Ylitöihin määrääminen---VARASTOALA

skj

Olen nyt kesän töissä varastossa ja minua on muutaman kerran pyydetty n. 10 min. ennen työajan päättymistä jäämään ylitöihin. Olen kieltäytynyt (työ ei juuri kiinnosta, olen vain kesän töissä). Onko olemassa joku minimiaika, jolloin ylitöihin voi "määrätä"? Tänään korkeampi esimies soitti ennen työvuoron alkua, että tänään sitten ei lähdetä ennen kuin kaikki kerättävä on kerätty tai muuten hän ryhtyy toiminpiteisiin...täh? En edes viitsinyt kysyä tuosta tarkemmin mitä hän toiminpiteillä tarkoitti. Ymmärrän toki juhannusruuhkat yms., mutta käsittääkseni minulla on oikeus kieltäytyä ylitöistä. Ja luulisi noiden tietävän jo ennen vuoron alkua onko tarvetta jäädä ylkkyyn... Ko. firma käyttää kaupan alan työehtosopimusta, josta olenkin yrittänyt erinäisiin asoihin löytää vastausta. Oma ala on sos.ala, joten sen tes on tutumpi.

3

1500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .,.,

      mutta hätätöihin voidaan määrätä

    • ....

      Edellinen vastasikin lyhyesti että ylitöihin ei voi määrätä. Ylitöiden tekemiseen tarvitaan *aina* työntekijän suostumus, eikä ylityöstä kieltäytyminen saa johtaa mihinkään toimenpiteisiin.

      Toinen mitä jossakin paikoissa harrastetaan on "nyt pitää jäädä tekemään saldoa" eli kasvattamaan liukumasaldoa työnantajan vaatimuksesta. Tämäkään ei ole sallittua, vaan liukuman tekeminen on aina työntekijän omasta aloitteesta, missä tapauksessa tehty ylimääräinen työ ei ole lisätyötä eikä ylityötä.

      Ylityökorvaukset tulee maksaa aina kun ylitöitä on tehty. Vapaan saaminen "tunti tunnista" ei ole riittävä korvaus, mikäli ylityö korvattaisiin suuremmalla prosentilla kuin normaali työ, vaan vapaana ottaminenkin tulee tapahtua samassa suhteessa.

      Hätätyötä voidaan tehdä vain jos terveys tai omaisuus olisi muuten vaarassa, eli tähän ei voi turvautua ihan kevyin perustein. Tällöin työnantaja voi määrätä työhön työajan jälkeenkin. Pelkkä tilauksen myöhästyminen ja sitä kautta firman tulojen pieneneminen ei ole riittävä peruste. Laissa on tähän omat säädöksensä.

      • skj

        Kiitos vastauksista. Olenkin googletellut erilaisia juttuja, joita tässä kolmen viikon aikana on tuolla kesäduunissa tullut esiin. Omalla kohdalla kyse on siis YLItyöstä ei hätätyöstä.
        Pitää vielä palkkakuitista tarkastaa maksavatko oikein ylkyt plus muut lisät (elikkäs illat). Kaupan alan tessiä on tullut aika reippahasti luettua viime päivät. Nooh, on vaan kesäduuni...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      228
      20905
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      96
      4184
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      74
      2848
    4. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      49
      2170
    5. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      192
      1798
    6. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      289
      1622
    7. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      73
      1561
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      135
      1540
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      168
      1494
    10. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1384
    Aihe