Hiusten pesu aamulla vai illalla?

hei! Olen 17v nuori mies ja olen viimeisen vuoden aikana pessyt tod.näköisesti hiukseni lähes päivittäin aina.

Jos en pese hiuksia, niin yön jälkeen hiukseni näyttävät jotenkin likaisilta ja kasaan painuneilta,vaikka en pahemmin vahaa,geeliä yms käytäkkään. Haluisin siirtyä joka toisen päivän hiuspesuun ja vinkit olisivat tervetulleita!

Ja toiseksi, tulisiko hiukset pestä aamulla, vai illalla? kumpi on paremmaksi
3994
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ei kannata pestä hiuksia joka päivä... vaikka pari kertaa viikossa niin se on jo hyvä

Äänestä

Rasvoittuminen ja talirauhasen toiminta on hyvin erilaista eri ihmisillä. (Useinmiten vuosien kuluessa rasvoittuminenkin hidastuu) Talirauhanen on siinä hiusnystyn, "juuren", vieressä ihon alla oleva rauhanen, joka siis työntää talia ihosta ulos. Mitä enemmän hiuksia kampaa, harjaa ja ihoa hieroo, sen innokkaammin talia ulos työntyy. Voimakas rasvoittuminen latistaa tukan helposti, ja tällaisessa tilanteessa itse suosittelen kyllä joka-aamuista pesua. Jos tukka on lyhyt, hoitoaineille ei ole mitään käyttöä.
Tukan latistuminen voi kyllä johtua myös meille suomalaisille niin tutusta hienosta ja liukkaasta hiuslaadusta. Karvoja on paljon ja tiheästi, mutta ne ovat ohuita ja hienoja, jolloin siis painuvat helposti varsinkin nukkuessa "lyttyyn". Volyymi-shampoot ja muotoilutuotteet ovatkin tässä tilanteessa avuksi. Karkeuttavat hiusta ja antavat tukea. Geelit, hiuslakat ym. Vahoja on monenlaisia, mutta usein ne ovat tuotteita, jotka on nukkumisen jälkeen pestävä pois ja muotoiltava tukka uudelleen, geelit ja hiuslakat ovat enemmän "kuivia" tuotteita, joilla ryhtiä ja pitoa saattaisi tukkaan saada. Näkemättä hiuslaatua on mahdoton hyviä vinkkejä antaa, joten seuraaalla parturireissulla kysele lisää muotoilutuotteista ja shampoista.

Äänestä

mäkin pesin ennen joka päivä tukan, mutta sitten harvensin sitä joka toiseen päivään. ensin tukka rasvottu nopeemmin, mutta alle parissa viikossa se tottu, eikä rasvottunu niin nopeesti. niin yksinkertasta se on :) en tiedä onko parempi pestä tukka aamulla vai illalla, mutta ite pesen aina joka toinen aamu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sillasta- kirjoitti:

hei! Olen 17v nuori mies ja olen viimeisen vuoden aikana pessyt tod.näköisesti hiukseni lähes päivittäin aina.

Jos en pese hiuksia, niin yön jälkeen hiukseni näyttävät jotenkin likaisilta ja kasaan painuneilta,vaikka en pahemmin vahaa,geeliä yms käytäkkään. Haluisin siirtyä joka toisen päivän hiuspesuun ja vinkit olisivat tervetulleita!

Ja toiseksi, tulisiko hiukset pestä aamulla, vai illalla? kumpi on paremmaksi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu