua sujuvasti kahta maailmalla yleisesti käytettyä kieltä vaikkei äidinkieliä olekaan. Hänellä olisi enemmän ongelmia, koska ei osaa suomea kuin muutaman sanan ja fraasin verran.

Toisaalta, kun ei puhu äidinkielenään jotakin vierasta kieltä voi se ainakin aluksi tuntua hankalalta, joten olisivatkohan suomalaiset arkoja lähtemään ja elämään ulkomailla, jossa eivät voi puhua äidinkieltään, vaikka tulisivatkin toimeen jollakin muulla kielellä? En sitten tiedä...

Äänestä
  • Ei kyse ole suomalaisen arkuudesta vaan patanaamat ja kamelikuskit haluavat paremman elintason maahan.No,sehän tokkiinsa sopii tuulipukutanjalle,mitä väliä sillä on jos tulee yksi velttoilija lisää veronmaksajien elätiksi kunhan mustaa makkaraa saa joka päivä.

    Äänestä

  • yksinkertaisempi; kirjoitti:

    Ei kyse ole suomalaisen arkuudesta vaan patanaamat ja kamelikuskit haluavat paremman elintason maahan.No,sehän tokkiinsa sopii tuulipukutanjalle,mitä väliä sillä on jos tulee yksi velttoilija lisää veronmaksajien elätiksi kunhan mustaa makkaraa saa joka päivä.

    Pyhä yksinkertaisuus, sinä nimittäin!! Kokeilepa elämää eri maissa ja höpise sitten omiasi. Jos suomalainen nainen haluaa asua Suomessa ulkomaalaisen miehen kanssa, mikä siinä on niin pahaa? Täällä höpisevien mielestä suomalainen nainen ei "saisi" asua enää Suomessa jos nai ulkomaalaisen, on kuin maanpetturi?! LOL!!!

    Äänestä

  • ********* kirjoitti:

    Pyhä yksinkertaisuus, sinä nimittäin!! Kokeilepa elämää eri maissa ja höpise sitten omiasi. Jos suomalainen nainen haluaa asua Suomessa ulkomaalaisen miehen kanssa, mikä siinä on niin pahaa? Täällä höpisevien mielestä suomalainen nainen ei "saisi" asua enää Suomessa jos nai ulkomaalaisen, on kuin maanpetturi?! LOL!!!

    ainakin jos se mies on Afrikasta tai Lähi-Idästä. Toisaalta, kuten olen jo miljoona kertaa yrittänyt teille selittää, niin te suomalaiset naiset olette Lähi-Idästä ja Afrikasta tulevan maahanmuuton suurimpia häviäjiä. Nämä miehet, kun tuovat sen ihanan kulttuurinsa mukanaan Suomeen.

    Äänestä

  • €$@ kirjoitti:

    ainakin jos se mies on Afrikasta tai Lähi-Idästä. Toisaalta, kuten olen jo miljoona kertaa yrittänyt teille selittää, niin te suomalaiset naiset olette Lähi-Idästä ja Afrikasta tulevan maahanmuuton suurimpia häviäjiä. Nämä miehet, kun tuovat sen ihanan kulttuurinsa mukanaan Suomeen.

    kokemuksen syvällä rintaäänellä... montaakos se €$@ itse on sitten tullut kokaisseeksi?

    Äänestä

raahaa tänne puolisoaan, me tapasimme Suomessa, mieheni on töissä täällä. Olemme puhuneet, että siinä vaiheessa jos meillä joskus on lapsia, voisimme asua ainakin jonkin aikaa myös Intiassa, jotta lapset oppisivat myös miehen äidinkielen kunnolla. Minun on varmasti vaikeampi löytää työtä Intiasta ja täällä meillä on nyt molemmilla vakituiset työpaikat, joten nyt elellään täällä.

Äänestä

Jotkut haluavat tuoda kumppaninsa Suomeen kun eivät itse halua muuttaa pois, suurin osa ulkomaalaisen kanssa avioituvista naisista silti edelleenkin muuttaa miehensä kotimaahan.

Äänestä
  • Siis sellaiset naiset, joiden kumppani on länsimaalainen, muuttavat mm. Britteihin, Ranskaan, Saksaan ja Yhdysvaltoihin.

    Ne naiset, joiden kumppanit ovat kehitysmaista, muuttavat lähes poikkeuksetta Suomeen.

    Äänestä

  • €$@ kirjoitti:

    Siis sellaiset naiset, joiden kumppani on länsimaalainen, muuttavat mm. Britteihin, Ranskaan, Saksaan ja Yhdysvaltoihin.

    Ne naiset, joiden kumppanit ovat kehitysmaista, muuttavat lähes poikkeuksetta Suomeen.

    "Ne naiset, joiden kumppanit ovat kehitysmaista, muuttavat lähes poikkeuksetta Suomeen. " - TAI useasti tapaavat Suomessa (tai kolmannessa maassa). Tai jopa muuttavat Afrikkaan, yllätys yllätys sinulle!

    Äänestä

  • lisää.. kirjoitti:

    "Ne naiset, joiden kumppanit ovat kehitysmaista, muuttavat lähes poikkeuksetta Suomeen. " - TAI useasti tapaavat Suomessa (tai kolmannessa maassa). Tai jopa muuttavat Afrikkaan, yllätys yllätys sinulle!

    Afrikassa on ihan saletisti massoittain suomalaisia naisia kotirouvina. :-D

    "TAI useasti tapaavat Suomessa (tai kolmannessa maassa)."

    Aivan ja jäävät myös Suomeen tai muuttavat, jos ovat tavanneet kolmannessa maassa.

    Äänestä

  • €$@ kirjoitti:

    Afrikassa on ihan saletisti massoittain suomalaisia naisia kotirouvina. :-D

    "TAI useasti tapaavat Suomessa (tai kolmannessa maassa)."

    Aivan ja jäävät myös Suomeen tai muuttavat, jos ovat tavanneet kolmannessa maassa.

    Tuskinpa se sinun asiasi kuitenkaan on,missä ihmiset päättävät asua... Ja kyllä,muutin Afrikkaan miehen mukana,mutta en kotirouvana, on siellä muutakin tekemistä! Ja uudestaankin vielä lähden, ihan tavallista elämää sielläkin on, elämänlaadulta jopa parempaa kuin Suomessa, tietysti sinähän et sitä käsitä, makunsa kullakin...;)

    Äänestä

Lähes 700.000 ihmistä, ja suurin osa kielitaidottomana eri maihin, mm, Kanadaan, Ruotsiin ja Australiaan. Ulkosuomalaisia on noin 1 miljoona. Miksi et ole heidän hyvinvoinnista huolissasi, varmaan aika moni myös heistä syrjäytynyt.Hehän sentään ovat suomalaisia. Aika ihmeellinen kysymys. Toiseksi, eikä ihmisellä ole oikeus valita oma asuinmaansa, jos suomalaisella on se oikeus, miksi ei olisi muilla ?

Äänestä
  • "Toiseksi, eikä ihmisellä ole oikeus valita oma asuinmaansa, jos suomalaisella on se oikeus, miksi ei olisi muilla ?"

    No Suomella, kuten jokaisella muullakin itsenäisellä maalla, on oikeus valikoida maahanmuuttajia haluamallaan tavalla, ihmisoikeussopimusten puitteissa. Maahanmuuttajalla pitää olla joku pätevä syy muuttaa Suomeen. Elintasonkohotus tai halu asua Suomessa ei ole pätevä syy. Työnteko on. Mikään länsimaa ei kestä sitä, jos sata miljoonaa afrikkalaista päättää valita juuri sen länsimaan asuinmaakseen.

    Sinun logiikallasi tosin heillä on oikeus valita asuinmaansa, joten miksi ei? Vai mitä? :-D

    ps. Ei suomalainenkaan voi vain päättää muuttaa vaikka jenkkeihin ja jäädä sinne, kysymättä keneltäkään mitään. Tulis potku perseelle aika nopeasti. Euroopan sisällä Schengen-alueella suomalainen voi liikkua suhteellisen vaivattomasti.

    Äänestä

  • €$@ kirjoitti:

    "Toiseksi, eikä ihmisellä ole oikeus valita oma asuinmaansa, jos suomalaisella on se oikeus, miksi ei olisi muilla ?"

    No Suomella, kuten jokaisella muullakin itsenäisellä maalla, on oikeus valikoida maahanmuuttajia haluamallaan tavalla, ihmisoikeussopimusten puitteissa. Maahanmuuttajalla pitää olla joku pätevä syy muuttaa Suomeen. Elintasonkohotus tai halu asua Suomessa ei ole pätevä syy. Työnteko on. Mikään länsimaa ei kestä sitä, jos sata miljoonaa afrikkalaista päättää valita juuri sen länsimaan asuinmaakseen.

    Sinun logiikallasi tosin heillä on oikeus valita asuinmaansa, joten miksi ei? Vai mitä? :-D

    ps. Ei suomalainenkaan voi vain päättää muuttaa vaikka jenkkeihin ja jäädä sinne, kysymättä keneltäkään mitään. Tulis potku perseelle aika nopeasti. Euroopan sisällä Schengen-alueella suomalainen voi liikkua suhteellisen vaivattomasti.

    Ootte te onnettomat kyllä erivetoja, voi ziiiisus!!! :D :))))))

    "jos sata miljoonaa afrikkalaista"
    Joo, ihan varmaan taneli ne halajaa just sun naapuritaloon kaikki!

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Ootte te onnettomat kyllä erivetoja, voi ziiiisus!!! :D :))))))

    "jos sata miljoonaa afrikkalaista"
    Joo, ihan varmaan taneli ne halajaa just sun naapuritaloon kaikki!

    niin.

    Kyllä ESAn ajatus on aivan oikea, vaikka liioittelikin tuota maahanmuuttajien määrää.

    Ehdottomasti kouluttamattomien ja yhteiskuntaa rasittavien maahanmuuttajien virtaa pitää rajoittaa. Ja rankasti.

    Kuseskele sitten housuusi ihan niin paljon kuin haluat.

    Äänestä

  • €$@ kirjoitti:

    "Toiseksi, eikä ihmisellä ole oikeus valita oma asuinmaansa, jos suomalaisella on se oikeus, miksi ei olisi muilla ?"

    No Suomella, kuten jokaisella muullakin itsenäisellä maalla, on oikeus valikoida maahanmuuttajia haluamallaan tavalla, ihmisoikeussopimusten puitteissa. Maahanmuuttajalla pitää olla joku pätevä syy muuttaa Suomeen. Elintasonkohotus tai halu asua Suomessa ei ole pätevä syy. Työnteko on. Mikään länsimaa ei kestä sitä, jos sata miljoonaa afrikkalaista päättää valita juuri sen länsimaan asuinmaakseen.

    Sinun logiikallasi tosin heillä on oikeus valita asuinmaansa, joten miksi ei? Vai mitä? :-D

    ps. Ei suomalainenkaan voi vain päättää muuttaa vaikka jenkkeihin ja jäädä sinne, kysymättä keneltäkään mitään. Tulis potku perseelle aika nopeasti. Euroopan sisällä Schengen-alueella suomalainen voi liikkua suhteellisen vaivattomasti.

    voi esa, tämä viesti oli jo pohjanoteeraus sinulta!! Yritä edes miettiä,mitä kirjoitat! LOOOL!!!!

    Äänestä

  • €$@ kirjoitti:

    "Toiseksi, eikä ihmisellä ole oikeus valita oma asuinmaansa, jos suomalaisella on se oikeus, miksi ei olisi muilla ?"

    No Suomella, kuten jokaisella muullakin itsenäisellä maalla, on oikeus valikoida maahanmuuttajia haluamallaan tavalla, ihmisoikeussopimusten puitteissa. Maahanmuuttajalla pitää olla joku pätevä syy muuttaa Suomeen. Elintasonkohotus tai halu asua Suomessa ei ole pätevä syy. Työnteko on. Mikään länsimaa ei kestä sitä, jos sata miljoonaa afrikkalaista päättää valita juuri sen länsimaan asuinmaakseen.

    Sinun logiikallasi tosin heillä on oikeus valita asuinmaansa, joten miksi ei? Vai mitä? :-D

    ps. Ei suomalainenkaan voi vain päättää muuttaa vaikka jenkkeihin ja jäädä sinne, kysymättä keneltäkään mitään. Tulis potku perseelle aika nopeasti. Euroopan sisällä Schengen-alueella suomalainen voi liikkua suhteellisen vaivattomasti.

    Oikeus perhe-elämääm on myös mainittu ihmisoikeussopimuksissa ja näin ollen minulla on oikeus saada mieheni tänne. Kyllä myös riippuu aika paljon suomalaisesta puolisosta, antaako miehensä vain makailla kotona, itse en moiseen suostuisi, kyllä saisi lähteä esimään töitä vaikka toisesta maasta, jos ei täältä onnistu. Muslimina hänellä on myös elatusvelvollisuus minuun nähden, joten jos töitä löytyy, voin jäädä joksikin aikaa vaikka koti vaimoksi, jos siltä tuntuu. Missään nimessä en ala häntä elättämään ja olen sen tehnyt selväksi, että rahaa pitää olla tänne tullessa, että voi elättää ainakin itsensä, kunnes oppii kielen ja saa töitä. No, taidat olla mies kun et logiikkaani ymmärrä..valita maansa, kuten suomalainen tekee, no, suurin osa, jotka lähti täältä lähtivät kohottamaan elintasoaan, työpaikoista ei ollut juuri tietoa, muuten kuin ehkä Ruotsin tapauksessa. Osalle löytyi töitä, osa syrjäytyi...se siitä.

    Äänestä

  • oikeassa.. kirjoitti:

    Oikeus perhe-elämääm on myös mainittu ihmisoikeussopimuksissa ja näin ollen minulla on oikeus saada mieheni tänne. Kyllä myös riippuu aika paljon suomalaisesta puolisosta, antaako miehensä vain makailla kotona, itse en moiseen suostuisi, kyllä saisi lähteä esimään töitä vaikka toisesta maasta, jos ei täältä onnistu. Muslimina hänellä on myös elatusvelvollisuus minuun nähden, joten jos töitä löytyy, voin jäädä joksikin aikaa vaikka koti vaimoksi, jos siltä tuntuu. Missään nimessä en ala häntä elättämään ja olen sen tehnyt selväksi, että rahaa pitää olla tänne tullessa, että voi elättää ainakin itsensä, kunnes oppii kielen ja saa töitä. No, taidat olla mies kun et logiikkaani ymmärrä..valita maansa, kuten suomalainen tekee, no, suurin osa, jotka lähti täältä lähtivät kohottamaan elintasoaan, työpaikoista ei ollut juuri tietoa, muuten kuin ehkä Ruotsin tapauksessa. Osalle löytyi töitä, osa syrjäytyi...se siitä.

    Oikeus perhe-elämään on juu, mutta maahanmuuttoviranomaisilla on viimeinen sana maahanmuuttoasioissa. Jos he epäilevät avioliittoa lumeliitoksi, niin armaasi lähtee seuraavalla lennolla takaisin Alanyaan. Heidän ei tarvitse todistella sinulle mitään, pelkkä epäily riittää.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Ootte te onnettomat kyllä erivetoja, voi ziiiisus!!! :D :))))))

    "jos sata miljoonaa afrikkalaista"
    Joo, ihan varmaan taneli ne halajaa just sun naapuritaloon kaikki!

    Kyllä länsimaihin sata miljoonaa afroa olisi tulossa, jos me vain otettaisiin heidät vastaan. Tai jos jokainen ihminen voisi vain yksinkertaisesti valita asuinmaansa ja muuttaa sinne, kuten sinä sanoit, niin kyllähän länsimaihin olisi tulijoita. Se ei vain ole niin yksinkertaista, joten afrojen pitää keksiä muita keinoja päästä tänne, kuten avioliitto Suomen kansalaisen kanssa ja mahdollisesti myös yhteinen lapsi.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Ootte te onnettomat kyllä erivetoja, voi ziiiisus!!! :D :))))))

    "jos sata miljoonaa afrikkalaista"
    Joo, ihan varmaan taneli ne halajaa just sun naapuritaloon kaikki!

    nyt ihan noin hauska juttu kuitenkaan ollut, vai onko sulla pidättelyongelmia eli virtsankarkailua?

