Suomen poliitikot kovakalloisia.

Nyt se on todistettu, että poliitikot eivät kansaa kuuntele ilman järeää aseistusta.

Hoitajien palkat nousivat vasta, kun uhattiin ihmishenkiä.

Sama peli se on joka asian suhteen. Mitään ei tule ilman mellakoita ja mielenosoituksia.

Nöyryydellä ja alistumisella ei rahaa saa, korkeintaan pääsee omasta hengestään.
9165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Sosiaali- ja terveysministeri keskustan Liisa Hyssälä ehdotti vuoden 2003 eduskuntavaalien alla vaaliesitteessään muun muassa 300 euron korotusta 400 euron minimieläkkeeseen. Vaalien jälkeen asiasta vastaavana ministerinä hän esitti seitsemän euron tasokorotusta minimieläkkeeseen.

Samaa sontaa ovat nyt Vanhasen puheet eläkeläisille.
Populismia, jonka sisällöstä ei ilmeisesti tarvitse vastata, kun vastassa ovat heikot, sairaat ja vanhat ihmiset.

Poliitikot ajattelevat ettei eläkeläisistä ole mitään vastusta. Eivät he jaksa taistella etuuksiensa puolesta.

Tällainen on ministeritason moraali. Meidän, joilla vielä on voimia, tulisi taistella vähäosaisten puolesta. Näyttää hallituksella, että paskan puhuminen saa luvan loppua.

Äänestä
  • Itsepähän ovat soppansa keittäneet joten kuolkoot mun puolesta vaikka katuojaan.

    Äänestä

  • Ratikkapaska kirjoitti:

    Itsepähän ovat soppansa keittäneet joten kuolkoot mun puolesta vaikka katuojaan.

    nuoren maailma on selkeä ja mustavalkoinen. Se on kuitenkin ihan normaalia ja menee kyllä ohi iän karttuessa.

    Äänestä

  • mihkää mielenosotuksii lähde kosk mun kynsi vois katkee ja kampaus latistuu. mut muutoin kyl kannatan Äiti Ammaa et jos vois tula Suomee ni halaan sit sitä. Blööh

    Äänestä

  • Ratikkapaska kirjoitti:

    Itsepähän ovat soppansa keittäneet joten kuolkoot mun puolesta vaikka katuojaan.

    Jokainen on oman onnensa seppä.

    Äänestä

  • timanttia. kirjoitti:

    mihkää mielenosotuksii lähde kosk mun kynsi vois katkee ja kampaus latistuu. mut muutoin kyl kannatan Äiti Ammaa et jos vois tula Suomee ni halaan sit sitä. Blööh

    Käytätsä jotain aineita??

    Äänestä

  • Ratikkatikka kirjoitti:

    Jokainen on oman onnensa seppä.

    Mutta miksiköhän kyseistä sanontaa on ruvettu käyttämään rahan ja ulkoisen menestymisen yhteydessä? Eihän se ole sama kuin onni. Kertoo nykyajan arvoista. :(

    Äänestä

Uskooko joku, että kansanedustajat oikeasti edustaisivat Suomen kansaa minikoossa?

Äänestä
  • taida olla tarpeeksi pultsareita, linnakundeja, raivotautisia hulluja, raiskaajia, pedofiileja, peruskoulun kesken jättäneitä yms.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaikki on nähty. kirjoitti:

Nyt se on todistettu, että poliitikot eivät kansaa kuuntele ilman järeää aseistusta.

Hoitajien palkat nousivat vasta, kun uhattiin ihmishenkiä.

Sama peli se on joka asian suhteen. Mitään ei tule ilman mellakoita ja mielenosoituksia.

Nöyryydellä ja alistumisella ei rahaa saa, korkeintaan pääsee omasta hengestään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu