Appendix / Olli Lindholm

hukassa__auttakaa?

Kuulin tuossa aika harvinaisen kappaleen jussina erään vanhan kitaristin toimesta, kuulemma appedixin/ollin piisi jota ei ole monessa paikkaa esitetty, ollia joskus pyydetty laulamaankin sitä mutta vaivaantuneena kieltäytyny.

Tarkkaan en nyt muista kappaleen lyriikoita mutta oli aivan loistava ja k.o kitaristi veti piisin helvetin hyvin ja kappaleeseen sopivalla tupakan ja viinan polttamalla äänellä, kertoo miten maahanmuuttaja vie hänen duuninsa tehtaasta ja kaikki menee perseelensä jne. vähän rasistinen kappale mutta mielestäni aivan lekendaarisen hyvä.

Haluaisin löytää k.o kappeleen jostain tai edes sanat ja kappaleen nimen osaisikohan joku auttaa..

8

2689

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kristus Leinonen

      Olli Lindholmin laulamia kappaleita on Appendix levyttänyt tietääkseni tasan 2 kappaletta. Kappaleet on "Sinä ja minä" ja "Tää maailma on meidän". Löytyy "Russia Bombs Finland - HC82" -kokoelmalta.

      • näsä sepä

        Olli lauloi myös PULTTI 7" kokoelma EP:ltä löytyvät "Ei raha oo mun valuuttaa" ja "Kytän unelma". Kaikki noi Ollin laulamatkin biisit löytyy esim. Appendix-diagnosis CDltä.


      • EI_RAHA_OO...
        näsä sepä kirjoitti:

        Olli lauloi myös PULTTI 7" kokoelma EP:ltä löytyvät "Ei raha oo mun valuuttaa" ja "Kytän unelma". Kaikki noi Ollin laulamatkin biisit löytyy esim. Appendix-diagnosis CDltä.

        jep. Neljä alkupään biisiä.
        EI RAHA OO MUN VALUUTTAA levyllä on toki enemmänkin Lindholmin ja Hakulisen biisejä.
        Ainakin ladattavana löytyy vielä hetken tästä:
        http://www.theground.com/catalog/artist.php?manufacturers_id=548

        Muutoin löytyy MTV3, CMstore.fi ym. nettikaupat.

        PROPAGANDA 1 - RUSSIA BOMBS vinyylin uusi painoskin ilmestyy joulukuussa 2008 !
        Edellinen CD on nimenomaan nimellä EI RAHA OO...(mun valuuttaa)/Diagnosis. Jostain löytyy vielä uutta odotellessa.


      • Dolorex
        EI_RAHA_OO... kirjoitti:

        jep. Neljä alkupään biisiä.
        EI RAHA OO MUN VALUUTTAA levyllä on toki enemmänkin Lindholmin ja Hakulisen biisejä.
        Ainakin ladattavana löytyy vielä hetken tästä:
        http://www.theground.com/catalog/artist.php?manufacturers_id=548

        Muutoin löytyy MTV3, CMstore.fi ym. nettikaupat.

        PROPAGANDA 1 - RUSSIA BOMBS vinyylin uusi painoskin ilmestyy joulukuussa 2008 !
        Edellinen CD on nimenomaan nimellä EI RAHA OO...(mun valuuttaa)/Diagnosis. Jostain löytyy vielä uutta odotellessa.

        EI RAHA OO MUN VALUUTTAA löytyy ladattavana
        http://download.mtv3.fi/Album.aspx?id=58696B82-A981-4673-A626-AFE386C3A73F

        vinyyli mm.
        http://www.levykauppax.fi/artist/appendix/money_is_not_my_currency/


    • Rungman

      kyseessä on Mikin Biisi, Mäntyniemen Reinosta.

    • abloyman

      Ei tuolloin 80-luvun vaihteessa (eli silloin kun Olli lauloi Appendixissa) suomessa vielä ollut maahanmuuttajia nimeksikään (ainoastaan jotain ns venepakolaisia aasiasta ja niitäkin todella todella vähän) joten en usko että tuosta aiheesta on silloin biisiä tehty.

    • MrJuha82outolintu

      Olliki osannu tehä urallaan hyviä biisejä kuten tossa Appendix-yhtyeessä ja myöhemmin Yö-orkassa(Vie mut minne vaan, laulu rakkaudelle, hohto, kuljettaa keväinen tie, hän se on, särkyvää, satelliitit, en rakasta sua enään ja hetki kahden).

      • Vandaali

        Olli ja Yö on hieman erikoinen kuvio. En oikein ymmärrä läheltä aivan alusta heidän uraansa katselleena, että miten muut miehet silloin jossain vaiheessa potkittiin pois ja Lindholma jäi sinne manselaisten muusikoiden päälliköksi. No ehkä en mieti asiaa enempää,

        Mutta Appendix on osa Porilaista Punk-skeneä ja täytynee tunnustaa, että myös tuolla lähes 30-vuoden näytöllä (ei siis YÖ-jäsenillä) melkoinen bändi. Saatanan rajua joskus jopa menee liian kovaksi.

        Siitä "Raha ei oo mun valuuttaa" löytyy muutama vuosi sitten Youtubeen laitettu versio jossa "Appendix featuring Jussi Hakulinen" esittävät ko. kappaleen. Täytyy sanoa, että siinä biisissä jopa Hakulinen jää Punk-menossa M.Borgersenin varjoon.

        Tsekatkaa itse https://www.youtube.com/watch?v=9hbO56ioEy8 ja verratkaa eri tyylejä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      72
      2749
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      28
      2497
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      42
      2201
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      2016
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1507
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1363
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1042
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      994
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      808
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      99
      791
    Aihe