tatuointi ja sauna

Mitä haittaa on saunomisesta tatuoinnin ottamisen jälkeen? Onko siinä joku tulehdusriski vai värien haalistuminen vai mikä vaarana? Itsellä viisi päivää sitten otettu tribaali ja tänään olis saunailta..
22262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

hmm. tarkalleen en tiä mikä siinä vaarana on, varmaan nuo molemmat...mutta jos pakko saunaan on päästä niin laita vaikka joku kylmä pyyhe sen tatuoinnin päälle.. vaikka sehän olis suositeltavaa ettei pariin viikkoon kävisi saunas ku tatuoinnin on ottanu...

Äänestä

tatuointiin sen parantuessa kehittyy rupi päälle, ja jos se lähtee ennen aikojaan niin värit saattavat lähteä kanssa. Saunassa rupi pehmenee ja irtoaa herkemmin. Riippuu siis ihan ruven paksuudesta ja siitä kuinka kovia löylyjä aikoo ottaa, ja kuinka kauan saunassa olla, että kannattaako siellä käydä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


spiili kirjoitti:

Mitä haittaa on saunomisesta tatuoinnin ottamisen jälkeen? Onko siinä joku tulehdusriski vai värien haalistuminen vai mikä vaarana? Itsellä viisi päivää sitten otettu tribaali ja tänään olis saunailta..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu