MIhin perustuu

kaalikeitto dietti? Mikä siinä on niin hienoa kun ihmiset sitä kehuvat? Kaalikeitto kyllä on hyvää, ja maun takia sitä ajattelin tehdä, mutta samalla juolahti mieleen että jos sitä söisikin sitten viikon ja katsoisi tipuuko yksikään kilo? vai onko ihan huuhaata?
7794
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

on niin pieni että väkisinhän siinä laihtuu. Ei sitä tarvitse viikkoa syödä vaan kun teet ruokaa samalla periaatteella niin ei tarvitse samaa ruokaa syödä jokam päivä.

Äänestä
  • laihtuu vaikka söisi vaan pelkkää perunaa tai leipää, mutta alle kulutuksensa.

    Äänestä

Ei siinä ole mitään muuta kuin että kaalikeitto on niin kevyttä, että jos syö sitä pelkästään, niin väkisinkin tulee aika vähän kaloreita sisään päivässä.

Se voisi yhtä hyvin olla vaikka paprikakeitto, tai tomaattikeitto, tai sipulikeitto, tai purjokeitto...eli mikä tahansa kevyt kasviskeitto, josta iso osa on nestettä ja maku tulee kevyistä vihanneksista.

Huonoa tossa on se, että missään kasviskeitoissa ei juurikaan ole proteiinia, ellei sitä itse niihin lisää. Ja laihduttaja tarvitsee proteiinia lihasten säilyttämisen takia.

Äänestä
  • kaalikeitto ei ole mitään ilman jauhelihaa! että sitä sinne sekaan vaan...

    Äänestä

  • ...................... kirjoitti:

    kaalikeitto ei ole mitään ilman jauhelihaa! että sitä sinne sekaan vaan...

    joksi tuota keittoa myös kutsutaan, teho perustuu nimenomaan vähäkalorisuuteen. Siksi siihen ei saa lisätä mitään lihaa, ei perunaa eikä kasvisten, vähäsuolaisen kasvisliemen ja mausteiden lisäksi mitään muutakaan. En kyllä usko että tuo keitto polttaisi rasvaa, lähinnä se pudottaa kiloja nopeasti vähäkalorisuuden ja nesteenpoistovaikutuksen (siksi oltava vähäsuolaista) takia. Mutta nuo vaikutukset mitätöityvät jos lisäät lihaa tms.

    Vähäkalorista kaalikeitto kyllä lihankin kanssa on, mutta tuohon nimenomaiseen dieettiin se ei sen jälkeen enää sovi. Eri asia on sitten, pysyvätkö nuo kaalikeittodieetillä pudotetut kilot poissa. Yleensä tuota dieettiä suositellaan joko alkusysäykseksi, jonka jälkeen jatketaan terveellisellä ruokavaliolla laihdutusta tai sitten pikapudotukseksi esim. johonkin vaatteeseen mahtumista varten. Siinä on myös kahden viikon aikarajoitus, eli sen pidempään ei saa jatkaa. Juurikin mm. proteiinin vähäisyyden takia. Googlella haulla "rasvanpolttokeitto" löytyy ohjeita, ja samoin tuo maininta kahden viikon aikarajasta monelta sivulta.

    Äänestä

tietyt kasvikset polttaa rasvaa enemmän kuin toiset, varsiselleri on todellinen rasvanpolttaja.

Äänestä
  • Voitko kertoa tarkemmin että mihin tämä väite, että varsiselleri polttaisi rasvaa, perustuu? Siis ihan tieteellisesti, ei mitään mutua, kiitos. Haluaa kuullä hyvät, pitävät perustelut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tämä kuuluisa kirjoitti:

kaalikeitto dietti? Mikä siinä on niin hienoa kun ihmiset sitä kehuvat? Kaalikeitto kyllä on hyvää, ja maun takia sitä ajattelin tehdä, mutta samalla juolahti mieleen että jos sitä söisikin sitten viikon ja katsoisi tipuuko yksikään kilo? vai onko ihan huuhaata?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu