Olen kävellyt välillä tässä dieettini aikana. Usein tuntuu kiusalliselta, kun kävelen niin hitaasti. Olen välillä yrittänyt nopeuttaa tahtia, mutta se on vaikeaa. Olen ajatellut, että se varmaan johtuu huonosta kunnostani ja siitä, että olen vielä ns. merkittävästi ylipainoinen.
Hölkkääjää minusta ei tule hoikempanakaan. Inhoan jo katsoakin hölkkäämistä. En ole muutenkaan himoliikkuja.
Sauvakävely on kuitenkin ihan mukiinmenevä harrastus, mutta hävettää vähän kun niin hitaasti hiisaan itseäni tuolla eteenpäin.
Hölkkääjää minusta ei tule hoikempanakaan. Inhoan jo katsoakin hölkkäämistä. En ole muutenkaan himoliikkuja.
Sauvakävely on kuitenkin ihan mukiinmenevä harrastus, mutta hävettää vähän kun niin hitaasti hiisaan itseäni tuolla eteenpäin.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olen välillä yrittänyt nopeuttaa tahtia, mutta se on vaikeaa. Olen ajatellut, että se varmaan johtuu huonosta kunnostani ja siitä, että olen vielä ns. merkittävästi ylipainoinen.
-Kävelet sen verran kuin jaksat ja niin nopeaa kuin pystyt, vaikka se tuntuisikin sinusta hitaalta nyt. Tärkeintä on että liikut säännöllisesti ja teet sopivan pituisi kävelylenkkejä. Itse kävelen noin tunnin kerrallaan.
mutta hävettää vähän kun niin hitaasti hiisaan itseäni tuolla eteenpäin.
-Tuo nyt on aivan yhdentekevää! Kyllä sitä vaauhtiakin myöhemmin tulee, kun laihdut kevyen ruokavalion myötä ja kunto kasvaa.
sen minä korvaan ajassa...eli siis kävelen pidempään...puolitoista tuntia!
Etsi vaihteleva maasto ja kävele siellä, ylämäkeä ja alamäkeä.
Ei ole mikään pakko lähteä kotiovelta, loikkaa busiin ja mene kauemmas jos siellä paremmat maastot!
Ja kun on sen toista tuntia patikoinut, voi taas hypätä bussiin ja tulla takas!
Lukeeko jossain etrtä pitää lähteä koti-ovelta loikkimaan? Ei!