toimiiko scarsdale dieetti, kuinka nopeasti kilot tippuu? kokemuksia kaipaan.....
scarsdale
heini
141434
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mä alotin tän scarsdalen dieetin lauantaina. Oon kyllä pikkasen muutellu ruokia, mutta en syö kuitenkaan mitään kovin rasvaista. Elikkä olen 158cm pitkä ja paino oli 55kg lauantai aamulla. Sunnuntaina ja nyt maanantaiaamuna se on ollut 54,5kg. Tiedän kyllä että olen normaalipainoinen, mutta vatsanseutua tarvii pienentää. Musta kyllä tuntuu että kyllä tässä ainaki pari kiloo lähtee. Joku mieshän sai tällä tippumaan 10 kiloa! Juuri siitä kekkasin että minäkin kokeilen, vaikka en nyt ihan kymmentä kiloa meinaa pudottaa. =)
Mutta, jos kilot alkavat karista selvästi, niin tulen tänne kyllä siitä hehkuttamaan. Ja jos itse päätät aloittaa tämän, niin kerro ihmeessä aina että miten menee!
Onnea tiputukseen! =)
Hei!
Ajattelin dietin aloittaa, ja positiiviset kokemukset aina lisää motivaatiota.. Eli jos sinulla menee hyvin, tule ihmeessä kertomaan!=)
En tiedä huomasitko, mutta kirjoitin uudella otsikolla -scarsdalella kilo jo pois-,eli eilen(tiistai)aamulla paino oli pudonnut kilon verran, mutta tänään se oli taas 54,5kg.Mutta tästä en masennu ollenkaan.
Eikö se ole tarkoitus, että laihdutuksen alkumetreillä se paino vähän heittelee, eikä puoli kiloa minusta ole niin paljon. Ehkä pitäisi vähentää sitä vaakalla käyntiä niin, että kävisi joka toinen päivä? Empä tiiä, ei sitä oikein voi olla menemättä aamulla siihen vaakalle =)
Hei, jos saan kysyä ja haluat kertoa, niin mitkä on sinun mittasi? Eihän me kuitenkaan tunneta, mutta kuitenkin. Joo, mutta koska ajattelit aloittaa? Itse hain netistä ruokien ravintoarvoja, joissa oli esim. hiilihydraattien ja rasvojen yms muiden arvoja. Ja muuttelin näitä ruokia niin että kun en tykkää greipistä, niin laitoin tilalle siihen appelsiinin ja pinaatille salaatti. En tiedä ymmärsitkö, mutta yritä..
Ja palaillaan. Käyn joka arkipäivä täällä katselemassa, mitä ihmiset kirjottelee, joten ollaan "kuulolla".
ps. Kuinka vanha olet? Itse olen 19.
Ainiin, vielä yksi juttu. Vaihdoin yhden päivän kokonaan ananaspäiväksi. Huomasin katsos ananasdiietinkin niin pikkasen itse sovelsin sitten.Syön ihan tavallista tölkkiananasta omassa mehussaan. Ja teetä plus vettä. Juu, eiköhän tässä nyt ollut kaikki tältä erää. =)=)=)
ikää on 18 vuotta, pituutta 162 ja painoa 60kg.. Aloitin tänään tuon dieetin, saa nähdä miten käy...=)
Ajattelin liittyä seuraan, kun kerran itsekin aloitin Scarsdalen maanantaina. Tänä aamuna oli kadonnut 600 g. Päätin noudattaa mahdollisimman orjallisesti ohjeita ja lisäksi kävelen kaikki työmatkat, 10 km päivässä. Saliharjoittelussa pidän taukoa pari viikkoa, ettei lihasmassan vaihtelut pääse vaikuttamaan painoon. Lihoin kesällä 8 kg (!) ahkeran makkara-jäätelö-siideriruokavalion seurauksena. Nyt pitäisi sitten maksella laulujen lunnaita jonkin aikaa, kun ylipainoa on 6 kg. Kertokaahan aina välillä, kuinka sujuu.
Ihanko tosissasi kuvittelet, että lihasmassasi kasvaisi salilla käyden kahden viikon aikana niin paljon, että se näkyisi painossa??
Kiva että sinäkin liityit mukaan!
Olen itse nyt kuudetta päivää ja puoli kiloa vasta mennyt. Toivotaan että vaikka huomenna olisi se kilo joka jo lähti, mutta oli seuraavana päivänä tässä samassa. No ei masennuta vielä. =)
..kuvittele, mutta jätän silti salitreenin joksikin aikaa. Kymmenen kilsan päivittäinen jolkottelu riittää liikunnaksi aivan hyvin näin köykäisellä ruokavaliolla.
Kahdessa päivässä lähteneestä 600 grammasta oli puolet ilmestynyt 5. päivän aamuna takaisin. No, ei kai kannata masentua pienestä vaihtelusta, odotukset taisivat olla liian korkealla muutenkin, kun kerran lupailivat 0,5 kg:n pudotusta päivässä. Taidan syödä liian vähän päivittäiseen liikuntamäärään nähden. Täytyy kai kasvattaa liha-annoksia, niin neuvoivat scarsdalen tukisivuilla.
Nyt seitsemäntenä päivänä mun paino oli sama ku aloittaessani. Katotaan jos vaikka maanantaiksi vois tulla kirjoittamaan ilouutisia, siis me kaikki! Toivotaan tosiaankin niin. Mullaki oli tosi isot odotukset ja ihan liikaa hehkuttanu, kai näinkin voi sitten joskus käydä. Mutta maanantaina uudestaan tänne, jookos?
Ja viikonloppuja!! =)
Jos syö lähes pelkkiä heiniä ja rasvatonta lihaa ja sen lisäksi liikkuu reippaasti vähintään 2 h päivässä, niin eikö silloin luulisi painon laskevan? Tai onhan se laskenut juhlalliset 100 g nyt 8 päivää dieetin aloittamisesta. Joku tässä yhtälössä ei nyt täsmää....
Pakko myöntää, mä luovutin. Paska juttu. Olin niin varma et toimis mutta ei. Mullaki 8 päivää ja paino oli sama edelleen! Pitää kokeilla jotain aivan muuta. Höh!
..joutessani kutri.net-sivuilla. Olin oikeassa, olen syönyt dramaattisesti liian vähän. Ainakin 800 kcal päivässä vähemmän kuin mitä tehokas painonpudotus olisi edellyttänyt (siellä on sellainen hieno kalorilaskuri). Että se siitä scarsdalesta, nyt menen kyllä kauppaan hakemaan täysjyväruisleipää ja jugurttia. Ja syön 5 kertaa päivässä, enkä kärvistele enää pätkääkään. Nii, enkä ikinä aloita enää yhtäkään ihmedieettiä. Tällä kertaa se onnistuu.
Onnea toivotan sinulle todella paljon!! Kuulemisiin!
=)