Oma lauluääneni on hirvittävän nasaali ja tavallaan "ulvova", eikä siis tule ihan suoraan suusta ulos. Olen kokeillut vaikka mitä, mutta nasaalisuutta tuntuu olevan aivan mahdotonta korjata. Korkeat nuotit aiheuttavat myös vaikeuksia... Mitä harjoituksia voisin tehdä vian (vikojen) pois kitkemiseksi? Vai onko mitään tehtävissä..?
Nasaali ääni
9
7455
Vastaukset
- Iltavirkku
Nasaalinen ääni johtuu pehmeän suulaen laiskasta toiminnasta eli ilmaa pääsee nenään myös ei-nasaaleissa äänteissä, esim. vokaaleissa, jotka eivät ole nasaaliäänteitä (suomen kielessä), Haukotellessa tuntee, kuinka pehmeä suulaki nousee.
Toimintaa voi tsekata esim. niin, että sanoo a-vokaalia monta kertaa ja sulkee sieraimet joka toisella kerralla. Jos äänen sävy muuttuu, nenään menee ilmaa. Pehmeätä suulakea pitää siis jumppauttaa, jotta nasaalisuuden saa pois. :-)- Kari A.
Laula kevyesti a-a-a. Kohottele kulmakarvoja koko ajan hyräillen a:ta. Huomaatko, miten ääni muuttuu? Tee sama pitäen nenästä kiinni, ettei ilma pääse kulkemaan nenän kautta.
- Teuvo Sukari.
Ootsä onkalomato sukuu tolle korvamadolle joka tääl kans kommentoi?
- Onkalomato
Enpä ole. :'DD
Ja btw. tässä samalla nyt kiitos kaikille neuvoneille!
- kompleksaatio
nasaalisuutta pitäisikin olla jonkin verran, mutta ei saisi olla liikaa, toisaalta ylä-ääniin nasaalisuudesta olisi hyötyä, toisaalta nasaali ääni itsessään on hyvin epämiellyttävä... *syvä huokaus*
On tämä laulaminen vaan melkoista salatiedettä. Miksi asioista pitää tehdä niin monimutkaisia?- aaa23
Nasaalisuus (huono) ja nasaaliresonanssi (= äänen "ring", hyvä) ovat kaksi eri asiaa. Opettajasi pitäisi kyetä nämä selittämään.
- Samaaaaa mieltä
aaa23 kirjoitti:
Nasaalisuus (huono) ja nasaaliresonanssi (= äänen "ring", hyvä) ovat kaksi eri asiaa. Opettajasi pitäisi kyetä nämä selittämään.
Moni aloitteleva laulaja (tai itsekseen opetteleva) tosiaan sekoittaa nämä kaksi asiaa keskenään. Varsinkin jos käy vaan muutamalla tunnilla, kuuntelee kavereiden juttuja ja lukee näitä palstoja, voi asia jäädä epäselväksi. Kaksi eri asiaa siis.
- kompleksaatio
Samaaaaa mieltä kirjoitti:
Moni aloitteleva laulaja (tai itsekseen opetteleva) tosiaan sekoittaa nämä kaksi asiaa keskenään. Varsinkin jos käy vaan muutamalla tunnilla, kuuntelee kavereiden juttuja ja lukee näitä palstoja, voi asia jäädä epäselväksi. Kaksi eri asiaa siis.
Sen vuoksi en kuuntelekaan näiden palstojen neuvojia eli teitä, jottei jäisi epäselväksi.
Vähän sama kuin laulunopettaja ja palstalle suoltava besserwisser. Kaksi eri asiaa siis.
- nasaali
Mikä nenässä vikana kun nasaali äänet "tukossa" siis n, m äng ikään kuin "honottaa"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4573908Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501276
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047