Renault 4 - unbelievable truth!?

WhatsUpDoc

11

2435

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuunotus

      Kuvaajan olisi pitänyt panostaa kuvan laatuun. Jokin iso tsekkiläinen älämölö oli mittanauhan antamista mitoista, joita ei näkynyt koska filmi oli ylivalottunut.

      Ei linkittämisen arvoinen pätkä.

      • WhatsUpDoc

        "A surprising, yet often unnoticed, feature on the R4 is its *shorter* wheelbase on the left than on the right.

        This allowed a very simple design of the rear suspension using transverse torsion bars, and didn't affect the handling of the car."

        http://en.wikipedia.org/wiki/Renault_4


      • pyöränripustuksessa
        WhatsUpDoc kirjoitti:

        "A surprising, yet often unnoticed, feature on the R4 is its *shorter* wheelbase on the left than on the right.

        This allowed a very simple design of the rear suspension using transverse torsion bars, and didn't affect the handling of the car."

        http://en.wikipedia.org/wiki/Renault_4

        tipparellun jousitus oli toteutettu poikittaisin, koko auton levyisin vääntösauvajousin jotka tietenkin piti saada sopimaan jotenkin lomittain.

        Yksinkertaisin ratkaisu oli tietenkin sijoittaa ne peräkkäin jolloin akseliväli toisella puolella oli lyhyempi kuin toisella.

        Mutta ei tämä jäänyt tähän. 14 mallin kanssa kävi niin ettei kone aivan mahtunut poikittain joten se piti asentaa hieman "kallelleen" jolloin vetarit lähtivät kummallakin puolella hieman eri kohdista.

        Renault 21 oli vielä erikoisempi laitos. Siihen sai nimittäin sekä pitkittäin että poikittain asennettuja neloskoneita joiden vaihdelaatikon sijainnista johtuen etupyörät olivat joko aivan kiinni etulokasuojien pyöränaukkojen etu- tai takareunassa mistä tunnisti helposti 1,7l ja 2,0l koneiden eron.


    • Tipparenu ja nuoruus

      Teniset tiedot, taulukko, mitat, siellä se on kerrottu kaikille auton käyttäjille, ei mitään ihmeellistä!
      Muuten hauska linkki, johti muistoihin. Perheemme ensimmäinen auto oli 4 CV, 1953, seuraava oli Dauphine 1958 ja itsellä oma ensiauto oli R 4L 1969, se odottaa pojan liiterissä entisöintiä. Tippa oli tosi mukava kulkuneuvo! Ei turhuuksia ja kaikki oleellinen OK, ajettavuus, tilat, pieni kulutus, mukavat penkit, meni hyvin lumessa, jos ei etuperin niin sitten peruuttamalla ja jos lipsahti tieltä niin perän jaksoi nostaa tielle ja kyllä se siitä taas lähti! Ei pärjää nykylelut!

    • <<<<<

      faijalla oli ekana autona sellainen.Vaarilla Oli Volga.volvo.popeda ja Mun Mummolla anglia.mun Ukilla oli 73-74 escort Mk1...Itse Olisi nastaa Omistaa 99 saabi - 74
      1500s-75
      450sel-76

    • <<<<

      JOKU VUOSIEN 1974-1979 VW GOLF VOISI KLASSIKKONA OLLA AIKA KUUMAA KAMAA

    • Anonyymi

      Tollanen ois kiva omistaa ja vaihtaa öljyjä

    • Anonyymi

      Tipparellu oli oikein mukava matka-auto. Hyvä ajaa, vaikkei teho ja huippunopeus kovin kummoinen ollutkaan, edes aikalaisiin verrattuna. Mitan kanssa heiluminen voi olla jollekin uusi asia, mutta kaikki tuon eron tiesivät 70-luvulla. Ajettavuteen sillä ei ollut mitään vaikutusta. Rapeajan se oli ruostumaan, mutta niin oli moni muukin, etenkin japanilaiset. Kiva nähdä, että Tipparelluja näkee jossain vielä liikenteessä.

    • Anonyymi

      renault floride
      fiat 850
      fiat 124
      fiat 125
      ford taunus 20m
      mercedes-benz 220d

    • Pari Tipparellua minullakin on ollut vv. 1976 - 1980.
      Vähän sitä sen aikaisten teiden tientukkona oli, kun ei koko ajan raaskinut
      pyytää sitä 110 km/h.
      Vetoakselit ja ruostesuojaus heikkoa tasoa. Ei talviautona ollut erityisen hyvä, koska ovista sananmukaisesti veti!
      Lohkolämmitin oli välttämätön.
      Kävin sillä uudemmalla Norjassakin mm. Ryokanissa. Erikoinen kaupunki sijainniltaan, sillä aurinko talvella jää vuoren taakse, jonka säteitänyt peileillä ohjataan keskustaan.

    • ite diggaan 2 autoa
      fiat 850
      renault 4
      sokerina pohjalla fiat 127

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4960
    2. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2756
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      95
      2724
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      198
      2390
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      1953
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1949
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1471
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      358
      1279
    10. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1249
    Aihe