    Äänestä

  • €$@ kirjoitti:

    Oikeus perhe-elämään on juu, mutta maahanmuuttoviranomaisilla on viimeinen sana maahanmuuttoasioissa. Jos he epäilevät avioliittoa lumeliitoksi, niin armaasi lähtee seuraavalla lennolla takaisin Alanyaan. Heidän ei tarvitse todistella sinulle mitään, pelkkä epäily riittää.

    mutta hallinto-oikeus korjaa kyllä Migrin (se ei siis ole uvi) virheelliset päätökset ja varmistaa perhe-elämän jatkuvuuden.

    Äänestä

  • €$@ kirjoitti:

    "Toiseksi, eikä ihmisellä ole oikeus valita oma asuinmaansa, jos suomalaisella on se oikeus, miksi ei olisi muilla ?"

    No Suomella, kuten jokaisella muullakin itsenäisellä maalla, on oikeus valikoida maahanmuuttajia haluamallaan tavalla, ihmisoikeussopimusten puitteissa. Maahanmuuttajalla pitää olla joku pätevä syy muuttaa Suomeen. Elintasonkohotus tai halu asua Suomessa ei ole pätevä syy. Työnteko on. Mikään länsimaa ei kestä sitä, jos sata miljoonaa afrikkalaista päättää valita juuri sen länsimaan asuinmaakseen.

    Sinun logiikallasi tosin heillä on oikeus valita asuinmaansa, joten miksi ei? Vai mitä? :-D

    ps. Ei suomalainenkaan voi vain päättää muuttaa vaikka jenkkeihin ja jäädä sinne, kysymättä keneltäkään mitään. Tulis potku perseelle aika nopeasti. Euroopan sisällä Schengen-alueella suomalainen voi liikkua suhteellisen vaivattomasti.

    "Maahanmuuttajalla pitää olla joku pätevä syy muuttaa Suomeen."

    Avio-/avoliitto samaa sukupuolta olevien rekisteröity parisuhde ovat niitä mainitsemiasi päteviä syitä.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    mutta hallinto-oikeus korjaa kyllä Migrin (se ei siis ole uvi) virheelliset päätökset ja varmistaa perhe-elämän jatkuvuuden.

    "mutta hallinto-oikeus korjaa kyllä Migrin (se ei siis ole uvi) virheelliset päätökset ja varmistaa perhe-elämän jatkuvuuden."

    Mutta eipä Migrikään anna kieltävää oleskelulupa-päätöstä jos olette jo pidempään asuneet avioliitossa ennen oleskeluluvan anomista.

    Oleskelulupahan myönnettän perhesiteiden perusteella "jotta hakija voi JATKAA JO ALKANUTTA perhe-elämää".

    Lueppas vastaavasti vaikka KHO:n päätöksiä oleskeluluvista.
    Monessa niistä perustellaan kielteistä päätöstä lauseella:
    "Avioliitto katsotaan solmituksi vain maahantulosäännösten kiertämiseksi".

    Eli PELKKÄ avioliitto ei vielä ole peruste oleskeluluvalle vaan nimenomaan se, että annetaan mahdollisuus jatkaa jo alkanutta perhe-elämää!

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    "Maahanmuuttajalla pitää olla joku pätevä syy muuttaa Suomeen."

    Avio-/avoliitto samaa sukupuolta olevien rekisteröity parisuhde ovat niitä mainitsemiasi päteviä syitä.

    "Avio-/avoliitto samaa sukupuolta olevien rekisteröity parisuhde ovat niitä mainitsemiasi päteviä syitä".

    Ei suinkaan vaan jo aiemmin alkanut perhe-elämä on se syy jolla lupa voidaan myöntää. Siinä ei ole väliä onko kyseessä avo- tai avioliitto sillä papin / maistraatin sana ei anomuksessa paina vaan nimenomaan jo aiemmin jatkunut perhe-elämä on tuo avainsana!
    No sen verran avioliitto helpottaa kyllä tilannetta, että jo lyhyemmälläkin yhdessä asumisajalla voi aviopuoliso luvan saada. Avopuolisoiltahan vaaditaan vähintäin 2 vuoden yhdessäasumista.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    "Maahanmuuttajalla pitää olla joku pätevä syy muuttaa Suomeen."

    Avio-/avoliitto samaa sukupuolta olevien rekisteröity parisuhde ovat niitä mainitsemiasi päteviä syitä.

    Heh, ei tietenkään ole! Oletko koskaan kuullut termiä "lumeliitto"?

    Jessus teitä musunmorsioita...

    Äänestä

  • €$@ kirjoitti:

    Oikeus perhe-elämään on juu, mutta maahanmuuttoviranomaisilla on viimeinen sana maahanmuuttoasioissa. Jos he epäilevät avioliittoa lumeliitoksi, niin armaasi lähtee seuraavalla lennolla takaisin Alanyaan. Heidän ei tarvitse todistella sinulle mitään, pelkkä epäily riittää.

