Saako kellastuneita hampaita enää yhtään valkoisemmiksi? siis esimerkiksi ahkeralla pesemisellä, ja huolenpidolla? Kellastuminen johtuu n. vuoden kestäneestä hieman huonommasta hammashygieniasta... olen ollut masentunut, ja sen takia on jäänyt hampaiden pesu monena aamuna tekemättä kun ei vaan ole jaksanut... iltaisin pesen aina.
Nyt harmikseni huomasin ettei hampaitteni väri ole enää sama kuin ennen... :(
Joten onko mitään tehtävissä kotikonstein?
Nyt harmikseni huomasin ettei hampaitteni väri ole enää sama kuin ennen... :(
Joten onko mitään tehtävissä kotikonstein?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vaihe yksi-aamuin illoin Elmex tahna, plus lanka 1 krt per päivä.
Vaihe kaksi-Vaihetta yksi jatketaan, mutta muutaman kerran viikossa Elmex tehopuhdiste.
Vaihe kolme-jos vielä halutaan panostaa hampaiden valkoisuuteen-ilman kiilteen kulumista sekä jatkuvaa vihlontaa sitten myöhemmin:
http://www.meditowergroup.com/valkaisu/etusivu.html
PS. Toimin korsteenina about 30 vuotta-pari askia päivässä-lisäksi kahvi, tee, punaviini...
En nimittäin kehdannut (lue uskaltanut) mennä hammaslääkäriin ruskeilla hampaillani.
Halvemmaksi tämä on tullut tupakkaan verraten-vaikka huomioisi sähköhammasharjan, tahnat, langat sekä valkaisukynät.
Hammasluun oma värikin vaikuttaa, toisilla on luonnostaan valkoiset, toisilla vähän kellertävämmät. Suosittelen menemään suuhygienistille hampaiden puhdistukseen, sillä saa jo vähän valkoisemmaksi hampaat ilman mitään valkaisuja. Hoito kestää noin tunnin. Hammaskivi poistetaan, puhdistetaan hampaat ja koko suu oikein kunnolla. Suukin on ihanan raikas sen jälkeen. Yksityisellä hinta on n 80 € josta saa kela-korvauksen.