Naisilta vastausta odotetaan!
Jos nainen sanoo miestä söpöksi niin tarkoittaako se sitä että sopii kaveriksi mutta ei seurusteluun sopivia, komeiden miesten kanssa sitten seurustellaan.
Itseäni on naiset sanoneet söpöksi mutta ei komeaksi, no aika babyface mä olenkin jos ei ole yhtään sänkeä leuassa mutta muuten tuntuu karkottavan naiset:(
Jos nainen sanoo miestä söpöksi niin tarkoittaako se sitä että sopii kaveriksi mutta ei seurusteluun sopivia, komeiden miesten kanssa sitten seurustellaan.
Itseäni on naiset sanoneet söpöksi mutta ei komeaksi, no aika babyface mä olenkin jos ei ole yhtään sänkeä leuassa mutta muuten tuntuu karkottavan naiset:(
Vastaukset 10
Vanhimmat
Söpö tarkoittaa sellaista miellyttävää ja helpostilähestyttävää. Komeakin voi olla söpö, mutta voi olla myös kylmä ja vaikeasti lähestyttävä.
edellistä. Uskon, että moni nainenkin on mielellään söpö: se kertoo enemmän kuin vain pelkästä pinnasta.
Eli söpöllä tarkoitetaan henkisesti/luonteeltaan hyvää miestä mutta ei ulkoisesti "kaunista"?!
söpöllä tarkoitetaan ennemmin poikamaista babyfacea, "kaunis-poika" yms. jolta puuttuu nämä maskuliinisimmat piirteet kuten jykevä leuka ja miehekäs parransänki yms.
No mielestäni mulla on aika leveä jykevä leuka sänki jos sen kasvatta, mutta muutun babyface:ksi kun ajan höylällä parran pois! Pitää viissiin pitää vaan se sänki:)
Vaikea kuvitella jotain 50 -vuotiasta söpöä miestä. Söpöllä on sellaiset isot silmät ja pitkät ripset http://i205.photobucket.com/albums/bb193/emostitch14/boy-1.jpg jos
ehkä pelasta söpöydeltä, mutta kasvatapa kokoparta. Onko sinulla isot silmät?
Muuten varmaan aika "normaalin näköinen" ukkeli olen, mitä tuo nyt sitten tarkoittaakaan. No mä en oikein tuosta kokoparrasta tiedä, ehkä sellainen pidempi sänkin kumminkin!
Itse en jotenkin osaa käyttää tuota komea sanaa. Hyvännäkönen ja söpö on ne mitä suusta tulee aina ulos. Ainakaan minä en yhdistä söpöä millään tavalla pelkkään kaveruuteen, koska omaa miestäni sanon aika usein söpöksi. Nooo en tiedä tykkääkö, mutta se vaan kuuluu omaan sanavarastooni.
oma käsitykseni:
Söpikset: http://www.sport.fo/sports/newsimg/nedved.jpg
http://images.askmen.com/specials/2007_top_49/men/jonathan_rhys_meyers.jpg
Komeat:
http://j9marshall.files.wordpress.com/2007/06/a-rickman.jpg
http://mog.com/pictures/wikipedia/15609/414px-Jim_Morrison_photo.jpg
Nää on kaikki ihan älyttömän upeen näköisiä :=)
Nedved on kuitenkin paras ;)