    Ei nyt osunut oikeaan. Olen jo saanut kielteisen päätöksen mieheni oleskelulupaanomukseen. Syy, epäillään ns "lumeliittoa". Toiseksi, miestäni ei voi laittaa Alanyaan, koska hän ei edes asu Suomessa, vaan on edelleen Turkissa. Aiomme kuitenkin tavata Alanyassa pian, joten tuo kaupunki osui oikein.Kolmanneksi, lumeliittokin pitää todistaa viimeistään Hallinto-oikeudessa, jos tapaamisia on ollut riittävä määrä ja suhde kestänyt koko ajan, niin päätös oikaistaan siellä. Useimmiten ensimmäinen päätös on kielteinen ja sen jälkeem tulee oikaisu hallinto-oikeudesta. Kahden vuoden yhteisasumista ei aina tarvita. Ja kiitos vielä ystävällisestä viestistäsi, et varmaan enää ihmettele, miksi olen valinnut miehen toisesta kulttuurista, katsoppa peiliin..ja mieti.

    Äänestä

  • Muutkin tuota samaa kait sanovat, mutta tähdennettäköön, että sen puoleen suomalaisella kuin turkkilaisella tai vaikkapa grönlantilaisella EI ole oikeutta valita asuinmaatansa noin vain. Mistä ihmeestä olet saanut moista päähäsi? Jokainen valtio ja kansa määrittelee ne ehdot maahanmuutolle itse ja yleensä kaikkialla ehdot ovat suht tiukkoja (ei vain meillä).

    Äänestä

  • oikeassa.. kirjoitti:

    Oikeus perhe-elämääm on myös mainittu ihmisoikeussopimuksissa ja näin ollen minulla on oikeus saada mieheni tänne. Kyllä myös riippuu aika paljon suomalaisesta puolisosta, antaako miehensä vain makailla kotona, itse en moiseen suostuisi, kyllä saisi lähteä esimään töitä vaikka toisesta maasta, jos ei täältä onnistu. Muslimina hänellä on myös elatusvelvollisuus minuun nähden, joten jos töitä löytyy, voin jäädä joksikin aikaa vaikka koti vaimoksi, jos siltä tuntuu. Missään nimessä en ala häntä elättämään ja olen sen tehnyt selväksi, että rahaa pitää olla tänne tullessa, että voi elättää ainakin itsensä, kunnes oppii kielen ja saa töitä. No, taidat olla mies kun et logiikkaani ymmärrä..valita maansa, kuten suomalainen tekee, no, suurin osa, jotka lähti täältä lähtivät kohottamaan elintasoaan, työpaikoista ei ollut juuri tietoa, muuten kuin ehkä Ruotsin tapauksessa. Osalle löytyi töitä, osa syrjäytyi...se siitä.

    Missään ihmisoikeussopimuksissa EI (tietääkseni ainakaan) ole taattu muutto-oikeutta mihinkään maahan perhe- tai aviotilanteesta riippumatta. Joten kyllä on oikeus menneä naimisiin ja perustaa perhettä kenen tahansa kanssa, mutta se ei oikeuta sinällään mihinkään.

    Viittaaminen sinun ja muidenkin tapauksessa jo aikoinaan pohjois-Amerikkaan ja Ruotsiin ei sinällään muuta mitään, koska ajat olivat toiset ja vierasta väkeä odotettiin molempiin (edelleenkin maan/kansan oma valinta). Toisin kuin vaikkapa tämän päivän Yhdysvalloissa, jossa maahan pääsyä valvotaan tiukasti ja pääsy evätään ei-toivotuilta henkilöiltä parisuhteista riippumattakin.

    Äänestä

  • oikea laitalinkki kirjoitti:

    Muutkin tuota samaa kait sanovat, mutta tähdennettäköön, että sen puoleen suomalaisella kuin turkkilaisella tai vaikkapa grönlantilaisella EI ole oikeutta valita asuinmaatansa noin vain. Mistä ihmeestä olet saanut moista päähäsi? Jokainen valtio ja kansa määrittelee ne ehdot maahanmuutolle itse ja yleensä kaikkialla ehdot ovat suht tiukkoja (ei vain meillä).

    Että en voi saada omaa turkkilasta miestäni Suomeen, jos en ole asunut hänen kanssaan kahta vuotta Turkissa ??? Aivan uskomaton väite. Tämä jos mikä rikkoo kaikkia ihmisoikeussopimuksia, siis minun pitää jättää kaikki täällä, perhe, työ, asunto ja ystävät, että saisin mieheni tänne ? Olet nyt aika hakuteillä, näin ei voi olla, jos on laitappa tänne perusteet ja pykälät sekä sovellusohjeet lainsäädännöstä ? Sekä anna esimerkit, jos näin on toimittu ? En ikinä tule muuttamaan Turkkin kahdeksi vuodeksi, niin tyhmä en ole, meidän tulevaisuus on täällä, miehelläni on kaksi ammattitutkintoa, metalli ja hoiva-alalta, mutta vaatii päivittämistä täällä Suomessa, hänen työpanostaan tarvitaan tulevaisuudessa, ei päättäjät voi olla niin tyhmiä, että eväävät pääsyn maahan potentiaaliselta työvoimalta, jolla on myös ammatit niille aloille, joista tulee olemaan työvoimapula, jos näin on, tällä maalla on todella sairas maahanmuuttopolitiikka. Teidän rajojen vartioiden mielipiteitä en huomio, koska teillä ei ole omaa ja elämän kautta tulevaa tietoa..

