Onko kokemuksia autoverotuksesta tehdyistä valituksista? Eli miten olet perustellut liian korkeaa vertailuhintaa. Tulli nääs haluaa muutakin, kuin että 'mun mielestä...'! Pitäisikö pyytää lausunto joltakin autokauppiaalta 'oikesta' hinnasta?
Valitus autoverotuksesta
Auto saksasta
41339
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei ole kokemusta. Mutta kävin pari päivää sitten autoliikkeessä koeajolla, ja ennen ajoa myyjä halusi antaa hinta-arvion omasta vaihtoautostani. Kysyi ensin rekkarin ja näppäili sitten koneelleensa. Hänen "järjestelmä" antoi esiin keskihinnan, jolla omistamani automallin kaupat on syntynyt. Hinta oli 15ke (mikä on 9ke vähemmän, kuin maksoin autosta vuosi sitten toiseen liikkeeseen ja 8ke vähemmän, mitä on tämän hetken pyynnit!). Lopulta myyjä olisi hyvittänyt autostani 14ke.
Mihin nuo automyyjien "tietojärjestelmän" tiedot perustuvat ja saako sen ilmoittamat kauppahinnat matti meikäläinen selville ja liitettyä verovalitukseen?
"Mihin nuo automyyjien "tietojärjestelmän" tiedot perustuvat ja saako sen ilmoittamat kauppahinnat matti meikäläinen selville ja liitettyä verovalitukseen?"
Tiedot ovat Grey-Hen autodatan sisäänostohintoja. Nykyään tulli tekee tuontikäytetyn veropäätöksen samaisen listan myyntihinnoista (eli siis siitä 9ke isommasta) eikä sisäänostohinnasta kuten KHO:n päätöksen johdosta Siilinin mersulle.
http://www.tulli.fi/tulli_tiedottaa/lehdistotiedotteet/2003/016_2003.html
Just just, että näin fiksua toimintaa jälleen.
Onhan tätä asiaa puitu etenkin täällä ja toisinaan juttuja lipsahtaa jopa lehtien sivuille, mutta eikös asia ole näin:
Tämä Siilinin tapaus oli selkeä ennakkotapaus, joten siinä noudatettuja periaatteita pitää soveltaa kaikkiin tuontiautotapauksiin. Muuten toiminta on syrjivää. Eli kun tuot auton, maksat verot jotka mätkähtää, teet valituksen koska vastaavan auton arvo on katsottu väärin (ja ehkä veroprosenttikin, elvistä puhumattakaan), ja odottelet roimaa lisäveronpalautusta.
That's it, ja veronpalautus todellakin tulee!?
Niinhän siinä saivat autokauppiaiden marionetit vetkuteltua viisi lisävuotta keinotekoisten tuonninrajoitteidensa kanssa (ja tullin ansiosta saavat yhä). Siilinillehän maksettiin korkoina suurin piirtein saman verran, mitä mersusta piti loppujen lopuksi veroa maksaa :)