Lahkeiden lyhennys

pätkä11$$

Onko kukaan lyhennyttänyt housuja (farkkuja) ompelimoissa? Itsellä eikä tutuilla ompelutaitoa/konetta ja haluaisin lyhennyttää muutamat housut. Paljonkohan ne veloittaa siitä? Tuleeko huomaamattomat? Olen nähnyt paljon itseommeltuja ja ovat karseen näköisiä, niin että varmasti huomaa.

3

2103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ompelimoissa on yleensä töissä alan ammattilaisia ja laatu on hyvää. Yleinen käytäntö on, että lahkeen ommel on samanlainen kuin alkuperäinen eli farkun lahkeet koneompeleella farkkulangalla ja käsinommellut sit käsin. Mut toki tehdään niin kuin asiakas haluaa, eli jos et halua farkkuihin näkyvää ommelta, niin se tehdään sit käsin. Hinta riippuu paikkakunnasta ja siitä millainen ommel on. Käsin ommeltu yleensä kalliimpi. Kysele oman paikkakuntasi ompelimoista hintaa.

    • korjausompelu.net

      Lahkeiden lyhennys on peruskorjaus jonka hinta riippuu paikkakunnasta, ompelimosta ja lyhennettävistä housuista. Ammattiompelija tekee kyllä hyvää jälkeä. On huomaamaton ja usein alkuperäistä parempikin.

      Hinta on kohdillaan kun löytää hyvän ompelijan. Esimerkiksi korjausompelu.net Espoossa lyhentää farkut alkaen 10 euroa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      89
      2648
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      204
      1682
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1610
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1471
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1232
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      76
      1015
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      979
    8. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      67
      881
    9. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      877
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      835
    Aihe