Kuulin tuossa aika harvinaisen kappaleen jussina erään vanhan kitaristin toimesta, kuulemma appedixin/ollin piisi jota ei ole monessa paikkaa esitetty, ollia joskus pyydetty laulamaankin sitä mutta vaivaantuneena kieltäytyny.
Tarkkaan en nyt muista kappaleen lyriikoita mutta oli aivan loistava ja k.o kitaristi veti piisin helvetin hyvin ja kappaleeseen sopivalla tupakan ja viinan polttamalla äänellä, kertoo miten maahanmuuttaja vie hänen duuninsa tehtaasta ja kaikki menee perseelensä jne. vähän rasistinen kappale mutta mielestäni aivan lekendaarisen hyvä.
Haluaisin löytää k.o kappeleen jostain tai edes sanat ja kappaleen nimen osaisikohan joku auttaa..
Appendix / Olli Lindholm
8
2543
Vastaukset
- Kristus Leinonen
Olli Lindholmin laulamia kappaleita on Appendix levyttänyt tietääkseni tasan 2 kappaletta. Kappaleet on "Sinä ja minä" ja "Tää maailma on meidän". Löytyy "Russia Bombs Finland - HC82" -kokoelmalta.
- näsä sepä
Olli lauloi myös PULTTI 7" kokoelma EP:ltä löytyvät "Ei raha oo mun valuuttaa" ja "Kytän unelma". Kaikki noi Ollin laulamatkin biisit löytyy esim. Appendix-diagnosis CDltä.
- EI_RAHA_OO...
näsä sepä kirjoitti:
Olli lauloi myös PULTTI 7" kokoelma EP:ltä löytyvät "Ei raha oo mun valuuttaa" ja "Kytän unelma". Kaikki noi Ollin laulamatkin biisit löytyy esim. Appendix-diagnosis CDltä.
jep. Neljä alkupään biisiä.
EI RAHA OO MUN VALUUTTAA levyllä on toki enemmänkin Lindholmin ja Hakulisen biisejä.
Ainakin ladattavana löytyy vielä hetken tästä:
http://www.theground.com/catalog/artist.php?manufacturers_id=548
Muutoin löytyy MTV3, CMstore.fi ym. nettikaupat.
PROPAGANDA 1 - RUSSIA BOMBS vinyylin uusi painoskin ilmestyy joulukuussa 2008 !
Edellinen CD on nimenomaan nimellä EI RAHA OO...(mun valuuttaa)/Diagnosis. Jostain löytyy vielä uutta odotellessa. - Dolorex
EI_RAHA_OO... kirjoitti:
jep. Neljä alkupään biisiä.
EI RAHA OO MUN VALUUTTAA levyllä on toki enemmänkin Lindholmin ja Hakulisen biisejä.
Ainakin ladattavana löytyy vielä hetken tästä:
http://www.theground.com/catalog/artist.php?manufacturers_id=548
Muutoin löytyy MTV3, CMstore.fi ym. nettikaupat.
PROPAGANDA 1 - RUSSIA BOMBS vinyylin uusi painoskin ilmestyy joulukuussa 2008 !
Edellinen CD on nimenomaan nimellä EI RAHA OO...(mun valuuttaa)/Diagnosis. Jostain löytyy vielä uutta odotellessa.EI RAHA OO MUN VALUUTTAA löytyy ladattavana
http://download.mtv3.fi/Album.aspx?id=58696B82-A981-4673-A626-AFE386C3A73F
vinyyli mm.
http://www.levykauppax.fi/artist/appendix/money_is_not_my_currency/
- Rungman
kyseessä on Mikin Biisi, Mäntyniemen Reinosta.
- abloyman
Ei tuolloin 80-luvun vaihteessa (eli silloin kun Olli lauloi Appendixissa) suomessa vielä ollut maahanmuuttajia nimeksikään (ainoastaan jotain ns venepakolaisia aasiasta ja niitäkin todella todella vähän) joten en usko että tuosta aiheesta on silloin biisiä tehty.
- MrJuha82outolintu
Olliki osannu tehä urallaan hyviä biisejä kuten tossa Appendix-yhtyeessä ja myöhemmin Yö-orkassa(Vie mut minne vaan, laulu rakkaudelle, hohto, kuljettaa keväinen tie, hän se on, särkyvää, satelliitit, en rakasta sua enään ja hetki kahden).
- Vandaali
Olli ja Yö on hieman erikoinen kuvio. En oikein ymmärrä läheltä aivan alusta heidän uraansa katselleena, että miten muut miehet silloin jossain vaiheessa potkittiin pois ja Lindholma jäi sinne manselaisten muusikoiden päälliköksi. No ehkä en mieti asiaa enempää,
Mutta Appendix on osa Porilaista Punk-skeneä ja täytynee tunnustaa, että myös tuolla lähes 30-vuoden näytöllä (ei siis YÖ-jäsenillä) melkoinen bändi. Saatanan rajua joskus jopa menee liian kovaksi.
Siitä "Raha ei oo mun valuuttaa" löytyy muutama vuosi sitten Youtubeen laitettu versio jossa "Appendix featuring Jussi Hakulinen" esittävät ko. kappaleen. Täytyy sanoa, että siinä biisissä jopa Hakulinen jää Punk-menossa M.Borgersenin varjoon.
Tsekatkaa itse https://www.youtube.com/watch?v=9hbO56ioEy8 ja verratkaa eri tyylejä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k382416Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel482030Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä91966Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien481695Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1391428Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi241086Lamppu syttyi
Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️68905Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki
Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘62893Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää
Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka119888- 67876