    Äänestä

  • väität kirjoitti:

    Että en voi saada omaa turkkilasta miestäni Suomeen, jos en ole asunut hänen kanssaan kahta vuotta Turkissa ??? Aivan uskomaton väite. Tämä jos mikä rikkoo kaikkia ihmisoikeussopimuksia, siis minun pitää jättää kaikki täällä, perhe, työ, asunto ja ystävät, että saisin mieheni tänne ? Olet nyt aika hakuteillä, näin ei voi olla, jos on laitappa tänne perusteet ja pykälät sekä sovellusohjeet lainsäädännöstä ? Sekä anna esimerkit, jos näin on toimittu ? En ikinä tule muuttamaan Turkkin kahdeksi vuodeksi, niin tyhmä en ole, meidän tulevaisuus on täällä, miehelläni on kaksi ammattitutkintoa, metalli ja hoiva-alalta, mutta vaatii päivittämistä täällä Suomessa, hänen työpanostaan tarvitaan tulevaisuudessa, ei päättäjät voi olla niin tyhmiä, että eväävät pääsyn maahan potentiaaliselta työvoimalta, jolla on myös ammatit niille aloille, joista tulee olemaan työvoimapula, jos näin on, tällä maalla on todella sairas maahanmuuttopolitiikka. Teidän rajojen vartioiden mielipiteitä en huomio, koska teillä ei ole omaa ja elämän kautta tulevaa tietoa..

    Minulle kimmastu, kun sanoin niin kuin asiat ovat. Taisit vetää nyt muiden esittämiä väitteitä minun niskaani.

    Se, mitä olin sanomassa, oli että kenelläkään EI ole mitään universaaleja oikeuksia tällä planeetalla, jokainen valtio määrittelee omat sääntönsä maahanmuuton suhteen tavalla tai toisella. Tiedän, että meillä on kovin tiukat säännöt aviopuolison maahanmuutolle, mutta se EI riko mitään ihmisoikeussopimuksia, koska vieraaseen maahan muutto EI ole ihmisoikeus.

    Sinällään en olekkaan millään tavalla kritisoinut miehesi maahan muuttoa, yritin ja yritän korjata virheellisiä tietojasi siitä. Varmasti tulemme tarvitsemaan monia maahanmuuttajia lahivuosikymmeninä ja olen itsekkin työskennellyt (ja työskentelen) ulkomaalaista taustaa omavien kanssa. Silti säännöt ovat olemassa ja vain niitä noudattamalla miehesi on tervetullut tuleva yhteisömme jäsen. Miehesi kuullostaa työtätekevältä ihmiseltä mikä tekee hänestä aikanaan (luvan kanssa) saavuttuaan toivotun maahanmuuttajan enemmistön silmissä.

    Äänestä

  • oikea laitalinkki kirjoitti:

    Minulle kimmastu, kun sanoin niin kuin asiat ovat. Taisit vetää nyt muiden esittämiä väitteitä minun niskaani.

    Se, mitä olin sanomassa, oli että kenelläkään EI ole mitään universaaleja oikeuksia tällä planeetalla, jokainen valtio määrittelee omat sääntönsä maahanmuuton suhteen tavalla tai toisella. Tiedän, että meillä on kovin tiukat säännöt aviopuolison maahanmuutolle, mutta se EI riko mitään ihmisoikeussopimuksia, koska vieraaseen maahan muutto EI ole ihmisoikeus.

    Sinällään en olekkaan millään tavalla kritisoinut miehesi maahan muuttoa, yritin ja yritän korjata virheellisiä tietojasi siitä. Varmasti tulemme tarvitsemaan monia maahanmuuttajia lahivuosikymmeninä ja olen itsekkin työskennellyt (ja työskentelen) ulkomaalaista taustaa omavien kanssa. Silti säännöt ovat olemassa ja vain niitä noudattamalla miehesi on tervetullut tuleva yhteisömme jäsen. Miehesi kuullostaa työtätekevältä ihmiseltä mikä tekee hänestä aikanaan (luvan kanssa) saavuttuaan toivotun maahanmuuttajan enemmistön silmissä.

    Mieheni ei vieroksu työtä, hän oli sairaalassa, omassa kaupungissaan, töissä tietokoneiden kanssa, noin 4 vuotta,sekä lähihoitajana, mutta sanoi, että tarvitsee ruumiillista työtä, hän hakeutui Istanbuliin töihin, tekee siellä töitä puutarhoissa, ja janoaa ruumiillista työtä, ei ole laiska, jos ei ole saanut päivittäistä "työannosta" sanoo voivansa pahoin, ja yrittää urheilla. Hänellä on lukio ja ammttikoulu suoritettuna, metalli alalta, mutta, se ei päde täällä, joten kun hän tulee, ja jos tulee Suomeen, meidän tulee miettiä, mikä on hänen lopullinen työ. En voi enkä halua elättää ketään miestä, joten olen kertonut hänelle, että pitää myös olla rahaa mukana jos tulee. Minä hänen vaimonaan, ja kun molemmat olemme muslimeita, olen oikeutettu olemaan koti vaimo, kun mieheni saa töitä ja sen aion tehdä, koska työelämää on niin paljon takana. Hänellä kun on elatusvelvollisuus meidän uskonnon mukaan. Nainen ei saa mennä edes työhön, jos mies ansaitsee tarpeeksi. Tämä jos mikä on ihanaa, en halua päteä missän vaan harrastaa mieluisia asioita.

    Äänestä

  • että ymmärrit kirjoitti:

    Mieheni ei vieroksu työtä, hän oli sairaalassa, omassa kaupungissaan, töissä tietokoneiden kanssa, noin 4 vuotta,sekä lähihoitajana, mutta sanoi, että tarvitsee ruumiillista työtä, hän hakeutui Istanbuliin töihin, tekee siellä töitä puutarhoissa, ja janoaa ruumiillista työtä, ei ole laiska, jos ei ole saanut päivittäistä "työannosta" sanoo voivansa pahoin, ja yrittää urheilla. Hänellä on lukio ja ammttikoulu suoritettuna, metalli alalta, mutta, se ei päde täällä, joten kun hän tulee, ja jos tulee Suomeen, meidän tulee miettiä, mikä on hänen lopullinen työ. En voi enkä halua elättää ketään miestä, joten olen kertonut hänelle, että pitää myös olla rahaa mukana jos tulee. Minä hänen vaimonaan, ja kun molemmat olemme muslimeita, olen oikeutettu olemaan koti vaimo, kun mieheni saa töitä ja sen aion tehdä, koska työelämää on niin paljon takana. Hänellä kun on elatusvelvollisuus meidän uskonnon mukaan. Nainen ei saa mennä edes työhön, jos mies ansaitsee tarpeeksi. Tämä jos mikä on ihanaa, en halua päteä missän vaan harrastaa mieluisia asioita.

    Karvaranne kelpaa vain kebabpizzeriaan.

    Turha veivata, apina on apina.

    Äänestä

  • väität kirjoitti:

    Että en voi saada omaa turkkilasta miestäni Suomeen, jos en ole asunut hänen kanssaan kahta vuotta Turkissa ??? Aivan uskomaton väite. Tämä jos mikä rikkoo kaikkia ihmisoikeussopimuksia, siis minun pitää jättää kaikki täällä, perhe, työ, asunto ja ystävät, että saisin mieheni tänne ? Olet nyt aika hakuteillä, näin ei voi olla, jos on laitappa tänne perusteet ja pykälät sekä sovellusohjeet lainsäädännöstä ? Sekä anna esimerkit, jos näin on toimittu ? En ikinä tule muuttamaan Turkkin kahdeksi vuodeksi, niin tyhmä en ole, meidän tulevaisuus on täällä, miehelläni on kaksi ammattitutkintoa, metalli ja hoiva-alalta, mutta vaatii päivittämistä täällä Suomessa, hänen työpanostaan tarvitaan tulevaisuudessa, ei päättäjät voi olla niin tyhmiä, että eväävät pääsyn maahan potentiaaliselta työvoimalta, jolla on myös ammatit niille aloille, joista tulee olemaan työvoimapula, jos näin on, tällä maalla on todella sairas maahanmuuttopolitiikka. Teidän rajojen vartioiden mielipiteitä en huomio, koska teillä ei ole omaa ja elämän kautta tulevaa tietoa..

    Melkein "pakko" nyt kommentoida tuota lausahdustasi, ettet tule koskaan muuttamaan Turkkiin kahdeksi vuodeksi. Aika harkitsematon kommentti ihmiseltä, joka haluaa elää parisuhteessa turkkilaisen miehen kanssa. Mitäs sitten, kun miehesi joku kaunis päivä lapsiperheen isänä sanookin, että kaipaa kotimaataan ja haluaisi asua sielläkin jonkun aikaa? Onko kylmä kommenttisi siihen kohtaan vain: "Ei tule onnistumaan... Minä en sinne lähde."?

    Ei kovin hyvältä kuullosta kun ajattelee, miten paljon muutenkin joustamista kulttuurien ja uskontojen yli seurustelu vaatii. Toivottavasti teillä menee kaikki hyvin ja miehesi on tyytyväinen oloonsa Suomessa tulevat vuosikymmenet, mutta ehkä tuota asiaa olisi silti syytä hieman miettiä.

    Äänestä

  • väität kirjoitti:

    Että en voi saada omaa turkkilasta miestäni Suomeen, jos en ole asunut hänen kanssaan kahta vuotta Turkissa ??? Aivan uskomaton väite. Tämä jos mikä rikkoo kaikkia ihmisoikeussopimuksia, siis minun pitää jättää kaikki täällä, perhe, työ, asunto ja ystävät, että saisin mieheni tänne ? Olet nyt aika hakuteillä, näin ei voi olla, jos on laitappa tänne perusteet ja pykälät sekä sovellusohjeet lainsäädännöstä ? Sekä anna esimerkit, jos näin on toimittu ? En ikinä tule muuttamaan Turkkin kahdeksi vuodeksi, niin tyhmä en ole, meidän tulevaisuus on täällä, miehelläni on kaksi ammattitutkintoa, metalli ja hoiva-alalta, mutta vaatii päivittämistä täällä Suomessa, hänen työpanostaan tarvitaan tulevaisuudessa, ei päättäjät voi olla niin tyhmiä, että eväävät pääsyn maahan potentiaaliselta työvoimalta, jolla on myös ammatit niille aloille, joista tulee olemaan työvoimapula, jos näin on, tällä maalla on todella sairas maahanmuuttopolitiikka. Teidän rajojen vartioiden mielipiteitä en huomio, koska teillä ei ole omaa ja elämän kautta tulevaa tietoa..

    Ei kai kukaan ole väittänyt etteikö miehelläsi olisi mahdollisuutta päästä Suomeen mutta ihan turha vedota mihinkään ihmisoikeussopimuksiin, sillä ne eivät anna miehellesi oikeutta maahanmuuttoon.
    tässä perusteita:

    Ihmisoikeuksien yleismaailmallisen julistuksen (10.12.1948) mukaan rodusta,
    kansalaisuudesta tai uskonnosta johtuvista rajoituksista riippumatta täysi-ikäisillä
    miehillä ja naisilla on oikeus solmia avioliitto ja perustaa perhe.

    Euroopan ihmisoikeussopimus (18.5.1990/439, SopS 19) takaa oikeuden solmia avioliitto ja perustaa perhe kansallisten lakien mukaisesti.

    Euroopan unionin perusoikeuskirjassa taataan Euroopan ihmisoikeussopimuksen 8 artiklaa vastaavasti oikeus yksityis- ja perhe-elämän.

    Avioliiton solmiminen on edellä mainituissa sopimuksissa selvästi turvattu nimenomaan ihmisoikeutena. Niissä puhutaan kuitenkin avioelämän suojaamisesta ja kunnioittamisesta eikä oikeudesta perheenjäsenen maahantuloon tai maassa oleskeluun.
    Näistä säännöksistä ei voida johtaa oikeutta perheen yhdistämiseen. Suojelun kohteena on nimenomaan jo harjoitettu perhe-elämä eikä maahanmuutto.

    Maahantuloluvan epääminen ei myöskään merkitse edes Euroopan ihmisoikeussopimuksen 8 artiklan loukkausta vaikka se kohdistuisi henkilöön, jonka perheen muilla jäsenillä on oikeus oleskella kyseisessä sopimusvaltiossa. Artiklan ei nimittäin katsota sisältävän valtiolle yleistä velvoitetta kunnioittaa aviopuolisoiden asuinpaikan osalta tekemää valintaa ja hyväksyä eri kansallisuutta olevien puolisoiden maahanmuuttoa.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Melkein "pakko" nyt kommentoida tuota lausahdustasi, ettet tule koskaan muuttamaan Turkkiin kahdeksi vuodeksi. Aika harkitsematon kommentti ihmiseltä, joka haluaa elää parisuhteessa turkkilaisen miehen kanssa. Mitäs sitten, kun miehesi joku kaunis päivä lapsiperheen isänä sanookin, että kaipaa kotimaataan ja haluaisi asua sielläkin jonkun aikaa? Onko kylmä kommenttisi siihen kohtaan vain: "Ei tule onnistumaan... Minä en sinne lähde."?

    Ei kovin hyvältä kuullosta kun ajattelee, miten paljon muutenkin joustamista kulttuurien ja uskontojen yli seurustelu vaatii. Toivottavasti teillä menee kaikki hyvin ja miehesi on tyytyväinen oloonsa Suomessa tulevat vuosikymmenet, mutta ehkä tuota asiaa olisi silti syytä hieman miettiä.

    Samaa mieltä tästä asiasta. Mieheni kuuluu yhteen turkkilaiseen vähemmistöön ja häntä syrjitään siellä. Hän ei saa hyviä työpaikkoja, eikä voi edetä urallaan. Olemme molemmat todella väsyneitä myös Turkin ihmisoikeustilanteeseen. Näillä näkymin, en voi kuvitella eläväni siellä, jos tilanne muuttuu, niin asiaa voi harkita uudelleen. Jos tietäisit hänen taustat ja kokemukset turkkilaishallinnosta, ymmärtäisit paremmin..

    Äänestä

Eiköhän me "kaikki aina" hehkuteta sitä kuinka hyvä maa Suomi on asua. Miksi sitten ei nekin joilla on ulkomaalainen puoliso haluaisi asua paikassa jossa on hyvä olla? Tarviiko siihen nyt sitten sen kummempaa syytä etsiä?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Oikea laitalinkki kirjoitti:

Joku tuossa alempana jo samaa asiaa kyselikin, mutta ajattelin kysyä asiaa ilman rasistista sävyä. Eli: Miksi suomalaiset, näköjään etupäässä naiset, välttämättä haluavat tuoda ulkomaalaisen kumppaninsa Suomeen?

Kielitaidottomina heillä on vaikeaa löytää töitä, heidän mahdolliset entiset koulutukset ja ammatit eivät päde (ei-länsi-eurooppalaisten tapauksessa) täällä, sekä heillä on useasti kulttuurillisia ristiriitoja meidän kanssamme. Monia varmasti pidemmän päälle alkaa yksinäisyys ja eristyneisyys vaivaamaan, kun ei oman kielisiä tai suomen kielisiäkään ystäviä välttämättä löydy (vaikka puoliso olisikin).

Joten miksi tänne eikä sinne hänen kotimaahansa? Jotkut, kuten R.W. ja kumppanit, varmsti vetoaisivat meidän (mahdollisesti) kehittyneempään yhteiskuntaan ja sosiaaliturvaan. Eivätkä he varmasti täysin väärässäkään ole, mutta onko muita syitä? Oletteko harkinneet asiaa juuri toisinpäin ja voisiko elämänne mahdollisesti toimia jopa paremmin kumppaninne kotimaassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu