Kuulin kerran, kun joku Dj soitti kappaleen, missä oli naislaulaja ja kuulosti vähän arabityyliseltä, biisi oli remix tanssibiisi. Eli osaisiko kukaan sanoa jotain samantyylisiä, siis missä on vähän arabivaikutteinen tyyli ja tanssikipale?
Arabitechnoa?
Musiccc
4402
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
joku tällänen ku arabic dance on ainaki itellä soittimella.
Ainakin heti tulee mieleen Orkidean God's Garden.
Siinä riittää joikumista. Nyt en jaxa muuta lähteä ettii.
Dead Can Dance - The Host of Seraphim
http://www.youtube.com/watch?v=Tluogv9EGTQ
Dead Can Dance - The Host Of Seraphim (Paul Oakenfold Remix)
http://www.youtube.com/watch?v=WKvuxaeUuiQ&feature=related
Noeiny niin teknoo mutta on niin pirun monessa setissä tullut kuultua.
Goatrancessa ainakin voi kuulla itämaisia (arabi, intia,...) tunnelmia. Tosin on paljonkin sellaisia goa-/psytrancekappaleita, joissa ei välttämättä ole hirveästi itämaisia tunnelmia.
Esim. Naked Rhytm on tehnyt itämaista teknoa (en tiedä voiko Naked Rhytm:in tekemiä itämaisia teknokappaleita luokitella goatranceksi mutta pääasiahan on kuitenkin se, että niissä on itämaisia tunnelmia.)
Naked Rhytm -näytteitä:
http://www.nakedrhythm.com/world-electronica.html
Goatranceahan voi kuunnella esim. Last.fm:n tai esin. www.di.fm:n (kohta goa-/psytrance) kautta. Musiikki jota tulee www.di.fm:n kautta on joskus todella tasapaksua ja tylsää mutta joskus taas todella hypnoottista varsinkin silloin, kun goatrancessa on riittävästi itämaisia tunnelmia ja sopivasti mutkikkuutta.