Koulutuksen merkitys parisuhteessa

Kertokaas te viisaammat nyt mulle miksi sinkkunainen joka itse on käynyt "vaan" ammattikorkeakoulun, etsii sellaista miestä joka on vähintäänkin! käynyt myös AMK:n, mutta iso iso plussa on jos mies olis vaikka: maisteri tai esim. juristi.

Haaveileeko kaikki AMK-naiset salaa pikkuporvarillisesta elämästä?

Eikö amiksen käyneet miehet enää kelpaa AMK-naisille?
8351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tämähän on päivänselvää. Raha, arvostus ja status ovat kaikkein tavoitelluimpia juuri niiden keskuudessa, joilla niitä kaikkein vähiten on:-)

Tai sitten Amk-naiset ovat perin juurin ja lopullisesti kyllästyneet wunderbaum-aiheisiin tauluihin ja työkalupakkiin kirjakaapissa.

Äänestä

Tienaan silti enemmän, olen komeampi ja saan enemmän pillua. Ja minä sentään jätin lukion kesken.

Äänestä

Mieluumin työtä pelkäämätön duunari ku neiteilevä porvari.

Äänestä
  • niinku se on..:)

    Äänestä

Yksilötasosta viis, mutta keskimäärin naiset haluavat elämässään hyvin pärjäävän miehen. Siksi toisekseen näyttää edelleenkin löytyvän miehiä, jotka eivät kestä koulutetumpaa ja paremmin tienaavaa naista. Miksi siis ottaa riskiä alunperinkään?

Äänestä

sillä on merkitystä, että mies on halukas tekemään töitä. Jokainen kouluttaa itsensä parhaaksi katsomallaan tavalla ja se ei varsinaisesti kerro itse ihmisestä juuri mitään.

Vaikka yleisesti ottaen arvostankin koulutusta ja sitä että meillä on mahdollisuus vapaasti valita koulutuksemme Suomessa, en kuitenkaan arvota ihmisiä sen mukaan.

Miehen varakkuus tuskin enää on kovinkaan monelle naiselle valintakriteerinä, nykypäivänä jokainen kykenee hankkimaan omat rahansa. Tärkeintä ettei kumppani ole muiden tuella elävä laiska sohvaperuna.

Niin ja mikään koulutus ei ole "vaan".

Äänestä
  • No, meillä on niin päin, että mies on käynyt amk:n ja itse tulen valmistumaan yliopistosta. Ei ole ongelma, todellakaan. Miesystäväni on älykäs, sivistynyt ja mukava mies.

    Mitä työntekoon tulee, niin suurin osa nykyajan akateemisista opiskelijoista on tehnyt ruumiillista työtä ennen opintoja tai opiskeluaikanaan.

    Äänestä

  • nainen yliopisto kirjoitti:

    No, meillä on niin päin, että mies on käynyt amk:n ja itse tulen valmistumaan yliopistosta. Ei ole ongelma, todellakaan. Miesystäväni on älykäs, sivistynyt ja mukava mies.

    Mitä työntekoon tulee, niin suurin osa nykyajan akateemisista opiskelijoista on tehnyt ruumiillista työtä ennen opintoja tai opiskeluaikanaan.

    on aivan sama mitä työtä mies on tehnyt tai tulee tekemään, kunhan se on rehellistä työtä.

    Tärkeintä on, että ollaan henkisesti samalla tasolla. Koulutus on toki hyvä juttu, mutta mä ihmettelen, että mille sellainen suhde perustuu jos toisen koulutuksella on merkitystä...

    Muiden suhteet ei tietty mulle kuulukaan, pääasia että olen tyytyväinen omaani :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


?*? kirjoitti:

Kertokaas te viisaammat nyt mulle miksi sinkkunainen joka itse on käynyt "vaan" ammattikorkeakoulun, etsii sellaista miestä joka on vähintäänkin! käynyt myös AMK:n, mutta iso iso plussa on jos mies olis vaikka: maisteri tai esim. juristi.

Haaveileeko kaikki AMK-naiset salaa pikkuporvarillisesta elämästä?

Eikö amiksen käyneet miehet enää kelpaa AMK-naisille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu