Kävin kaupassa isossa kauppakeskuksessa. Jätin auton parkkiin keskelle omaa ruutuani, riviin jossa oli ainakin 5 tyhjää paikkaa kummallakin puolella omaa ruutuani. Tunnin päästä tulin autolle niin vapaita paikkoja ei ollut ja oikealla puolella oli sitruuna parkissa osittain minun ruudussani niin lähellä ettei lasta meinannut saada turvaistuimeen kun ovi ei auennut tarpeeksi. Avasin ovea varovasti kunnes se otti kiinni sitruunan oveen. Sain pojan turvaistuimeen mutta ei todellakaan kiinnostanut tarkastaa, tuliko sitruunan oveen jälkeä.
Jos ne jäljet kyljissä tarkoittaa teille jollekin maailmanloppua niin A) älkää asioiko suurissa kauppakeskuksissa, B) älkää pysäköikö sellaisen auton viereen, jossa on lastenistuin ja C) älkää helvetissä pysäköikö niin lähelle toista autoa ettei tällainen normaalikokoinen 180/80 suomalainen mies mahdu ulos autostaan ilman että maha ja perse ottavat samaan aikaan kiinni kun yrittää likistäytyä omaan autoonsa.
Kohta joku varmaan ehdottaa että olisit laittanut sen vuoden ikäisen lapsen vaikka hetkeksi takakonttiin ja peruuttanut auton keskelle ajoväylää. Ja siinä sitten kiinnittänyt lapsen istuimeensa ja siinä samalla tukkinut tien muilta minuutin parin ajaksi. Niin en aio kyllä jatkossakaan tehdä.
Jos ne jäljet kyljissä tarkoittaa teille jollekin maailmanloppua niin A) älkää asioiko suurissa kauppakeskuksissa, B) älkää pysäköikö sellaisen auton viereen, jossa on lastenistuin ja C) älkää helvetissä pysäköikö niin lähelle toista autoa ettei tällainen normaalikokoinen 180/80 suomalainen mies mahdu ulos autostaan ilman että maha ja perse ottavat samaan aikaan kiinni kun yrittää likistäytyä omaan autoonsa.
Kohta joku varmaan ehdottaa että olisit laittanut sen vuoden ikäisen lapsen vaikka hetkeksi takakonttiin ja peruuttanut auton keskelle ajoväylää. Ja siinä sitten kiinnittänyt lapsen istuimeensa ja siinä samalla tukkinut tien muilta minuutin parin ajaksi. Niin en aio kyllä jatkossakaan tehdä.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Kyllä välillä vituttaa kun ei osata parkkeerata siihen ruutuun keskelle. Pienet klommot kyljessä ovat silloin todellakin oma vika.
Toimin...no joo sanotaan stadissa, ison hallin valvojana. Tälläinen on meille tuttua, jotkut eivät osaa ajaa autoansa ruutuun. Tuollainen ovien kolhinta onkin varsin tavallista ja sanoisinko "suotavaa"..toivottavasti nämä elämää leveämmät autot oppivat olemaan normaalisti seuraavalla kerralla. Tosin tälläinen toiminta työllistää meitä hiukka enemmän..saamme etsiä kameroista mahdollista kolhijaa..(ei ne näy, emme valvo autoja vaan hallin liikennettä)...tai joudumme kapuamaan "liiskattuun" autoon, kun mummo ei taivu edes pelkääjän puolelta sisälle...Niin ja nämä jotka pelkäävät kolhuja jättävät autonsa hieman pitemmälle tai ratkaisevat ongelmansa pysäköimällä keskelle kahta ruutua tai täräyttävät kärrynsä inva ruutuun, tästä tosin sakotamme ja lukitsemme renkaan....eli mukavaa pysäköintiä, ei stadi ole vielä Rooma..autot ovat suht klommottomia.
Meinaan, että voihan sen lapsen laittaa istuimeen myös vasemmasta ovesta, vaikka istuin on oikealla, ja tietenkin päinvastoinkin.
Itsekin tietysti aina silloin tällöin käytät oikeanpuoleista etuovea ratin taakse päästäksesi?
Olisi se vasen takaovikin ollut käytössä mutta ihan periaatteen vuoksi en sitä käyttänyt. Jos joku pysäköi idioottimaisesti niin se on hänen häpeänsä. Harmi ettei ole tullut tulostettua niitä Mikki-hiiri keskisormi pystyssä-lappuja joita voisi aina välillä jakaa palkinnoksi onnistuneista pysäköintisuorituksista.
"Itsekin tietysti aina silloin tällöin käytät oikeanpuoleista etuovea ratin taakse päästäksesi?"
Ennemmin vaikka repsikan ovesta sisään kuin tarkoituksella toisten autoja lommoten.
Ja mitä tulee akrobatiaan, niin kyllä sinulle sitä opetan rengasraudalla, jos autooni kosketkaan. Niin laiska ei VOI olla, että ei voi laittaa lasta autoon toisen puolen ovesta. Ja jos todella on niin laiska, niin semmoinen mies pitää muusata rengasraudalla hengiltä, ja lapsi kans, jos on huonot geenit päässyt periytymään. >:(
Ei vaiteskaan: ei muusata lasta (ainoastaan kolhija itse). Jos isä on tuollainen luuseri, niin lapsikin on todennäköisesti posteljoonin geeniperimällä.
"Olisi se vasen takaovikin ollut käytössä mutta ihan periaatteen vuoksi en sitä käyttänyt. Jos joku pysäköi idioottimaisesti niin se on hänen häpeänsä."
Entäs, jos kolkimasi auto oli niin lähellä sinun autoasi, koska hänen vieressään oli hänen saapuessaan huonosti pysäköity auto, mutta joka oli lähtenyt pois hallista silloin, kun saavuit paikalle? Mistä sinä tiedä, että mistä syistä auto ei ollut kunnolla ruudussa?
PS. Ihailkaa tyylipuhdasta fleimahdusta. :)
Oli ennen sellaisia kakosautoja, että aukes pakkasella vain oikea ovi, en alkanut aukoon vasenta väkisellä eli "kolhimalla".
Lähinnä tuo "fleimahdus" muistutti keskinkertaista trollia.
"Lähinnä tuo "fleimahdus" muistutti keskinkertaista trollia."
Onko trolli reaktio fleimille? Ei kai.
Eikö fleimahdus ole tunneperäinen reaktio provo(kaatiolle)? Trollaaminen ehkä enemmän leikinomaista pelleilyä ja kevyttä provoilua?
Vai miten nuo termit
- fleimi
- trolli
- provo
pitäisi tulkita, kun siitä ollaan tälläkin palstalla yhtä mieltä, että niitä ei saa sotkea toisiinsa (siitä tosin, että mikä on oikea tulkinta kuhunkin tilanteeseen, ei enää ollakaan yhtä yhtämielisiä)?
- trolli = provosoiminen
- fleimi = trollautuminen = provosoituminen
- provo = ? (ainakin suuri osa väittää että se ei ole sama kuin trolli)
Eli voisiko joku sanoa mikä on provo, koska trolli kuitenkin on provokaatio?
Kun joku ääliö ei saa autoaan kunnolla parkki ruutuun tai änkeää liian pieneen tilaan ja joudut sitten taiteilemaan autosta ulos tai sisään. Niin ei kun kunnon naarmut voi silloin jäädä avain nipusta valitettavasti! tai metallisesta vyön osista jne. Pelikin voi olla käännetty kun ei muuten mahdu jne. Mutta niinhän sitä oppii.
Olen tavallista paksumpi henkilö (150kg/160cm) enkä oikein tahdo mahtua ulos autostani. Tämän vuoksi parkeeraan sitruunani aina parkkiruudun oikeaan reunaan ja hieman ylikin, jotta mahtuisin ulos autostani. Jos joku piruuttaan kolhii autoani tämän johdosta, voin vain sanoa, että raastuvassa tavataan. Tosin super-kasko-vakuutukseni kyllä korvaa ovien maalaukset. Mutta silti.
Kun jääräpäinen lastenistuinhemmo kohtaa jääräpäisen paksukaisen ja molemmilla on modernit le-ve-ät autot ja tapahtumapaikkana ahdas parkkihalli, niin törmäyskurssillehan silloin joudutaan. Mutta niinhän ne joutuvat puhvelihärätkin kun reviireistä taistellaan. Kopoti kopoti kopoti kopoti JYSKIS!
Olen hoikka tyyppi ja minulla on 160 cm levyinen ketterä auto - ilmankos olenkin pysäköintialueilla kuin kala vedessä.
Eihän noin paksua ihmistä ole olemassakaan ja jos nyt joku on niin onneton, ettei syömisiään osaa säännöstellä ja sen takia joutuu pysäköimään osittain jonkun toisen autoilijan ruutuun niin silloin on kyllä todellakin itse ansainnut kolhuja autoonsa. Olen sitä mieltä, että lennoillakin saisi olla punnitus. Ylipainosta lisämaksu. Trollihan tämä oli kuitenkin.
