Voisiko joku auttaa... mitenkä tämä kaikki paperisota menee kelan kanssa? Olen lähdössä elokuussa au pairiksi, kävin Kelassa ja sain vain kauheen nipun lappuja enkä minkäänlaisia vastauksia. Sanottiin vaan että täytä laput ja tuo takaisin. Pitäisi opintotuki ja asumislisä perua, kela kortti hommata yms yms... Entä mihin muualle tarvii ilmoittaa?
Kiitos :)
Kiitos :)
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ei siinä sen kummempaa paperisotaa pitäisi olla. Katso rauhassa paperit läpi niin eiköhän niistä jotain tolkkua saa :). Kuvittelisin, että yksi lapuista on lomake kelakortin hankkimista varten, eli pitää täyttää ja palauttaa Kelaan. Samoin opinto- ja asumistuen peruuttamista varten on omat lappunsa. Nekin täytät ja palautat Kelaan, niin homma on sillä selvä.
Mikäli olet johonkin päin Eurooppaa lähdössä, niin kannattaa hommata myös Kelalta eurooppalainen sairaanhoitokortti. Ja tietysti vakuutus ja osoitteenmuutos kuntoon. Maistraatista en ole varma, kai sinnekin hyvä ois ilmoittaa maan vaihdosta mutten muista onko välttämätöntä kun oleskelu on kuitenkin tilapäistä. Sen pystyy joka tapauksessa hoitaan netissäkin.
Muita ei ainakaan yhtäkkiä tule mieleen. Kyllä sä kaiken järjestykseen saat, eikä siinä edes niin iso homma ole. Ota rauhassa vaan :).