Kuulin tuossa aika harvinaisen kappaleen jussina erään vanhan kitaristin toimesta, kuulemma appedixin/ollin piisi jota ei ole monessa paikkaa esitetty, ollia joskus pyydetty laulamaankin sitä mutta vaivaantuneena kieltäytyny.
Tarkkaan en nyt muista kappaleen lyriikoita mutta oli aivan loistava ja k.o kitaristi veti piisin helvetin hyvin ja kappaleeseen sopivalla tupakan ja viinan polttamalla äänellä, kertoo miten maahanmuuttaja vie hänen duuninsa tehtaasta ja kaikki menee perseelensä jne. vähän rasistinen kappale mutta mielestäni aivan lekendaarisen hyvä.
Haluaisin löytää k.o kappeleen jostain tai edes sanat ja kappaleen nimen osaisikohan joku auttaa..
Appendix / Olli Lindholm
8
2767
Vastaukset
- Kristus Leinonen
Olli Lindholmin laulamia kappaleita on Appendix levyttänyt tietääkseni tasan 2 kappaletta. Kappaleet on "Sinä ja minä" ja "Tää maailma on meidän". Löytyy "Russia Bombs Finland - HC82" -kokoelmalta.
- näsä sepä
Olli lauloi myös PULTTI 7" kokoelma EP:ltä löytyvät "Ei raha oo mun valuuttaa" ja "Kytän unelma". Kaikki noi Ollin laulamatkin biisit löytyy esim. Appendix-diagnosis CDltä.
- EI_RAHA_OO...
näsä sepä kirjoitti:
Olli lauloi myös PULTTI 7" kokoelma EP:ltä löytyvät "Ei raha oo mun valuuttaa" ja "Kytän unelma". Kaikki noi Ollin laulamatkin biisit löytyy esim. Appendix-diagnosis CDltä.
jep. Neljä alkupään biisiä.
EI RAHA OO MUN VALUUTTAA levyllä on toki enemmänkin Lindholmin ja Hakulisen biisejä.
Ainakin ladattavana löytyy vielä hetken tästä:
http://www.theground.com/catalog/artist.php?manufacturers_id=548
Muutoin löytyy MTV3, CMstore.fi ym. nettikaupat.
PROPAGANDA 1 - RUSSIA BOMBS vinyylin uusi painoskin ilmestyy joulukuussa 2008 !
Edellinen CD on nimenomaan nimellä EI RAHA OO...(mun valuuttaa)/Diagnosis. Jostain löytyy vielä uutta odotellessa. - Dolorex
EI_RAHA_OO... kirjoitti:
jep. Neljä alkupään biisiä.
EI RAHA OO MUN VALUUTTAA levyllä on toki enemmänkin Lindholmin ja Hakulisen biisejä.
Ainakin ladattavana löytyy vielä hetken tästä:
http://www.theground.com/catalog/artist.php?manufacturers_id=548
Muutoin löytyy MTV3, CMstore.fi ym. nettikaupat.
PROPAGANDA 1 - RUSSIA BOMBS vinyylin uusi painoskin ilmestyy joulukuussa 2008 !
Edellinen CD on nimenomaan nimellä EI RAHA OO...(mun valuuttaa)/Diagnosis. Jostain löytyy vielä uutta odotellessa.EI RAHA OO MUN VALUUTTAA löytyy ladattavana
http://download.mtv3.fi/Album.aspx?id=58696B82-A981-4673-A626-AFE386C3A73F
vinyyli mm.
http://www.levykauppax.fi/artist/appendix/money_is_not_my_currency/
- Rungman
kyseessä on Mikin Biisi, Mäntyniemen Reinosta.
- abloyman
Ei tuolloin 80-luvun vaihteessa (eli silloin kun Olli lauloi Appendixissa) suomessa vielä ollut maahanmuuttajia nimeksikään (ainoastaan jotain ns venepakolaisia aasiasta ja niitäkin todella todella vähän) joten en usko että tuosta aiheesta on silloin biisiä tehty.
- MrJuha82outolintu
Olliki osannu tehä urallaan hyviä biisejä kuten tossa Appendix-yhtyeessä ja myöhemmin Yö-orkassa(Vie mut minne vaan, laulu rakkaudelle, hohto, kuljettaa keväinen tie, hän se on, särkyvää, satelliitit, en rakasta sua enään ja hetki kahden).
- Vandaali
Olli ja Yö on hieman erikoinen kuvio. En oikein ymmärrä läheltä aivan alusta heidän uraansa katselleena, että miten muut miehet silloin jossain vaiheessa potkittiin pois ja Lindholma jäi sinne manselaisten muusikoiden päälliköksi. No ehkä en mieti asiaa enempää,
Mutta Appendix on osa Porilaista Punk-skeneä ja täytynee tunnustaa, että myös tuolla lähes 30-vuoden näytöllä (ei siis YÖ-jäsenillä) melkoinen bändi. Saatanan rajua joskus jopa menee liian kovaksi.
Siitä "Raha ei oo mun valuuttaa" löytyy muutama vuosi sitten Youtubeen laitettu versio jossa "Appendix featuring Jussi Hakulinen" esittävät ko. kappaleen. Täytyy sanoa, että siinä biisissä jopa Hakulinen jää Punk-menossa M.Borgersenin varjoon.
Tsekatkaa itse https://www.youtube.com/watch?v=9hbO56ioEy8 ja verratkaa eri tyylejä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt505187Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.712964Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?2891480Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh721153Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok781126Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391114Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611085- 1291072
- 1711044
- 49924