Mutta luulen että kirjoitusvirhe tässä tapauksessa. 150 kg / 160 cm on kyllä hyvin harvinainen pituuden ja painon suhde. Erityisesti kun kaveri on noin lyhyt ja mies?
Tosin itse tunnen tasan yhden n. 180 kg / 198 cm pitkän kaverin. On muuten TODELLA iso ja lihava ukko. Autoksikaan ei käy kuin kuorma-autoksi rekisteröity vani.
Olkoonkin että toinen auto oli typerästi pysäköity, niin sinulla ei ole oikeutta lommottaa sitä. Toivottavasti joku ohikulkija potkaisee samanlaista lapsellisuutta osoittaen peilisi irti autosi kyljestä.
Idioottimaisesti pysäköityjen autoilijoiden "rankaisemiseen" kätevä työkalu on sellainen vasara jolla rikotaan hätätilassa bussin ikkuna. Sillä kun naputtelee kattoon ja kylkiin niin a vot, oppivathan pysäköimään. Suurimman tyydytyksen saa silloin kun kyseessä on hyvin pidetty ja vahattu auto.
Kell' oikeus on, se oikeutta käyttäkööt.
Olemmekin ajatelleet laittaa sakkolappuja asiakkaille jotka eivät kykene ajamaan autoaan ruutuun...lue: ei ole aikaa suoristaa kärryä...niin sakkolappuja jotka edellyttäisivät ottamaan yhteyttä ennen hallista pois lähtöä, ehkä tämä nöyryytys ja noh katsomme sormienläpi asiaa tällä kertaa mutta....tosiasia on, että nämä tiukkaan ajajat ovat mukamas niin kiireisiä etteivät ehdi suoristaa autoansa, koska useimmiten nämä autot ovatkin "linkussa".
Mutta myöskin hyvä asia on huomata, että ehkä se naapuri kärry ei ole se syyn juuri...katso hiukka taaksepäin, ehkä siellä näkyy se elämää leveämpi auto joka on pakottanut kaikki muutkin "siirtyymään" parikyt senttiä sivuun...
Minä olen soveltanut seuraavaa opetusta liikenteessä tavalla tai toisella törttöileviin. Otetaan rekisterinumeron perusteella selville auton haltijan osoite tai vaihtoehtoisesti seurataan tätä huomaamatta kotiin jotta saadaan asuinpaikka selville. Sitten yön pimeässä käydään levittämässä muovipussiin kerättyä koiran tai ihmisen paskaa auton päälle. Paras teho saadaan ilmanottoaukkoihin survotulla paskalla. Siinähän sitten turbovolvolla tai vastaavalla ajava kuumakalle ihmettelee aamulla autonsa uutta ominaishajua.
Minäkin olen joutunut pysäköimään osittain väärin, eli ihan ruudun reunaan. Syynä ollut väärin pysäköity viereinen auto. Kyllä kenottaa mennä hakemaan autoa vartin päästä, kun viereinen on lähtenyt ja oma on päin p-tä pysäköity, mutta joskus hätä ei lue lakia, eli voi joutua parkkeeraan "väärin".
Jos tuollainen tilanne tulee eteen niin etsin toisen paikan. Ei se oikeuta ketään pysäköimään "kahteen ruutuun" että joku idiootti on aiemmin mennyt tekemään niin viereisellä paikalla. Vaikka joku olisi pysäköinyt ruutuunsa poikittain, niin teet joka tapauksessa väärin jos pysäköit niin ettei autosi mahdu kokonaan omaan ruutuun. Eihän se ensimmäinen auto koskaan jonoa tee vaan vasta toinen.
Jos auto mahtuu omaan ruutuun, vaikka reunaankin, niin se on silloin oikein pysäköity. Missään ei määrätä että kuinka kauas ruudun reunasta auto on pysäköitävä. Jos viereinen ruutu käy liian ahtaaksi niin sitten on etsittävä toinen ruutu mihin mahtuu kokonaan viivojen sisäpuolelle.
Minä parkkeeraan aina viivan päälle ja valtaan 2 paikkaa - ei pääse kukaan naarmuttelemaan. Ja minkään lain perusteella ei semmoisesta sakkoja voi antaa, viivat ovat vain "suositus"... vaikka se jotakin vituttaiskin.
niin minäkin, eipähän kusipäät runno oviaan omiini.
Aivan...ainoastaan voimme antaa sakot, jotka olemme itse määränneet(halli on yksityis aluetta)jos et tottele liikennemerkkejä/kieltoja, mutta jos tekisit tälläisen "valtauksen" useasti, joka pvä, laittaisimme autoosi rengaslukon ja se toivottavasti nolostuttaisi tarpeeksi, ettet enää asiaa toistaisi.
Itsellä on kakkosautona Land Rover vuodelta 64, törkeän paljon korotettu ja tosi lommoinen. Olen huomannut, että ko auton kanssa samaa ongelmaa ei tule oikeastaan ikinä. ykkösautolla tosi usein.
Johtuisikohan siitä, että auto näyttää siltä, että viereen ei kannata pysäköidä :) vai siitä, että ovet aukeavat sen verran ylempänä, että kolisevat naapurin ikkunoihin eli tilaa oven aukeamiselle on 10-15cm enemmän. Ovet ovat myös ohkaisemmat. Mielestäni ihmiset kyllä jättävät ihan kohtuullista hajurakoakin.
Eikä ole ikinä tarvinnut porata, jos joku on hiukan nojannut ovella tai puskurilla. Alumiinikori ei ruostu ja lommoja tuohon ei enää lisää taida saada. Jos maali lähtee, niin aina välillä voi vetäistä sutilla lisää mattavihreää (maastoväritys).
Ei tosin sovellu hienopieruille, kun ei ole pumpulia penkeissä ja 1 ja 2 vaihdekin on synkronoimattomia. Tehostamaton ohjaus ja isot renkaat eivät myöskään sovellu mukavuudenhaluisille. Ajo ominaisuudet, varustelu ja melutaso on muutenkin samaa luokkaa, kuin massey fergusonilla.
Taas tätä sama narinaa. Lapsiperheille pitäs olla ihan omat kaupat ja omat parkkihallit. Eihän tästä muuten mitään tule.
parkkiruutuun voi joutua pysäköimään toiseen reunaan mm. siksi että ko. hetkellä toisella puolella on joku tehnyt ensin virheen.
Parkkeeraa sinne invapaikalle, jos et osaa käyttäytyä kuten terveet ihmiset !
Toisen omaisuutta ei saa tuhota millään verukkeella. kai ainakin kohteliaasti jätit puheliunnumerosi naarmuttamasi auton tuulilasiin.
Vastaavasti älä siis sinäkään valita jos autosi kylki on täynnä lommoja?
Käsittämätön asenne - oletko varma ettei lapsesi toisiaan ole posteljoonin näköinen? Muussa tapauksessa suosittelen sinun käyttävän kondomia.
Perusvika on minusta se, että nuo parkkihallien autopaikat ovat liian kapeita ilman selvää merkitää auton paikasta. Autohan on oikein parkkeerattu jos auto mahtuu ruudun sisään.
Parkkiruudut tulisi merkitä siten, että auton paikka on merkitty erikseen ja lisäviivat piirretty ruudun ympärille takaamaan rittävän tilan ovien aukaisulle.
Sitruunalla saattoi olla ongelmana se, että hän viereinen auto oli parkkeerannut liian lähelle reunaa ja siksi hänkin joutui ajamaan lähelle sinun puoleista reunaa saadakseen oven auki - ketjureaktio nääs.
En minä valita klommoista. Minähän teen niitä niille jotka klommoja kerjäävät ;)
Ja mitä lapsiini tulee niin pääasia etteivät muistuta tyhmiä sitruunakuskeja. Mikä helvetti pakottaa matkimaan sitä edellistä ääliötä, joka on mennyt pysäköimään väärin? Pitääkö ajaa päin punaisia jos edellinen autokin ajaa? Tai jos edessäsi oleva auto ajaa mutkasta pellolle niin onko myös sinun oltava solidaarinen ja ajettava perässä? Tyhmästä päästä kärsii väärin pysäköitäessä auton kyljet.
Ovea on saatava sen verran auki että pääsee sisään ilman mitään ihme temppuilua. Jos ainut mahdollisuus on se, että avaa ovea kunnes se ottaa viereisen auton kylkeen niin se on voivoi. Kuka käski pysäköidä liian lähelle. Eikä siitä mitään klommoa tule kylkeen jos oven laskee varovasti sitä vasten lepäämään. Ja edelleen jos tulee niin voivoi. Kuka käski pysäköidä liian lähelle.