La la la la... Sellainen iloinen ja kepeä

"Rallatteleva" na...

Tätä olen kuullut radiosta älyttömän usein, mutta en ole ikinä saanut sanoista niin paljon selvää että olisin voinut googlettaa.

Siis, nainen laulaa englanniksi. Sellainen keinuva, tarttuva rytmi on biisissä. Naisella on kaunis, pehmeä, vähän "lapsellinen" ääni. Ja sitten välillä hän ikäänkuin "lallattelee" kertosäettä. Siis la-la-la-laa-la-la-la-la-laa.. etc. Ja muu sanoitus on sellaista että sanat ikäänkuin soljuvat yhteen toistensa perään, eli niistä on vaikea saada "kiinni".

En osaa yhtään sanoa biisin ikään. Itse olen kuullut sitä vasta hiljattain, mutta toisaalta en ikinä kuuntele radiota kotona tai autossa. Eli nämä kerrat olen kuullut kaupoissa etc.

Olisin todella kiitollinen, tykkään biisistä kovasti ja mieheni tykkää myös; haluaisin ladata iTunesista.

14

12347

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Urkur Pete

      Minnie Riperton - Lovin´ You.

      • "Rallatteleva"..

        Tuo mitä etsin on jonkun verran nopeampi rytmiltään. Ja se taitaa olla myös uudempi laulu; ainakin itse olen kuullut sen ekaa kertaa vasta tänä vuonna (tosin tämähän ei kyllä minun kohdallani takaa mitään), kun taas tuo "Lovin' You" on vanhempi klassikko.


    • täääää

      Alexia - Uh la la la

      • "Rallatteleva"

        Eipä ollut tämäkään. Tuo Alexia biisi on huomattavasti "kovarytmisempi" (jos nyt niin voi sanoa) ja Alexialla on myös kovempi, kirkkaampi ääni.

        Tuossa tarkoittamassani laulussa naisella on jotenkin sellainen pehmeä, ehkä jopa vähän lapsekas ääni. Biisin tunnelma on, jos oikein osaa kuvailla, ehkä vähän "irkkumainen".

        Ja joo, että ei menisi turhan helpoksi, niin tajusin juuri että en ole varma laulaako nainen kertosäkeessä "la la la la laa" vai "na na na na naa"..

        Kiitos kuitenkin ehdotuksesta!


    • SE SE SE....

      paramore - that's what you get

      mm. lallatteleva laulu.. lapsellinen ääni mut ihana XD

      • SE SE SE...

        sori ku kulutin aikaasi


    • pållo

      ...

      • "Rallatteleva"

        Kiitos ehdotuksesta, mutta eipä ole tuokaan. Tuossa ehdottamassasi on huomattavasti kovempi ja elektronisempi rytmi kuin etsimässäni (joka on enemmän "akustinen").

        Arsyttää niin vietävästi kun välillä kuulen biisin soivan päässäni, mutta en saa mistään kiinni!

        No seuraavan kerran kun satun olemaan paikassa jossa se tulee, otan kynän ja paperia esille ja yritän saada selville edes pari lausetta, niin voisi googlettaa.


    • Ketjun aloittaja

      Yes! Tosiaan, nähtävästi yli 1,5 vuotta olen tätä etsinyt, ja nyt vihdoin eilen olin paikassa jossa sain biisin kuullessani kirjoitettua tarpeeksi sanoja muistiin niin että löysin googlella.

      Biisi on siis nimeltään "A New Soul" ja esittäjä on Yael Naim.

      On nähtävästi ollut Applen mainoskampanjassa USA:ssa. :-)

      Ja tosi kiva se on edelleen:

      http://www.youtube.com/watch?v=ZSgvUROV4_U

    • Anonyymi

      Naughty boy

    • Anonyymi

      Mano - Akula

    • Anonyymi

      Nikke Ankara
      Ettei nyt vain sattuis mitään

    • Anonyymi

      Kylie Minoguen biisi

    • Anonyymi

      J Karjalainen merenneito ni ja minä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1425
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      101
      1364
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      149
      1325
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      246
      1208
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1066
    6. 71
      1034
    7. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      18
      1024
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      901
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      740
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      724
    11. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      656
    12. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      640
    13. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      101
      607
    14. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      598
    15. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      34
      585
    16. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      45
      580
    17. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      559
    18. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      548
    19. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      528
    20. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      515
    Aihe