Appendix / Olli Lindholm

hukassa__auttakaa?

Kuulin tuossa aika harvinaisen kappaleen jussina erään vanhan kitaristin toimesta, kuulemma appedixin/ollin piisi jota ei ole monessa paikkaa esitetty, ollia joskus pyydetty laulamaankin sitä mutta vaivaantuneena kieltäytyny.

Tarkkaan en nyt muista kappaleen lyriikoita mutta oli aivan loistava ja k.o kitaristi veti piisin helvetin hyvin ja kappaleeseen sopivalla tupakan ja viinan polttamalla äänellä, kertoo miten maahanmuuttaja vie hänen duuninsa tehtaasta ja kaikki menee perseelensä jne. vähän rasistinen kappale mutta mielestäni aivan lekendaarisen hyvä.

Haluaisin löytää k.o kappeleen jostain tai edes sanat ja kappaleen nimen osaisikohan joku auttaa..

8

2594

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kristus Leinonen

      Olli Lindholmin laulamia kappaleita on Appendix levyttänyt tietääkseni tasan 2 kappaletta. Kappaleet on "Sinä ja minä" ja "Tää maailma on meidän". Löytyy "Russia Bombs Finland - HC82" -kokoelmalta.

      • näsä sepä

        Olli lauloi myös PULTTI 7" kokoelma EP:ltä löytyvät "Ei raha oo mun valuuttaa" ja "Kytän unelma". Kaikki noi Ollin laulamatkin biisit löytyy esim. Appendix-diagnosis CDltä.


      • EI_RAHA_OO...
        näsä sepä kirjoitti:

        Olli lauloi myös PULTTI 7" kokoelma EP:ltä löytyvät "Ei raha oo mun valuuttaa" ja "Kytän unelma". Kaikki noi Ollin laulamatkin biisit löytyy esim. Appendix-diagnosis CDltä.

        jep. Neljä alkupään biisiä.
        EI RAHA OO MUN VALUUTTAA levyllä on toki enemmänkin Lindholmin ja Hakulisen biisejä.
        Ainakin ladattavana löytyy vielä hetken tästä:
        http://www.theground.com/catalog/artist.php?manufacturers_id=548

        Muutoin löytyy MTV3, CMstore.fi ym. nettikaupat.

        PROPAGANDA 1 - RUSSIA BOMBS vinyylin uusi painoskin ilmestyy joulukuussa 2008 !
        Edellinen CD on nimenomaan nimellä EI RAHA OO...(mun valuuttaa)/Diagnosis. Jostain löytyy vielä uutta odotellessa.


      • Dolorex
        EI_RAHA_OO... kirjoitti:

        jep. Neljä alkupään biisiä.
        EI RAHA OO MUN VALUUTTAA levyllä on toki enemmänkin Lindholmin ja Hakulisen biisejä.
        Ainakin ladattavana löytyy vielä hetken tästä:
        http://www.theground.com/catalog/artist.php?manufacturers_id=548

        Muutoin löytyy MTV3, CMstore.fi ym. nettikaupat.

        PROPAGANDA 1 - RUSSIA BOMBS vinyylin uusi painoskin ilmestyy joulukuussa 2008 !
        Edellinen CD on nimenomaan nimellä EI RAHA OO...(mun valuuttaa)/Diagnosis. Jostain löytyy vielä uutta odotellessa.

        EI RAHA OO MUN VALUUTTAA löytyy ladattavana
        http://download.mtv3.fi/Album.aspx?id=58696B82-A981-4673-A626-AFE386C3A73F

        vinyyli mm.
        http://www.levykauppax.fi/artist/appendix/money_is_not_my_currency/


    • Rungman

      kyseessä on Mikin Biisi, Mäntyniemen Reinosta.

    • abloyman

      Ei tuolloin 80-luvun vaihteessa (eli silloin kun Olli lauloi Appendixissa) suomessa vielä ollut maahanmuuttajia nimeksikään (ainoastaan jotain ns venepakolaisia aasiasta ja niitäkin todella todella vähän) joten en usko että tuosta aiheesta on silloin biisiä tehty.

    • MrJuha82outolintu

      Olliki osannu tehä urallaan hyviä biisejä kuten tossa Appendix-yhtyeessä ja myöhemmin Yö-orkassa(Vie mut minne vaan, laulu rakkaudelle, hohto, kuljettaa keväinen tie, hän se on, särkyvää, satelliitit, en rakasta sua enään ja hetki kahden).

      • Vandaali

        Olli ja Yö on hieman erikoinen kuvio. En oikein ymmärrä läheltä aivan alusta heidän uraansa katselleena, että miten muut miehet silloin jossain vaiheessa potkittiin pois ja Lindholma jäi sinne manselaisten muusikoiden päälliköksi. No ehkä en mieti asiaa enempää,

        Mutta Appendix on osa Porilaista Punk-skeneä ja täytynee tunnustaa, että myös tuolla lähes 30-vuoden näytöllä (ei siis YÖ-jäsenillä) melkoinen bändi. Saatanan rajua joskus jopa menee liian kovaksi.

        Siitä "Raha ei oo mun valuuttaa" löytyy muutama vuosi sitten Youtubeen laitettu versio jossa "Appendix featuring Jussi Hakulinen" esittävät ko. kappaleen. Täytyy sanoa, että siinä biisissä jopa Hakulinen jää Punk-menossa M.Borgersenin varjoon.

        Tsekatkaa itse https://www.youtube.com/watch?v=9hbO56ioEy8 ja verratkaa eri tyylejä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      73
      4966
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3369
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      21
      2669
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1727
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1566
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1336
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1332
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      220
      1129
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      1005
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      889
    Aihe