Miksiköhän?Ylitorniolla hulpee kämppä ja kaikki.
Onkohan yhelä miehelä ollu liikaa Pello yms..
Onkohan yhelä miehelä ollu liikaa Pello yms..
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
tilalle löytyy varmasti pätevämpiä..eiku hei hei.
joo joo nihän se oliki,lähteköhän pakkoon naapuria,että sais elää rauhas...niinkö omisollois vappaasti,eikä joku kyttäis nurkas tai sitte se tulloo tänne kunnanjohtajaks ko toi nisulainen jää eläkeen viettohon.
Makee uutinen kun jäät kuntaamme! Niin hyvästä miehestä ois ollu tyly luopua
Luin tässä juttua josta jäi kuva että Etpon toimintakin olisi lakkaantunut, jos ei kyseinen hemmo olisi lyönyt näppejänsä sinne`?? On vissin oikea jokapaikan höylä.
näin on.
Taitaa olla kuiten niin, että kyseinen herra on vaikuttanut erotuomarpuolella eikä pelaajapuolella. Hyvää toimintaa sekin. Yhtään peliä ei pelata ilman viirupaitoja.
Jos se vielä huseerais pari vuotta niin ei ois yhthään kolua koko kunnassa, eikä Pellossakhaan.
Älä vain tuu takasi.
kun tänne tulee joku uusi ihminen, niin se pannaan heti tiimalasin alle. Ei koulutoimenjohtaja voi yksin päättää koulujen lopettamisesta. Kyllä se olemma me itte jotka valittiin kunnanvaltuusto ja se ne koulut on lopettanut. Mitä mei olen tullut häntä tuntemaan, niin minusta hän on suorasanainen ja ottaa asioista selvää ennenkuin tuo ne julki.
TÄmä koulutoimenjohtaja on yksi eniten valtaa omaavista virkamiehistä, jotka tekevät ESITYKSEN kunnanhallitukselle ja valtuustolle, niin että tämä tyyppihän se esitti sitä riitaratkaisua mikä nyt on voimassa ja valitukset ja riidat senkun jatkuvat.
Valtaa on ja esittelijällä =johtavalla virkamihellä sitä on yllin kyllin, sitten kun joku menee pieleen niin piiloudutaan kunnanvaltuuston selän taa.
Niin ettei tule ikävä.
tänne tullut tuhoamaan kuntaamme. Samanlaisia "kouludiktaattoreita" on nykyään vähän joka kunnassa, ympäri suomea, koska kouluja on lakkautettu vähän joka puolella. Kunnanvaltuustolla on sentään päätöksenteko valtikaa käsissään, että äänestäjät ovat tuhonnoneet tämänkunnan kouluvrkoston ihan itse.
Miettikää seuraavissa vaaleissa mitä te kunnassa tahdotte tapahtuvan.
niin se taitaa olla,että tuo nurkkakuntalaisuus ei lopu koskaan,jos meän kylällä on jotakin niin mulle kans.. junan tuoma on myös aina ollut tarkkailun alla,liittyy varmaan samaan ,oman vahtimiseen,,,,
Niinpä oli toimelias ja ahkera mies, mutta ei se ahkeruus ole aina hyväksi.
Päinvastoinkin voi olla, koulut häviää ja oppilaat, opettajat ja vanhemmat voivat huonosti kertaheitoilla tehdyistä nopeista koulujenlopettamisista ja henkilökunnan ja oppilaitten pakkosiirroista.
Ahkeruutta ei aina palkita, siihen ahkeruuteen pitäisi sisältyä myös aimo annos psykoloogista silmää ja tavallista talonpoikaisjärkeä.
Liian rajut muutokset ovat aina sellaisia että joku joutuu lähteen lopulta.
Niin että heihei sitten vaan.
Kyvykäs mies, haluaa eteenpäin elämässä. Eikös se koulutoimenjohtaja esittäny, että Meltosjärvelle jäis koulu mutta Mellakoskelle ja Raanujärvelle ei, kyläpolitikot äänesti sen sitten nurin. Niin että älkää kaikesta syyttäkö koulutoimenjohtajaa. Jos joku ajattelee että olis kaikki pikkukylien koulut pitäny jäähä, niin herätys, kouluja lakkautetaan jokaisessa kunnassa. Ylitorniolla vain oltiin jälessä kun on täysin saamatonta muu porukka kunnan johdossa. Se on sitten eri asia mitä järkeä on lähteä kun on kallis talo ja pysyvä työ.
Kokemusta tietekki hakehmaan. Mekki saama kerranki kunnon kunnanisän. Miellyttävä herrasmies kaveri on hän / Tervetuloa takaisin.
minne menee ei kaivata häntä takaisin. Hän on omalla vallallaan lakkauttanut lapsilta pakkaskuljetukset, jonka kunta on joskus hyväksynyt. Hän on polkenut muitten päätökset nurin ei kaivata häntä ainakaan pelloon takaisin
rehtori ja kai siihen virkaan kuului koulutoimen johtaminenkin. Onkhan se vähän kuuma paikka se virka?
Kun alkaa polttaa niin vaihetaan maisemaa.
Uuteen virkaan ja aina vain parempaan palkkaan.
Niin sitä pittää.
Savuavat rauniot jälkehen jää.
Hui hai te palstalla höpöttelevät kateelliset torvelot!Jokainen kakara ei tarvi "omaa" koulua kylässä.Ktj teki hyvän ehdotuksen ja yleensä on oltu tyytyväisiä.Koulukaihomieli ei auta ko kläpit ei riitä joka kouluun.Mahtavaa ko ovat saanet uusia kavereita ko koulut yhistettiin.
Ktj on miesten parhaita.Toivon,että jäis.Hän on hyvä tyyppi ja yrittää löytää oikeat ratkaisut.
Ikävä jos lähtee.Vaikea löytää noin fiksua ja symppistä tyyppiä tilalle.Tiedän mistä puhun!
Kateellinen se vain on - keskustalaisten perinneselitys kaikelle kritiikille.
Kritiikin asiallisuutta ei tietenkään tutkita jos on oma lehmä ojassa, vain keskusta voi olla noin yksinkertainen.